Anasayfa Kültür Vecihi Hürkuş Kimdir?

Vecihi Hürkuş Kimdir?

59
0
Vecihi Hürkuş Kimdir

Vicihi Hürkuş, Türk havacılık tarihi açısından oldukça önemli bir mühendistir.

Çocukluğu ve Öğrenim Yılları

1896 yılının Ocak ayında dünyaya gelen Vecihi Hürkuş, gümrükte çalışan Ali Feham Bey’in ve Vidin’li bir göçmen olan Zeliha Niyir Hanım’ın oğludur. Çok küçük yaşlarda babasını kaybetmiş olan Vecihi, annesi ile birlikte yaşamıştır. Daha sonra aile, Amca Ahmed Şekür Bey’in himayesine girmiştir. İlkokulu Bebek’te okuyan Vecihi, daha sonra Üsküdar’da öğrenimine devam etmiş, ardından sanata olan sevgisi sebebiyle Tophane Sanat Okulu’na kayıt olmuştur.

Askerlik Hayatı

Balkan savaşına eniştesi Kemal Bey’in yanında gönüllü subay olarak katılan Vecihi Hürkuş, bu savaş esnasında Edirne’yi alan kuvvetler içerisinde yer almış, savaşın ardından ise Beykoz Serviburun esir kampında kumandanlık yapmıştır.

Esasen Vecihi, erken yaşlardan itibaren tayyareci olmak hayali ile yaşamaktaydı. İlk olarak Makinist Mektebi’ ne, ardından da Tayyare Makinist Mektebi’ ne kabul edilen Vecihi, buradan küçük zabit unvanı ile mezun olmuştur.

İlk Uçuşları

Birinci Dünya Savaşı’nda makinist olarak Bağdat’a gönderilen Vecihi, 1916 Şubat’ında bir uçak kazası geçirerek yaralanmış ve İstanbul’a geri dönmek zorunda kalmıştır. Pilot olarak tek başına uçuşunu ilk olarak 21 Mayıs 1916’da gerçekleştiren genç pilot, tayyarecilik eğitimini başarı ile tamamladıktan sonra 1917 yılında, Ruslara karşı Kafkas Cephesi’ne sevk edilmiştir. Gerçekleştirdiği keşif uçuşları ile cepheye oldukça katkı sağlayan Vecihi, aynı cephede bir Rus uçağını düşürmek suretiyle, ilk uçak düşüren Türk pilot olarak tarihe geçmiştir.

1917 yılında uçağı düşen genç pilot, uçağın düşmanın eline geçmesine engel olmak için kendi uçağını yakmayı tercih etmiştir. Daha sonra Vecihi, Türk İstiklal Savaşı esnasında da “Sivil Pilot” unvanıyla pek çok yararlılıklar göstermiştir.

Sivil Havacılık Hayatı

1931 yılında Türkiye turu yapan Vecihi Hürkuş, 1932’de kendi adını verdiği Tayyare mektebini açmıştır. 1934 yılında ise ilk sivil hava kuruluşu olan, “Hürkuş Havayolları” şirketini kuran Vecihi, daha sonraları uçuşlarının yasaklanması sonucu, hayatının son dönemlerini sıkıntı içinde geçirmiştir.

Önceki İçerikVajinal Mantar Tedavisi
Sonraki İçerikHileli Yiyecek ve İçecekler Nasıl Anlaşılır?

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz