Anasayfa Kültür Yapay Zeka Nedir?

Yapay Zeka Nedir?

49
0
Yapay Zeka Nedir

Yapay zeka, insan zekasının ve öğrenme süreçlerinin bir simülasyonudur. Aynı zamanda bu alanda araştırma yapan bilimin adıdır. Yapay zeka üzerinde çalışan bilim adamları, insanlar gibi çalışan ve tepki veren akıllı makinelerin oluşturulmasını amaçlar.

Yapay zeka, bir dijital bilgisayarda veya bilgisayar kontrollü robotta bulunabilir. Başarılı olması için akıllı varlıklar iletişim kurabilmesi ile çeşitli görevleri yerine getirebilmesi gerekmektedir.

Yapay zekaya sahip bilgisayarların dört özelliğe sahip olması gerekmektedir.

Konuşma Tanıma

Diğer akılı varlıklarla iletişim kurabilmek için dil kullanımı gereklidir. En basit tanımla dil anlam taşıyan bir işaret sistemidir. Buna uygun bilgisayar programı yazmak teorik olarak mümkün. Ancak soru-cevap, akıcı konuşma gibi konularda engeller var. Belirli bir noktada insanın bir dili tam anlayabilmesi için o kültürü tanıması gerekiyor.

Öğrenme

Yapay zeka çalışmalarında pek çok farklı öğrenme tarzı denenmektedir. En birincili teknik deneme-yanılma yönetemidir. Ezberleyerek öğrenme özelliği eklemek çok daha kolaydır. Basit ezberlenmeler bilgisayar programı tarafından yapılır. Genelleme yani geçmiş deneyimlerin benzer yeni durumlara uygulanması yönetemi de bilim insanlarını zorlayan konulardan birisidir.

Planlama

Otomatik planlama yapay zeka, robotlar ve insansız araçlar strateji geliştirme ve eylem dizilerinin gerçekleştirilmesi için gerekli bir özelliktir. Klasik kontrol ve sınıflandırma problemlerinin aksine, çözümler çok karmaşıktır. Bilinmeyen dinamiklerin olduğu ortamlarda genellikle stratejinin çevirim içi olarak revize edilmesi gerekir.

Problem Çözme

Yapay zeka çalışmalarında problem çözme tanımı şu şekildedir: Tanımlanmış bir hedefe ya da çözüme ulaşmak için bir dizi olası eylem arasında sistematik olarak araştırma yapabilme yeteneği. Özel hedeflere ya da genel hedeflere yönelik farklı çözüm yöntemleri vardır. Bilgisayar programı araç listesinden eylem seçer.

Yapay zeka, son yıllarda teknoloji endüstrisinin önemli bir parçası haline gelmiştir. Bilgi mühendisliği Yapay Zeka araştırmaları için en önemli alanlardan birisidir. Makinelerde insanlar gibi dünyayla ilgili bilgi sahibi olduktan sonra hareket edebilir. Makine öğrenimi ve makine algılaması yapay zekanın diğer önemli iki parçasıdır. Herhangi bir denetim olmadan öğrenme bilgiyi tanımlama yeteneği gerektirir. Yeterli denetim ile öğrenme sınıflandırma ile gerçekleşir.

Makine algısı duygusal verileri kullanma yeteneği ile ilgilenir. Bilgisayar görüşü ise görüntü ve her türlü görsel girdileri anlama analiz etme özelliğidir.

Önceki İçerikAmd Mi İntel Mi?
Sonraki İçerikCinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz