Anasayfa Trendomi Bedelli Askerlik Hakkında Her Şey

Bedelli Askerlik Hakkında Her Şey

12
0
Bedelli Askerlik Hakkında Her Şey

Bedelli askerlik 17.07.2018 tarihi itibari ile meclisten geçerek netlik kazandı. Son günlerde gündemi fazlasıyla meşgul eden bedelli askerlik meselesi böylece neticeye ulaşmış oldu. Ancak gelişmelerin ardından vatandaşın aklında pek çok soru işareti belirmiş oldu. Bu bakımdan bedelli askerliğe dair bilgilerin derlenip bir metin halinde sunulması fayda sağlayacaktır.

Bedelli Askerlik

Belli bir ücret karşılığında askerlikten muaf tutulma usulüne bedelli askerlik denilmektedir. Bu usulde bazı şartlar belirtili ve şartları taşıyan asker adayları gerekli işlemleri gerçekleştirerek askerlikten muaf tutulur. Bu durum ilk kez 1987 yılında uygulandı ve belirli aralıklarla toplam 5 kez meclisten geçti. Bu süreçte yaklaşık 450 bin kişi bedelli askerlik hizmetinden yararlanmış oldu. En son 2014 yılında uygulanan bedelli askerlik düşüncesi ile meclis görüşmeleri sonucunda yaş sınırı 27 olarak belirlenmişti. Ayrıca bedelli ücreti 18.000 TL olarak belirlenmişti. Sadece 2014 yılında 203.000 kişi askerliğini bedelli olarak gerçekleştirmişti.

Yeni Düzenleme

Bu düzenleme Ak partinin kanun önergesi ile meclise taşınarak kabul edilmiştir. Böylece hazırlanan paket ile bedelli askerliğin içeriğin saptanmış oldu. Toplam 18 maddeyi içeren teklifin 28 gün zorunlu hizmeti de içeriğinde barındırdığı bilinmektedir. Bu sayede her vatandaşın azami temel eğitimleri edinmesi de sağlanmış olacak. Bu süreçte engelli bireylerin de hizmetten yararlanabileceğini vurgulamak gerekir. Diğer taraftan yaş sınırı 25 olarak belirlendi. Bu durumda 31 Ocak 1993 yılından sonra doğanların bu hizmetten yararlanabileceği belirtilmiş oldu. Ayrıca toplam ücret olarak 18 bin TL düzenlemesi de yapılmıştır. Bu durumda yurt dışında yaşayan vatandaşlar için 2 bin Euro ödemesi karşılığında aynı hizmetten yararlanabileceği belirtilmiştir.

Diğer Detaylar

Bu hizmetin getirisi Hazine Bakanlığına aktarılacak. Bu sayede harcamaların devlet eliyle gerçekleşmesi sağlanacaktır. Diğer taraftan 28 günlük süre içerisinde çalıştığı işten ayrılmış olan bireyler daha sonra çalıştığı yere dönebilecek. Bu durumda işverenin suistimali veya işe almaması gibi durum olması halinde şikâyet edilerek tekrar işe başlama olanağı sağlanacak. Bu 28 gün içerisinde ücretsiz izinli sayılacak. Önümüzdeki günlerde kanunlaşacak olan bu hizmette mağdur olmamak için vatandaşlar adına bazı düzenlemeler de getirilmiş olacak. Bankaların belli faiz oranları ile bedelli askerlik kredisi verdiğini de unutmamak gerekir. Böylece 12 ay taksitlendirme ile 17 bin TL geri ödemeli veya aynı şekilde 48 ay taksitlendirme ile 23 bin 472 geri ödemeli kredi imkânı sağlanacak.

Bedelli askerlik için e devletten başvuru yapılabilecek. Bu durumda belirtilen banka şubelerine başvurmak gerekecek. E devletten alınan barkodlu ödemem belgesi çıktısı almak gerekecek. Bu çıktı ile beraber şahsın nüfus cüzdanı ile başvuru yapması şart. Bankadan alınacak 3 adet dekontun Askerlik Şubesi Başkanlığına bildirilmesi ile işlem sonlandırılmış olacaktır.

Önceki İçerikSosyal Medya Bağımlılığı
Sonraki İçerikDünyadaki En Hızlı Büyüyen 5 Endüstri

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz