Anasayfa Sağlık Yürüyen Ceset (Cotard) Sendromu Nedir?

Yürüyen Ceset (Cotard) Sendromu Nedir?

26
0
Yürüyen Ceset (Cotard) Sendromu Nedir

Günümüzde sürekli farklı ve ilginç hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Bunlardan en ilginç olanı da yürüyen ceset (cotard) sendromu hastalığıdır. Yürüyen ceset sendromu nöropsikiyatrik bir hastalık türü olup, kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülmektedir. Bu hastalık Fransa’ da bir kişinin var olmadığını ileri sürmesi ve yemek yememesi gibi durumların sonucunda hayatını kaybetmesi ile ortaya çıkmıştır. Hastalığın tıp dilindeki adı Cotard sendromu olarak adlandırılmış olup halk arasında yürüyen ceset sendromu olarak bilinmektedir. Yürüyen ceset sendromu psikolojik bir hastalık olup gün geçtikçe daha yaygın görülmeye başlamıştır.

YÜRÜYEN CESET (COTARD) SENDROMU BELİRTİLERİ NELERDİR?

Yürüyen ceset sendromunun belirtisi bireyin kendini ölü olarak görmesidir. Birey öldüğüne inanır ve çevresini de buna inandırmaya çalışmaktadır. Hastalar genel olarak bazı organlarının olmadığını ve yemek yemelerine gerek olmadığını ileri sürmektedirler. Bu durumlar hastalığın en kesin belirtilerindendir. Bunun dışında yğrğyen ceset sendromu hastalarında bir endişe duymama rahatlık hali görülür. Her hangi bir darbe sonucu dahi canlarının yanmadığını ileri sürmektedirler. Aşırı derece de bir duyarsız olma durumu söz konusudur. Yürüyen ceset sendromu olan bireyler gerçek dünyadan tamamen uzaklaşmış olurlar. Kendi zihin dünyalarında ruhlar aleminde olduklarına ya da ölümsüz olduklarına inanırlar. Ayrıca yürüyen ceset sendromu olan bireyler intihar etmeye yönelik kişilerdir. Kendilerine zarar verme olasılıkları yüksektir. Çünkü onlar zaten ölü olduklarına inanırlar.

YÜRÜYEN CESET (COTARD) NEDENLERİ NELERDİR?

Yürüyen ceset sendromunun nedenleri kesin olarak henüz kanıtlanmamıştır. Ancak yine de öne sürülen bazı faktörler bulunmaktadır.

Bunlardan bazıları;

  • Beyine etki eden bazı nörolojik hastalıklar
  • Yaşlı olan kişilerde gibi bir takım psikolojik sorunların yaşanması
  • Şizofreni ya da manik depresif gibi bazı psikolojik hastalıkların olması gibi durumlardır. Bu durumların görüldüğü kişilerde yürüyen ceset sendromu görülme oranı yüksektir.
YÜRÜYEN CESET (COTARD) TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Yürüyen ceset sendromunda öncelikle hastalığın teşhis edilmesi gerekmektedir. Hastalığın tesşhisi için beyin kaynaklı olabileceğinden bir takım tetkikler yapılmaktadır. Ancak hastalık beyinden kaynaklı durumlar nedeni ile ortaya çıkmadıysa teşhisi bu aşamada zor olabilir. Yürüyen ceset sendromunun tedavisi kesin olarak bulunamamıştır. Ancak yine de bir takım tedaviler uygulanmaktadır. Teşhis konulan kişilerde doktor tavsiyesi ile antidepresan kullanımına başlanmaktadır. Ayrıca bazı durumlar da hekim tarafından beyine elektro şok uygulaması da yapılabilmektedir. Ancak genel olarak yürüyen ceset sendromu olan kişiler tedaviye yanıt vermeyebilir. Hastalığın aşırı ilerlediği bireyler gözetim altında da tutulabilmektedir. Ancak yine de hastalığın etkileri azaltılabilmektedir.

Önceki İçerikErotomani Nedir?
Sonraki İçerikMezopotamya Uygarlığı

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz