Anasayfa Fitness Egzersiz Nedir? Önemi ve Faydaları

Egzersiz Nedir? Önemi ve Faydaları

231
0
Egzersiz Nedir? Önemi ve Faydaları

Egzersiz nedir?

Egzersiz, insanların kendine ayırdığı bir zaman diliminde yapmış olduğu vücut hareketlerine denir. Düzenli olarak her gün egzersizin yapılması tavsiye edilir ve aslında olması gerekende budur.

Egzersizin Önemi

Egzersiz farklı gayelerle yapılabilir. Kimi insan egzersizi fazla kilolarını vermek için, kimi insan vücut kaslarını sıkılaştırmak için, kimide vücut sağlığı için egzersize başvurmaktadır. Lakin nedeni ne olursa olsun bilinçli yapılan egzersizler şüphesiz yapan için faydalı bir spordur. Yapacağınız en az yarım saatlik egzersizler sağlığınız için son derece faydalı olacak ve kaliteli bir yaşam sürmenize olanak vermiş olacaksınız. işte bu denli egzersizin önemi büyüktür. Fakat bilinçsizce yapılan egzersizler bir süre sonra yapanlar tarafından bırakılmaktadır. Burada asıl önemli olan egzersizleri tekniğine göre yapmak ve bunlara özen göstermek gerekir. Bu teknikleri öğrenmeniz faydanıza olacaktır.

Öte yandan bilim adamları egzersizlerin önemine değinerek şunları ifade etmişlerdir. Yaşlanmayı ve yaşlanmaya bağlı olarak insan vücudunda oluşabilecek yıpranmaları geciktirebilir, insanlarda kilo alma eğilimlerini minimuma indirebilir, kalp, nefes alma ve kas fonksiyonlarının gelişmesi gibi egzersizlerin önemli neticelerine vurgu yapmışlardır.

Egzersizin Faydaları

Son yıllarda neredeyse teknolojiyle yatıp teknoloji ile kalkar olduk. Teknoloji ilerledikçe insanların yaşama dair aktiviteleri de kısıtlanmakta, hareket kabiliyetleri azalmakta ve hatta yürümeyi dahi unutturmaktadır. Neredeyse her şey ayağımıza gelmekte ve çoğu işlerimizi cebimizdeki küçük metal parçasıyla halledebiliyoruz. Merdiven yerine asansörleri ve kayan merdivenleri kullanıyor, yürünebilecek en yakın yerlere bile araçlarla gidiyoruz. Peki, bütün bunlara bağlı olarak bir hayat sürdürmek bize ne kadar pahalıya patlayacağını hiç düşündük mü? Sağlımızı ne denli tehdit ettiğini hiç farkında mıyız? Her insan elbette teknolojiden ve teknolojinin getirdiği nimetlerden yararlanacak fakat abartmamak kaydıyla. Eğer böyle pasif, hareketsiz ve hantal bir yaşam sürdürüyorsak yavaş yavaş zaman kaybetmeden egzersizlere başmalıyız. Göreceksiniz ki bu egzersizlerle kendinizi daha iyi hissedecek ve hayatınıza renk katmış olacaksınız. Yapılan egzersizlerin insan hayatına o kadar faydaları var ki bunları şimdi istifadenize sunalım:

 • Ciğerlere alınan oksijen miktarını arttırır.
 • Akciğer ile kalbin fonksiyonlarını arttırır.
 • Kondisyonunu artırır. Bundan dolayı merdiven çıkmak artık sizi yormaz.
 • Kişideki stresi yok eder.
 • Nefes darlığı çekenlerin problemleri günden güne azalma gösterir.
 • Ruh halimizi iyileştirmekle kalmaz aynı zamanda da mutluluk hormonu salgılayarak mutlu olmamıza vesile olur.
 • Eklem romatizması veya kanser gibi hastalıkların önüne geçer.
 • Kişideki fazla kiloların atılmasında son derece etkilidir.
 • Kasların oksijen kullanımı artarak esnek bir vücuda sahip oluruz. Bu sayede kişinin hareket kabiliyetinde bir artış gözlenir.
 • İnsanlarda vücut direncini arttırarak çevik olmamızı sağlar.
 • Kişilerde enerji artımında etkin bir rol oynar.
 • Dayanıklılığı artırarak kasların gelişimini sağlar.
 • Uykunuzu bir düzene sokarak, sizin daha etkin olmanızı ve verimli bir gün geçirmenize olanak tanır.

Yukarda sayılan maddeleri artırmamız elbette mümkündür. Kısacası, yaşam kalitemizi arttıran hareketlerdir. Diğer yandan tek tip egzersizler olmayıp birden fazla egzersiz türleri vardır. Peki, nedir bunlar? Şimdi onlara bir göz atalım.

Egzersiz Çeşitleri

Üç gruba ayırabiliriz. Bunlar; Aerobik egzersizleri, güçlendirme ve ağırlık egzersizleri, denge sağlama ve germe egzersizleridir.

Aerobik Egzersizler

İnsan vücudunun üst düzeyde oksijen kullanımı yaparak kişinin kalori yaktığı bir egzersiz çeşididir. Yürüme, koşma, tenis oynama, yüzme, bisiklet sürme gibi faaliyetler bu gruba girer.

Güçlendirme ve Ağırlık Egzersizleri

İnsan iskelet sistemindeki tüm kasları çalıştırmaya yönelik hareketlerdir. Bu egzersizler kasların gelişmesinde etkin rol oynar. Yani yapılan egzersizler sonucunda kaslar uyarılır ve zamanla kaslar hem büyük görünür hem de güçlenir. Bu egzersizde ağırlık antrenmanları, herhangi bir malzemeye ihtiyaç duymadan vücudun kendi ağırlığıyla yapılan bir çeşittir.

Denge Sağlama ve Germe Egzersizleri

Eklemler arasındaki uzaklığı ve kasların boyunu uzatabilmek adına yapılan egzersizlerdir. kişinin vücut dengesini belli bir pozisyonda durdurma yeteneğidir. Aynı zamanda insan vücudunu kontrol etmek için denge egzersizlerine ihtiyacı vardır. Yoga bu türe en iyi örnektir.

Egzersiz Öncesi ve Sonrasında Neler Yapılmalıdır?

En başta belirtmek gerekir ki bilinçli yapılan egzersizler ile bir sonuca varırsınız. Bilinçsiz ve rastgele yapılan egzersizler ile zamanınızı boşa harcamış olursunuz. Eğer yorucu bir tempo düşünüyorsanız; en az üç saat önceden yemek yemiş olmanız gerekmektedir. Yemek yedikten hemen sonra egzersizlere başlanmaz. Zira sağlık sorunlarına maruz kalabilirsiniz. Su içecek iseniz egzersiz öncesi, sonrası veya esnasında alınabilir. Egzersize başlamadan önce ısınma hareketleri ile başlamalı ve egzersiz sonrasında ise yavaş yavaş soğuma hareketleri ile bitirmelidir.

Sonuç olarak her gün bilinçli ve düzenli olarak tekrarlamak, size sağlıklı yaşamın anahtarını elinize sunmayı taahhüt eder. Gündelik olarak otuz dakika yapılan egzersiz yaklaşık olarak 250 kalori yakmanızı sağlar. Bu oran yapılan egzersizin çeşidine göre değişebilir. Herkese sağlıklı bir hayat diliyorum.

Önceki İçerikÇocuklarda Ergenlik Dönemi
Sonraki İçerikÇağın Hastalığı Obezite

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz