Anasayfa Kültür İYİ Parti Hakkında

İYİ Parti Hakkında

9
0
İyi Parti Meral Akşener

Meral AKŞENER önderliğinde kurulan İYİ Parti, Türkiye Cumhuriyeti resmî seçmen sandıklarında oy kullanacak vatandaşlar için nasıl bir vizyona sahip olduğu merak konusu oldu.

Gerek televizyonlarda gerekse diğer basım yayın organlarından öğrenilen bilgilerle yetinmeyen seçmen, internet ortamında kurucu üyelerin kimler olduğuna kadar araştırmaya başladı.

İYİ Parti İsmi ve Logosu

İYİ Parti kurucu üyeleri ile birlikte yaptıkları istişarelerle 8 ilke üzerinde mutabık kaldılar. Partinin sloganı olarak kullanılacak olan “Türkiye İyi Olacak” söylemi üzerinden partilerine İYİ Parti ismini verdiler. Partinin kurucu üyelerine 24 Ekim 2017 günü verilen akşam yemeğinden sonra yemeğe katılan kurucu üye emekli SAT komandosu Ali TÜRKŞEN, kendine ait sosyal medya hesabından İYİ Parti logosunu paylaşarak herkese duyurdu.

Güneş şeklinde tasarlanan ve sarı ile lacivert renklere haiz olan logoda 8 adet çizgi bulunmakta. Mustafa Kemal ATATÜRK’ün ilkelerinden esinlenildiği düşünülen bu çizgiler partinin 8 ilkesini sembolize ediyor. Umut, kararlılık, adalet, gelecek, bilgi, zenginlik, cesaret ve medeniyet olarak belirlenmiş ilkeler geniş anlamda bakıldığında Türkiye Cumhuriyeti’ni her alanda ileriye taşıyacağı iddiası olan başlıklar olduğu görülüyor.

İYİ Parti’ nin Seçmenlerine Vaadleri

 1. Türkiye’nin dünyanın ilk 10 ekonomisi içine sokmak,
 2. Milli geliri ilk 5 yıl sonunda 14 bin 500 dolar yapmak,
 3. Eğitim yaş ortalamasında 11 yıla ulaşmak,
 4. 40 yaş altında kadınlarda okur yazarlık oranını 5 yıl içinde yüzde 100 yapmak,
 5. Küresel refah endeksinde ilk 5 yıl sonunda 40 ülke arasında yer almak,
 6. İlk bir yıl içinde yeni anayasa ile parlamenter sisteme dönmek,
 7. İlk bir yıl içinde demokratik bir siyasi partiler kanunu yapmak,
 8. Yılda 150 bin hektar ağaçlandırma ve erozyon kontrolü yapmak,
 9. PISA sıralamasında ilk 20 ülke arasında yer almak,
 10. İlk 5 yıl sonunda işsizlik oranını yüzde 8 altına düşürmek,
 11. Basın özgürlüğünde Avrupa Birliği standartlarını hemen uygulamak,
 12. Türkiye Cumhuriyeti pasaportunu hak ettiği itibara kavuşturmak.

Genel itibariyle 12 maddeden oluşan vaadleri açıklasalar da her geçen gün yeni açıklamalarla maddelerin içeriklerini doldurmaya çalışmaktadırlar. Özellikle Başkanlık sistemine karşıtlığını her platformda dile getiren Meral AKŞENER, yine İYİ Parti programlarının içerisinde yer alan yeniden parlementer sisteme geçiş için çalışacaklarını beyan etmektedir. Kısacası Türkiye Cumhuriyeti’nin hem ilk hem de son Başkanı olmak istediğini belirtmektedir.

Önceki İçerik2018 İlkbahar-Yaz Gelin Rehberi
Sonraki İçerikYükselen Burç Nasıl Hesaplanır?

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz