Anasayfa Kültür Sivrisinekler En Çok Hangi İnsanların Kanını Seviyor?

Sivrisinekler En Çok Hangi İnsanların Kanını Seviyor?

3
0
Sivrisinekler En Çok Hangi İnsanların Kanını Seviyor

Sivrisinekler İnsanları Neye Göre Gözüne Kestirir?

Bilimsel açıklamalara göre insandaki vücut kimyası ve metabolizma, tıpkı parmak izleri gibi insandan insana farklılık gösteriyor. Florida Üniversitesi’nde görevli Dr. Phil Koehler, sivrisineklerin insanları gözüne vücut kimyalarına göre kestirdiğini açıkladı.

Sivrisinekler En Çok Hangi İnsanların Kanını Seviyor?

Bilim insanlarına göre tüm insanların genelinin yüzde yirmisi geri kalanlara göre sivrisinekler için daha cazip. Araştırma sonuçlarına göre bu yüzde yirmilik kesimin baskın özellikleri ise şöyle:

  1. Sivrisinekler 0 kan grubuna sahip insanları A kan grubuna sahip olanlara göre iki kat daha fazla tercih ediyor.
  2. Bir şişe dahi olsa bira içen insanların içmeyenlere göre sivrisinek istilasına maruz kalma ihtimali ise ABD araştırmacılarının ulaştığı sonuçlar arasında yer alıyor.
  3. Bilim insanı Bartın Knols’a göre sivrisinekler ayağı kokan insanlara diğerlerinden daha sık yöneliyorlar.
  4. Hamile kadınların olmayanlara göre sivrisinekler tarafından ısırılma riski daha yüksek çünkü hamileler normal insanlara göre yüzde 21 oranında daha fazla nefes alıp veriyor ve verdikleri nefesteki karbondioksit ve nem sivrisineklere cazip geliyor. Ayrıca hamilelikten dolayı daha yüksek olan vücut ısısı ve terle dışarı salgılanan madde sivrisinekleri çekiyor. Yine yumurtlama dönemindeki kadınlar diğer kadınlara göre sivrisineklerin hedefinde daha sıklıkla yer alıyor.
  5. Ay döngüsü baz alındığında sivrisineklerin dolunay zamanında diğer zamanlara göre daha aktif olduğu ortaya söyleniyor.
  6. Gün içinde ise şafak vaktinin yanısıra günbatımında aç dişi sivrisineklerin hedefinde olabilirsiniz.

Sivrisineklerin Hedefi Olmaktan Nasıl Korunulabilir?

Bazı uzmanlar vücuda kimyasal sinek kovucu sürülebileceğini belirtilerken bazıları da kimyasalların alerjik ve zararlı etkilerine karşı bitkisel önerilerde bulunuyor. Örneğin odanızda bulunduracağınız fesleğen bitkisi, kokusuyla sivrisinek kovucu görevi üstlenebilir. Ayrıca bir bardak suyun içine bir iki damla lavanta, nane, biberiye, okaliptüs veya karanfil yağı damlatarak da sivrisinekleri odanızdan kovabilirsiniz.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz