Anasayfa Kültür 4 Büyük Melek ve Görevleri

4 Büyük Melek ve Görevleri

36
0
4 Büyük Melek ve Görevleri

Melekler hem yerde hem de göklerde bulunan ve Allah’ın emirlerini yerine getiren nurani varlıklardır. İnsan aklının alamayacağı kadar sayısı olan meleklerin kaç tane olduğunu sadece onların yaratıcısı olan Allah bilir. Meleklerin bazıları Allah’a ibadet ederken bazıları da evrendeki işlerle sorumludurlar. İnsanları daima iyiliğe yönlendiren, onların çıkmaza girdiği durumlarda yol gösterici olan ve kötülüklerden koruyan melekler içerisinde Allah’ın yarattığı 4 büyük melek vardır. Cebrail, Mikail, İsrafil ve Azrail olarak adlandırılan bu 4 büyük meleğe verilmiş görevler birbirinden farklıdır.

4 Büyük Melek

Cebrail

Cebrail geçmiş zamanlarda dünyaya gönderilmiş olan Peygamberlere vahiy getirmekle yükümlü olan bir melektir. Allah’ın buyruklarını Peygamberlere ileten bu melek Kur’an’a göre çok büyük bir güce, kimsenin vakıf olamayacağı üstün bilgilere sahip, Allah katında itibarı olan ve diğer meleklerin de ona itaat ettiği Allah’ın şerefli bir elçisi olarak açıklanır.

Mikail

Mikail evrendeki tabiat olaylarını düzenlemekle sorumlu olan melektir. Allah’ın sevgili ve küçük bir kulu anlamına gelen Mikail Allah’ın verdiği güç sayesinde kar, yağmur, rüzgar ve fırtına gibi çeşitli doğa olaylarını yönetir.

İsrafil

İsrafil Allah’tan gelen emirle birlikte sûra üfleyip kıyametin kopmasına vesile olacak olan 4 büyük melekten birisidir. Kıyamet vakti geldiğinde İsrafil sûru iki kez üfleyecektir. İsrafil sûru ilk üflediğinde yerle gök birbirine girecek ve yaşayan yaşamayan her şey tamamen yok olacaktır. Sûra ikinci kez üflendiğinde ise insanlar tekrar diriltilecek ve hesap verecekleri mahşer yerine doğru gitmeye başlayacaklar.

Azrail

Azrail Allah’tan aldığı emirle dünyada yaşama süresi dolmuş kişilerin canlarını almakla yükümlü olan 4 büyük melekten birisidir. Kur’an’da ölüm meleği olarak geçen Azrail her insanın yaşamına son vermekle yükümlü olan ölüm meleklerinin başıdır.

Önceki İçerikTarz Nasıl Yenilenir?
Sonraki İçerikAğız Sağlığı için Diş Fırçası Seçimi, Kullanımı ve Bakımı

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz