Anasayfa Kültür Ünitoryenizm Nedir

Ünitoryenizm Nedir

69
0
Ünitoryenizm Nedir

Üniteryenizm, Hıristiyanlık mezheplerinden biridir. Bu mezhebi savunanlara “Üniteryen” adı verilir. Tanrı’nın birliğine vurgu yapar. Hıristiyanlıktaki teslis (üçleme) inancına karşı bir görüşü savunur. Ayrıca ünitoryenizm, Hz. İsa’yı peygamber ve insan olarak kabul eder, Tanrı olduğunu kabul etmez. Tanrı’nın tek olması, Tanrı sevgisi ve insan sevgisi önem verilen konulardır. İbadet ettikleri tapınakların herkese açık olduğunu belirtirler.

Üniteryenizmde Akılcılığın Önemi

Dinde aklın hür bir şekilde kullanılması gerektiğini vurgularlar. Herkesin kabul ettiği değil, insanın kabul ettiği önemlidir. Diğer dinlerin ve görüşlerin düşüncelerine tolerans gösterilmesi gerektiğini savunur. Dogmatik bir bakış açısı yerine, akılla desteklenen bir inanç önemlidir.

Üniteryenizmde Hz. İsa’ya Bakış Açısı

Üniteryenizmde, Hz. İsa hala önemlidir. Hz. İsa’nın geçmişte üstlendiği role saygı duyarlar. Ancak Hz. İsa’yı Tanrı olarak kabul etmezler. Hatasız biri olduğuna inanmazlar. Hz. İsa’ya peygamber ve insan olarak saygı duyarlar.

Üniteryenizmde İncil’e Bakış Açısı

İncil’i kutsal bir kitap olarak görmezler. İncil’in insani deneyimlerin bir parçası olduğuna, günlük veya hatırat gibi beşeri tecrübelere dayanan yazınsal bir belge olduğuna inanırlar. Çünkü Üniteryenlere göre İncil, insanlar tarafından yazılmış ve insanoğlu hata yapabilir. Bu nedenle Tanrı’nın sözlerinden ziyade insani fikirler bu kitaba yön verir. Bu nedenle İncil kutsal değildir, sadece geçmiş tecrübelere dayandığı için tarihi bir belge olarak saygı duyulmalıdır.

Üniteryenizmde İnanış

Üniteryenler, insanoğlunun günah işlediğini, kötü alışkanlıklara yöneldiğini, hata yapmaya meyilli olduğunu bilir. Ancak bunların aslında insanı günahkar yapmadığını düşünürler. Cennet-Cehennem ve ahiret inanışları farklıdır. Dua ederken arzularını, isteklerini belirtmeyi, Tanrı’nın işine müdahale etmek olduğuna inanırlar. Öldükten sonra ruhun varlığını devam ettirdiğine, ahiret ve kıyamet gibi olayların nasıl olacağının kesin olarak bilinemeyeceğine, Tanrı’yı çok sevdikleri için Tanrı’nın onları cehenneme yollamayacağına inanırlar.

Önceki İçerikArı Yetiştiriciliği Nedir, Nasıl Para Kazanılır?
Sonraki İçerikVücut Çatlakları

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz