Anasayfa Fitness Çağın Hastalığı Obezite

Çağın Hastalığı Obezite

19
0
Çağın Hastalığı Obezite

Çağın hastalığı olarak da geçen obezite son dönemlerde bütün dünyada yüksek derecede artış göstermeye başlamıştır. Bunun da en önemli sebepleri arasında hareketsizlik ile birlikte, fast food beslenme görülmekte. Özellikle de son yıllarda fast food gıdaların sayıca artmış olması, kişilerin yemek yapmak yerine çok daha kolay olan fast food yöntemine başvurmalarına neden oluyor. Daha pratik bir şekilde beslenmenin sağlanabilmesi, özellikle de masabaşı işlerinde büyük tehlike arz ediyor. Bu gibi durumlardan kurtulabilmek adına da kişilerin belli bir bilince ulaşması ve buna bağlı olarak sağlıklı bir yaşamı seçmeleri, uzmanlar tarafından önerilen davranış biçimlerinden birisi durumunda.

Obezite Nedir?

Obezite kişilerin vücutlarında normalden daha fazla yağın depolanması anlamına gelmektedir. Vücut sağlığını bozmasından dolayı da sağlık açısından çok tehlikeli olan bir durumdur. Obezitenin hesaplanmasında boy ve kilo asıl olarak ele alınmaktadır. Kilonun boy ile orantılı olmaması da obezitenin başlayabileceğinin ya da obezitenin yaşandığının göstergesi olabilmektedir.

Obezitede yağın depolanması sonucunda, vücudun gün geçtikçe daha çok yağlı besinler isteyeceği de görülebilecektir. Bundan dolayı obezitenin en erken şekilde tedavi edilmesi ve buna göre yaşamın sürdürülmesi gerekir. Ayrıca kilonun artmasını da ancak sağlıklı besinler ile durdurulabileceğini unutmamak gerek. Daha az yağlı olan besinler ile beslenme durumunda kişilerin de buna bağlı olarak daha az yağlı olan gıdalar tüketecekleri görülecektir.

Dünyada ve Türkiye’de Obezite

Obezite özellikle de Avrupa ülkelerinde son dönemlerde oldukça yoğun bir şekilde artış göstermeye başladı. Ülkemizde de obeziteye yönelik çalışmaların artmış olduğunu görmek mümkün. Yine de Avrupa ülkelerinin genel olarak fast foodun çıkış yeri olmasından kaynaklı olarak da obezite ile ciddi bir şekilde savaş verdikleri edinilen verilerde görülebilmektedir.

Aynı durumun Türkiye’de de yoğun bir şekilde hissedildiği görülebilir. Ülkemizde her 5 kişiden birisinin obez olduğu edinilen bilgiler ışığında öğrenilmiştir. 2015 yılından yaklaşık olarak 7 sene yani 2008 yılında yapılmış olan bir araştırmaya göre, obezite oranının %31,1 artmış olduğu görülmüştür. Bundan dolayı ülkemizde de bu durumu engelleyebilmek adına kimi çalışmaların yapılmakta olduğunu söylemek mümkündür.

Obeziteden Kurtulma Yolları

Obezite ciddi bir hastalıktır ve pek çok hastalıktan farklı olarak gayet kolay bir şekilde tedavi edilebilecektir. Öncelikle kişinin bu konuda inançlı olması ve bu işe inanarak başlaması, tedavi sürecinde çok büyük önem taşır.

Obezitenin nedenleri aslında ondan kurtulma yollarını da doğurmaktadır. Özellikle de hareketsiz yaşam sonucunda oluşan obezite, hareket etme ihtiyacı ile ortadan yavaş yavaş kalkabilecektir. Bunun yanı sıra en önemli unsurlardan birisi olan beslenme de unutulmamalıdır. Düzgün ve düzenli beslenme sayesinde, kişilerin eski yaşamlarına dönmeleri ve daha sağlıklı bireyler olmaları mümkün olacaktır. Obezitenin pek çok hastalığı da beraberinde getireceği unutulmamalıdır. Özellikle de kas hareketlerini zayıflattığı için, çok kolay bir şekilde hastalıklar da ortaya çıkabilecektir. Bunun yanı sıra hastalığın tedavi edilme sürecinde psikolojik desteğin de önemi tartışılamaz.kişinin en önemli unsurları içerisinde yer alan psikolojinin de bozulmadan bu hastalığı yenmesi gerekecektir. Böylece kişi kilo verdikten sonra da aynı şekilde sağlıklı bir birey olarak yaşamını sürdürebilir.

Obezite Sonrası

Öncelikle obezite sonrasında özellikle de kişilerin psikolojileri çok büyük ölçüde rahatlayacaktır. Kilodan dolayı zor bir şekilde nefes alınmasından dolayı ortaya çıkabilecek olan uyku apnesi de sağlıklı yaşam ile beraber yüksek bir oranda düzelecektir. Ayrıca karaciğerde oluşan yağlanmanın da düzelebileceği ve en önemlisi tüm hastalıklardan uzak, diğer sağlıklı bireyler gibi mutlu bir şekilde yaşama sahip olunabileceği görülecektir.

Bu Sağlık Sorununun Yol Açtığı Hastalıklar

  • Kısırlık
  • Kalp Yetmezliği
  • Tip 2 diyabet
  • Hipertansiyon
  • Varis
  • Uyku Bozukluğu
  • Kolesterol ve Lipid yüksekliği
  • Adet düzensizliği
  • Koroner arter hastalığı gibi birçok hastalığa sebep olur.
Kısırlığa Sebep Olur mu?

Obezite kadınlarda adet düzensizliğine ek olarak doğal yolla gebe kalmaya da engel oluyor. Vücutta bulunan fazla yağ östrojen dengesini bozar ve yüksek miktarda oluşan östrojenin ise yumurtlamaya engel olduğu araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır.

Erkeklerde obezitenin sperm kalitesini düşürdüğü tespit edilmiştir. Obez erkek bireylerde yağda testosteronun östrojene dönüşümü hızla çoğalır ve testosteron miktarında azalma oluşur. Bu azalma ile sperm kalitesi de düşer. Bu düşme sonucu doğal yolla çocuk sahibi olmak ise bir hayli zorlaşır ve ileri ki durumlarda ise imkansız hale gelir.

Önceki İçerikEgzersiz Nedir? Önemi ve Faydaları
Sonraki İçerikSuç Ve Ceza Kitap İncelemesi

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz