Anasayfa Anne & Bebek Bebeklerde Gece Uykusu Terörü

Bebeklerde Gece Uykusu Terörü

12
0
Bebeklerde Gece Uykusu Terörü

Bebeklerde görülen gece uykusu terörü başlı başına bir uyku problemidir. Genel olarak uykuda korku bozukluğu olarak adlandırılır. Bebek, uyuduktan ortalama 1,5 saat sonra uykunun REM olarak adlandırılan ikinci evresine geçer. Bebeklerde görülen gece uykusu terörüne bu evrenin üçüncü ya da dördüncü kısmında rastlanır. Uyku terörünü, ebeveynlerin kabuslarla karıştırma ihtimali oldukça yüksek olsa da kabustan çok farklı bir durumdur.

Gece Uykusu Terörü Neden Olur?

Bebeklerde görülen gece uykusu terörüne genetik, psikolojik ve nörolojik nedenler yol açabilir. Özellikle travma geçiren, kreşe yeni başlayan, ayrılık korkusu içerisinde olan ve kardeşi olacağını öğrenen çocuklarda çok sık rastlanan bir uyku problemidir. Uyku terörünü her zaman psikolojik nedenlere bağlamak doğru değildir. Uyku terörünün en sık rastlanan nedenleri arasında uyku eksikliği gelmektedir. Bu yüzden üç yaş altı çocuklar, günlük 13-14 saat uyumalıdır.

Gece Uykusu Terörü Kaç Aylık/Yaşında Bebeklerde Görülür?

Gece uykusu terörünün üç yaş altı bebeklerde görülme ihtimali olsa da genellikle üç yaşından başlayarak ergenlik çağına kadar sürebilen ciddi bir uyku problemidir.

Gece Uykusu Terörü ile Nasıl Başa Çıkılır?

Ebeveynler, çocukları gece uyku terörü geçirdiği esnada öncelikle soğukkanlı davranmalı ve çocuklarının sakinleşmesini sağlayacak sözler sarf etmelidirler. Çocuğun sakinleşmesi için sarılmak oldukça sakinleştirici bir yöntem olsa da sarılırken yakalama hissi uyandırmamaya ve sıkmamaya çok özen gösterilmelidir. Çocuğun yaşamı düzenli olmalıdır. Özellikle uyku ve yemek saatlerinde hassas olunmalıdır. Çocuğu sıcak suyla yıkamak, odasının ışığını istediği düzeyde ayarlamak, gece uykusu terörü geçirdiği zamanlar tespit edilerek gece uykusu terörü geçirmeden önce uyandırmak ve ailenin diğer üyelerini bu hususta bilgilendirmek oldukça yarar sağlayabilir.

Gece Uyku Terörü Nasıl Tedavi Edilir?

Öncelikle şu hususun bilincinde olmak gerekir ki çocuklarda görülen gece uyku terörü problemi çocuğun yaşı ilerledikçe kendi kendine sona erer. Düzenli uyku, sağlıklı yaşam, doğru beslenme tarzı ve koşulsuz sevgi en iyi tedavi yöntemleridir. Ancak ebeveynlerin tüm çabasına rağmen çocuklarda gece uyku terörü problemi yarım saati aşkın devam ediyorsa, özelliklede çocuk için tehlike oluşturuyorsa kesinlikle çocuk psikoloğuna başvurulmalıdır. Ayrıca çocuğun yaşam tarzında yapılabilecek basit değişikliklerde oldukça etkili olabilir.

Önceki İçerikTat Alma Bozukluğu
Sonraki İçerikKüresel Ekonomiyi Sarsan İlk 5 Siyasi Olay

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz