Anasayfa Alışveriş Amd Mi İntel Mi?

Amd Mi İntel Mi?

38
0
AMD Intel İşlemci

En İyi İşlemci Hangisidir?

Intel ve AMD’nin yıllardır nasıl yarıştığı teknoloji takiplerinin dikkatini çekmektedir. Bu yarış, kullanıcılar arasında hangisinin seçilmesi konusunda da tereddütler oluşturmaktadır. Dizüstü bilgisayarlar için birkaç saatlik pil ömrünün etkili olduğu günümüzde, gürültülü çalışan, çok fazla ısınan, sık sık kilitlenen masaüstü bilgisayar modelleri geride kalmıştır.

On yıl önce, Intel ve AMD işlemci pazarında dünyayı ele geçirdiler. Teknolojik manzaranın hızlı bir şekilde değişmesi ile Intel ile AMD’nin odağını mobil bilgisayarlara yöneltme konusunda belirgin yavaşlığı, bu büyük ve yeni pazara hakim olmak için diğer çip üreticilerinin de büyümesine ve yarışa katılmalarına izin vermiştir.

Her ne kadar birkaç sene öncesine kadar bazı şeyler olumsuz gitse de, oyun PC’lerinin yeniden canlanması dizüstü bilgisayarlara olan talebi canlandırmış ve tablet pazarında bir düşüşe neden olmuştur.

AMD ve Intel işlemciler

2018’in başlangıcında, her iki şirket de özellikle masaüstü PC’ler ve sözde HEDT segmenti yüksek kaliteli masaüstü bilgisayarlar için güçlü bir satış aralığına sahip oldular.

AMD, yakın zamanda piyasaya sürülen Ryzen 2 serisine ve Threadripper CPU’larını geliştirdi ve Intel, altı çekirdekli 8 inci nesil Core işlemcileri ile Core i9 serisinden daha birçok çekirdek ile pazarda sağlam bir tutuş sergilemiştir.

Intel, oyun grafikleri alanında rekabet etmese de, AMD, her zamanki gibi Nvidia ile mücadele etmeye devam etmekktedir. Mevcut Vega platformu, oldukça cazip bir fiyat pontunda sağlam grafik performansı sağlamaktadır. Ancak Nvidia, 1080 ve 1080 Ti ile AMD’nin en yüksek teklifini önemli bir marjla geride bırakmaktadır.

İntel ve AMD Neden Önemlidir?

Geleneksel bir dizüstü bilgisayar veya PC satın alındığında, AMD ve Intel işlemciler tek seçenektir, Intel, tüm parasını PC ve dizüstü bilgisayar işlemcilerinden kazanmamaktadır. Ayrıca grafik işlemcileri, kablolu ve kablosuz ağ bağdaştırıcıları, sunucu ve iş istasyonu işlemcileri, bileşenleri de üretmektedir. Intel çipleri artık birçok akıllı telefonda da bulunmaktadır. iPhone X’in bazı modelleri bir Intel modeme sahiptir.

Hem amd hem de intel mobil cihazların satışının patlamasıyla kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamak zorlaştı. Masaüstü bilgisayar pazarı istikrarlı bir düşüş gösterdi, dizüstü bilgisayarın satışları arttı ve cep telefonları işlemci anlamında yeni teknolojiye ihtiyaç duymaya başladı.

Önceki İçerikAnkara Neden Başkent Yapıldı?
Sonraki İçerikYapay Zeka Nedir?

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz