Anasayfa Seyahat Türkiye’de Bulunan En Güzel 10 Sahil

Türkiye’de Bulunan En Güzel 10 Sahil

183
0
Türkiye'de Bulunan En Güzel Sahiller

Her köşesinde ayrı bir tarih ve hikaye barındıran güzel ülkemiz, bu tarihi dokuları doğa harikası güzellikleriyle de birleştirerek eşsiz topraklar haline geliyor. Türkiye’yi özellikle konum bakımından önemli kılan ise şüphesiz ki üç tarafının denizlerle kaplı olması… Üç tarafı denizlerle kaplı olan güzel bir ülkenin dikkat çekici sahilleri olması da böylece kaçınılmaz hale geliyor. Özellikle dünyanın her köşesinden turistlerin ilgisini çeken; kimi ödüllü, kimi koruma altında olan, kimi ise başka bir örneği bulunmayan yapıya sahip olan ve dünya sahillerinin büyüleyici güzelliğini aratmayan bu sahiller, Türkiye’nin en güzel sahilleri arasında yerlerini alıyor.

Yaz gelmiş, tatil planları yapılmışken Türkiye’de bulunan en güzel sahillere ve bu sahillerin bulunduğu şehir ve bölgelerin özelliklerine de bu tatil planlarında yer vermemek olmaz. Listemizde yer alan sahiller tamamen doğal güzellikleri ve özellikleri göz önünde bulundurularak, yıl içinde aldıkları ziyaretçi sayısı hesaba katılarak yapılmıştır. Türkiye’nin her köşesinde bir doğa harikası olduğu düşünülünce, 10 maddelik bir liste hazırlamak oldukça zor olsa da bu 10 sahili bir araya getirdik. İşte Türkiye’nin en güzel 10 sahili ve özellikleri…

İztuzu Plajı Dalyan, Muğla

İztuzu Plajı (Dalyan-Muğla)

2008 yılında ‘Avrupa’nın En İyi Açık Alanı’, ardından 2011 yılında ‘Avrupa’nın En İyi Plajı’, 2013 yılında ise ‘Avrupa’nın En İyi 7. Plajı’ ünvan ve ödüllerini alan İztuzu Plajı; ülkemizin belki de en önemli yerleri arasında en başlarda geliyor. Dünya çapınca ödüller almış ve tüm dünyanın beğenisini toplamış bir sahil olan İztuzu Plajı, böylece ülkemizi geçerek dünya çapında da önemli bir konum haline geliyor. 4,5 kilometre uzunluğundaki İztuzu Plajı’nı eşsiz bir sahil haline getiren en önemli şey ise tuzlu su ve tatlı su arasında olması. Bunun nedeni deniz ve göl arasında konumlandırılmış bir koy formuna sahip olan sahilin su hareketleridir. Gelgit nedeniyle kimi zaman tatlı su denize, kimi zaman ise tuzlu deniz suyu deltaya aktığından sahilin ve kumların şekli de zaman zaman değişim göstererek plajın formunu ve manzarasını değiştirebliyor. Muğla’nın Dalyan beldesinde bulunan İztuzu Plajı, sahilde yaşayan deniz kaplumbağaların (Caretta Caretta) üreme alanı haline geldiğinden dünya genelinde ‘Kaplumbağa Plajı’ olarak da anılır. Bu nedenle kaplumbağa yumurtalarını korumak amacıyla onların yumurtlamış oldukları bölgelerde işaretlendirmeler yapılarak alan korumaya alınır. Hatta 80’li yılların sonunda alınmış olan bir karar sonucu kaplumbağalara ve yumurtalarına zarar verilmemesi adına akşam 8 ve sabah 8 arasında plajın kapatıldığı, fazla gürültü çıkarmanın ve alana zarar vermenin yasak olduğu da bilinir.

Ölüdeniz Sahili, Fethiye

Ölüdeniz Sahili – (Fethiye-Muğla)

Türkiye’nin en sakin, en mavi ve en huzurlu koylarının başında gelen Ölüdeniz, Fethiye’den 14 kilometre uzaklıkta yer alıan bir bölgedir. Ege Bölgesi’nin en güzel sahillerinden olan Ölüdeniz, dolayısıyla ziyaretçileri de kendine en çok çeken yerler arasında başlarda geliyor. Dünyanın en güzel sahillerini aratmayan bembeyaz kumsalı ve birçok tonu içinde barındıran dingin- mavi deniziyle, her göreni kendine hayran bırakan panaromik manzarasıyla, yemyeşil doğasıyla Ölüdeniz 2006 senesinde kazandığı ‘Dünyanın En Güzel Sahili’ ünvanını da fazlasıyla hak ediyor. Kapalı bir koy şeklinde yapısı olan Ölüdeniz’in en önemli özelliklerinden biri ise bu kapalı durumuna rağmen kirlenmeden, tertemiz kalması ve hiçbir doğal şarttan etkilenmeden sakinliğini koruyarak bir tehlike oluşturmaması. Bu nedenle ‘Ölüdeniz’ adını aldığından bu ismin de hakkını vermeyi başarıyor. Özellikle bölgede bulunan lüks oteller ve bu otellerin sahip olduğu panaromik manzara düşünüldüğünde; yaz tatilini layığıyla yapmak isteyenlerin ilk tercihleri arasında Ölüdeniz’i görmek mümkün. Ölüdeniz sahillerinin halka açık halde oluşu, yaz sezonunun en yoğun olduğu dönemlerde Ölüdeniz Sahili’nde yer bulmayı ya da bölgeyi ziyaret etmeyi zorlaştıracak kadar çok rağbet görmesine neden oluyor.

Kleopatra Plajı Alanya

Kleopatra Plajı (Alanya-Antalya)

Mavi bayrak listelerinde kendine geniş bir yer edinen ve Türkiye’de rekorunu hiçbir şehre kaptırmayan Antalya’nın en beğenilen sahili… İki kilometre boyunca uzanan beyaz bir kumsal ve lacivertten turkuaza ulaşan mavinin tonları, berrak ve dingin suyun altından geçerken görebileceğiniz balıklar… Antalya’da bulunan Kleopatra Plajı, Türkiye’nin en çok ziyaret edilen ve en beğenilen sahilleri arasında yer alıyor. Adından da anlaşılacağı gibi, Kleopatra Plajı da Mısır Kraliçesi Kleopatra’yla ilgili bir hikayesi olan sahillerden biri. Kleopatra Plajı’nın günümüzde bilinen hikayesi ise şöyle: Alanya, Kleopatra’ya Roma İmparatoru olan Antonius tarafından hediye edilmiş. Kleopatra denizi çok sevdiğinden günlerini bu sahilde geçirir olmuş ve zamanla halk tarafından sahilin adına onun adı verilip öyle söylenmeye başlamış. Antalya’nın tarihi ve doğal güzelliklerinden biri olan Damlataş Mağarası’na çok yakın olan Kleopatra Plajı, uzun bir sahilde başka plajlarla birlikte bulunan ve ücretsiz bir plaj olduğundan her dönemde aşırı kalabalık olduğunu söyleyebiliriz. Hatta öyle ki; gündüz kalabalık olan plajda akşamları gün batımını izlemek için düzenli olarak toplanan kalabalıklar da var. Böylece plajın hiç boş kalmadığı, hatta kış aylarında bile rağbet gördüğü bir gerçek.

Sedir Adası Sahili Marmaris

Sedir Adası Sahili/Kleopatra (Marmaris- Muğla)

Mısır Kraliçesi Kleopatra’nın adını almış bir diğer sahil ve ada… Sakin ve güzel bir sahilin hikayesi ve tarihi olması, ülkemizin tarihle ve hikayelerle dolu geçmişi düşünüldüğünde oldukça olağan bir durum. Muğla’nın Sedir Adası’nda bulunan, ‘Kleopatra’ olarak da anılan Sedir Adası Sahili’nin de bir hikayesi bulunuyor. Çevresinde bulunan tarihi değerlerin yanı sıra Antik dönemde Roma İmparatoru Antonius’un Kleopatra’ya bu adayı armağan ettiği ve adanın daha güzel hale gelmesi için Mısır’dan onlarca gemi kolonisi yardımıyla bu adaya kum getirterek bir sahil oluşturduğu biliniyor. Zaten adayı ve o sahili değerli kılan da Türkiye’de bir tek o sahilde bulunan bu eşsiz kum çeşidi. Koruma altına alınmış olan sahile terlikle ya da havlularla girmek yasakken ziyaretçilerin duş almadan adadan ayrılmaları da imkansız. Bütün bu önlemlerin nedeni ise değerli kuma zarar gelmemesi! Bu kum, ateşte yanması ya da farklı mineral yapıları barındırması gibi diğer tüm sahil kumlarından farklı yapısal özellikleriyle dikkatleri üzerine çekiyor. Oldukça küçük olan bu sahile ve adaya ulaşmak meşakatli bir yolculuk gerektirse de, her yıl dolup taşan Sedir Adası Sahili’nin koy formundaki yapısı sayesinde oldukça dingin bir havası oluyor.

Patara Plajı Kaş, Antalya

Patara Plajı (Kaş-Antalya)

Sahilleriyle ünlü Antalya’nın listemizde yer alan bir diğer güzel sahili de Patara Plajı olarak karşımıza çıkıyor. Patara Antik Kenti’ne çok yakın oluşu ve Akdeniz Bölgesi’nin en uzun sahili rekorunu 18 kilometre uzunluğu ile elinde bulunduruşuyla en çok ziyaret edilen ve en çok beğenilen sahillerimizden biri de Patara Plajı’dır. Likya dönemlerinde bir liman kenti olan bölgede yer alan bu plaj, eski yıllarda da Yeşilçam sinemamızın birçok filminde mekan olarak kullanılışıyla biliniyor. Bununla birlikte deniz kaplumbağalarının yaşadığı ve ürediği bir diğer sahil olduğundan Patara Plajı da koruma altına alınmış bulunuyor; ayrıca bölgeye herhangi bir araçla girmek de kaplumbağalara ve yumurtalarına zarar gelmemesi amacıyla yasaklanmış durumda. Patara Plajı, rüzgarlı ve biraz dalgalı yapısıyla da sörf gibi su sporları için olanak sağladığından, dünya genelinden sporcular ve ekstrem sporları denemek isteyenler tarafından da sık sık ziyaret ediliyor. Plaja girerken belli bir ücret alınsa da, bu ücret aslında Antik Kent’i de ziyaret etmek için alınıyor.

Kelebekler Vadisi Öludeniz Fethiye

Kelebekler Vadisi (Ölüdeniz-Fethiye)

Dünyanın sayılı güzellikleri arasında yer alan Kelebekler Vadisi, kendine has eşi benzeri olmayan özelliklere sahip olan bir sahil. Fethiye- Ölüdeniz’de bulunan ve doğasıyla ziyaret edenleri kendine hayran bırakan Kelebekler Vadisi, manzarası ve sahiliyle Türkiye’nin en çok ziyaret alan yerlerinden biri. Çevresi metrelerce yüksekliğe sahip kayalıklarla çevrelenmiş bir kanyon formunda olan Kelebekler Vadisi’ne sadece deniz yolundan gidilebiliyor. Bunun dışında dağcılar ya da sporcular tarafından tırmanışla inilebiliyor. Bölgeye adını veren ve onu değerli hale getiren şey ise koloniler halinde bölgeye yaşayan rengarenk kelebekler! Vadinin içinde bulunan şelale bir yerden sonra dereye dönüşüyor ve denizin mavisiyle doğanın yeşili birleşerek ziyaretçilerine huzur vaadediyor. Bu harika manzarayı ve doğayı tamamlayan kelebekler ise gözlemlenebiliyor ve büyüleyici atmosferi tamamlamak için bir atmosfer oluşturuyor. Genellikle kamp yapmak isteyenler, ekstrem sporları deneyecek olanlar, tatilde huzur arayanlar için ideal olan Kelebekler Vadisi diğer bölgelere oranla daha az ziyaretçi kabul ediyor. Bölgenin içinde bulunan kelebekler ve doğal değerleri düşünüldüğünde; koruma altına alınmasına ve yapılaşmasına engel olunmasına şaşırmamak gerek.

Kaputaş Plajı Kaş, Antalya

Kaputaj Plajı (Kaş-Antalya)

Antalya’daki Kalkan ve Kaş ilçeleri arasında bulunan Kaputaj Plajı, kanyon ağzı yapısında oluşu ve doğal güzelliğiyle Türkiye’nin en güzel sahilleri arasındadır. Dünya geneli listelerinde en güzel sahillerden biri seçilen Mavi Bayrak sahibi Kaputaj Plajı, mavinin her tonunu barındıran kıyısı ve bembeyaz kumsalıyla listelerde yer almayı hak ediyor. Etrafını kaplayan kayalar ve yer altından akan suların denize ulaştığı bu eşsiz doğal güzellik, Kalkan’a 7, Kaş’a ise 17 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Kanyonun ve sahilin en iyi özelliklerinden biri de ticaret alanına dönüşmeden, tamamen doğal halde kalması; şezlong ya da şemsiye gibi orayı plaja dönüştürecek hiçbir şeyin olmaması ve sadece doğa harikası bir sahil halinde kalarak huzurlu ve dingin zamanlar vaadetmesi. Vadinin tepesinden aşağı inen ve biraz fazla sayıda olan basamaklarla ya da deniz yoluyla ulaşılan Kaputaj Plajı’nın 500 metre civarı yakınında da bir su mağarası bulunuyor. Kalkan ve Kaş arasında, yol kenarına park edilmiş araçlar ve içinden inerek bu doğa harikasında yüzmek isteyenleri görürseniz; Kaputaş Plajı’na geldiğinizden emin olabilirsiniz.

Ilıca Plajı Çesme İzmir

Ilıca Plajı (Çeşme- İzmir)

Türkiye’nin en çok rağbet gören tatil yerlerinden biri olan Çeşme’de bulunan Ilıca Plajı, aynı zamanda ülkemizin en beğenilen plajlarından da biridir. Çeşme’den 3 kilometre uzaklıkta bulunan ve toplamda 3 kilometre uzunlukta olan Ilıca Plajı, sığ ve temiz denizi ile açık renk kumsalın birleşimiyle ziyaretçilerini büyülemeye devam ediyor. Dünyanın her yerinden ziyaretçileri kabul eden Ilıca Plajı, ülkemizdeki mavi bayraklı sahillerden biridir. Ilıca Plajı, bölgedeki diğer sahillerden ayrı olarak bahar aylarında da denize girilebilen bir sahildir. Bunu sağlayan etken ise plajın yeraltı sularına olan yakınlığıdır. Mineralli yeraltı suları Ilıca Plajı’nın suyunu besleyerek denizin daha ılıman olmasını sağlarken, aynı zamanda birçok rahatsızlığa iyi gelen şifalı bir suya dönüşmesinde de yardımcı olur. Bu nedene sezon öncesi ve sonrası da Ilıca Plajı aynı şekilde rağbet görmeye devam eder. Önceleri ıssız bir bölge olan Ilıca Plajı’nın keşfedilmesiyle, günümüzde otel ve pansiyonlarla dolu, turizm açısından zengin bir bölge haline gelmesini sağlandı. Her bütçeye uygun konaklama imkanları bulunan bölgenin ayrıca her beğeniye uygun tatil fırsatlarını barındırması da plajın doğasının yanı sıra ekstra dikkat çekmesine yardım etti.

Amos Koyu Marmaris

Amos Koyu (Marmaris-Muğla)

Muğla’nın Marmaris ilçesinde yer alan Amos Koyu, sakin ve huzurlu bir koy olan yapısıyla kendisi gibi sakin bir tatil vaadediyor. Amos Koyu gibi bir başka doğa harikaları olan Kumlubük ve Turunç Koyları’nın tam ortasında bulunan bu koy, koyu süsleyen Amos Restoran’ın işlettiği bir plaja da sahip ve bebekli aileler için mükemmel bir seçenek. Marmaris merkezine yaklaşık 24 kilometre mesafede bulunan Amos Koyu’nu güzel yapan doğası, denizi ve kumsalı olmasının yanı sıra, en önemli özelliği Amos Antik Kenti’ne çok yakında bulunması. Böylece hem deniz tatili yaparken bir yandan da antik bir kenti dolaşarak kültür turu yapabiliyor, bir arada bulunan eşsiz koyların hepsini tek bir turla dolaşabiliyor ve bölgenin olanaklarından yararlanabiliyorsunuz. Rodos kentleri arasında yer almış olan antik kent Amos, ‘Ana Tanrıça Tapınağı’ anlamına gelen bir kelimeden türemiş. Günümüzde zamana yenik düşerek bozulmaya uğramış bir antik kent olsa da, pek bir şey kalmamış olan kalıntılarının en belirgini olan, tepe bölgesinde bulunan antik tiyatro rahatlıkla görülebiliyor. Bununla birlikte bölgede toplamda üç adet antik tiyatro bulunduğundan hepsini dolaşma imkanınız da oluyor. Genellikle diğer koylarla birlikte değerlendirilen ve bölge olarak hem doğa hem de tarih bakımından daha değerli olan Amos Koyu, tarihi değerleri ve turistik önemi sayesinde Türkiye’nin en beğenilen koylarından biri olarak listemizde yer alıyor.

Sarımsaklı Plajı Ayvalık

Sarımsaklı Plajı (Ayvalık- Balıkesir)

Türkiye’deki birçok plaja ve tatil beldesine göre daha mütevazi olan ve uygun fiyat alternatiflerle tatil yapabilme olanağı sunan Ayvalık’ta bulunan Sarımsaklı Plajı, buna rağmen ülkemizin en güzel sahilleri arasına girmeyi başarıyor. Türkiye’nin en temiz havasına sahip yerlerden biri olan bölgede birçok sahil, plaj ve konaklama olanakları bulunuyor. Ayvalık sahilinin 5 kilometre uzunluğunda olduğu düşünülürse, birçok plaj bulunması da gayet normal. Ayvalık’ı biraz geçince konumlandırılmış olan Sarımsaklı’da yer alan Sarımsaklı Plajı; 13 kilometrelik uzunluğu, çevresinde bulunan pansiyon ve oteller, sahili çevreleyen restoran ve kafeteryalarla birlikte huzurlu bir tatil isteyenler için ideal ortamı oluşturuyor. Her bütçeye, her zevke ve her yaşa uygun tatil anlayışı seçenekleri bulunan Ayvalık’ın en güzel plajı olan Sarımsaklı Plajı, Dünya genelinde hatrı sayılır bir beğeniye sahip. Sarımsaklı Plajı, berrak denizi ve tertemiz kumsalıyla, sığ ve serin sularıyla ülkemizin mütevazi güzelliklerinden biri olarak listemizde de yerini alıyor.

Önceki İçerikAlopesi Areata (Saçkıran) Neden Olur?
Sonraki İçerikVajinal Mantar Tedavisi

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz