Anasayfa Kültür Lingafon Metodu Nedir?

Lingafon Metodu Nedir?

53
0
Lingafon Metodu

Lingafon metodu özellikle Avrupa ülkelerinde yabancı dil öğrenirken kullanılan metotlardan biridir.

Lingafon Metodu Nasıl Uygulanır?

Bu yöntem aslında kişinin kurs veya öğretmenden yardım almadan kendi başına dil öğrenmesidir. Bu metot için özel olarak yapılmış bazı setlerde cd, kaset, plak ve kitap gibi bazı kaynaklar bulunur ve bu kaynaklarda yabancı dilde kolaydan zora doğru giden günlük içerikler vardır. Bu içerikler her seviyeden insana hitap eden günlük ve anlaşılır konulardadır. Seviye seviye artan bazı videolar ve ses kayıtlarını dinleyerek ve kayıtlara göre yazılmış yazılı kaynakları takip ederek dili beyne yerleştirmeye ve böylece pratik olarak konuşmaya yardımcı olma metodudur. Yabancı dil eğitiminde dil bilgisi değil pratik ve konuşma üzerine yoğunlaşarak öğrenilen bir metottur.

Bu metodun avantajları sıralanacak olursa; yolda, toplu taşımada, herhangi bir iş yaparken arka fonda sürekli öğrendiğiniz dilde konuşmalar dinlemek size zaman kazandıracaktır. Ve dilin sürekli tekrarlanması sizi de bu dilde düşünmeye alıştıracaktır. Ayrıca ülkemizdeki yabancı dil öğretim sisteminde sıklıkla yer alan dil bilgisine çok önem verip konuşmaya ve günlük pratiğe önem vermeme sorunu da bilinmektedir. Bu metot sayesinde konuşma, dinleme ve günlük hayata adaptasyon problemini o ülkeye gitmeden aşmak mümkün olabilir.

Lingafon Metodunun Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

Metodun dezavantajı ise kişinin tam olarak pasif konumda olması ve dil öğreniminde interaktif olmamasıdır. Kişi, bir kurstaki gibi öğretmene soru sorma veya hatalarını düzelttirme şansına sahip değildir. Bu metot aslında yabancı dili öğrenmek için tek başına yeterli olmamakla birlikte dil bilgisi eğitimi almakta olan birinin konuşma ve dinleme yeteneğini geliştirmek için ideal bir yöntemdir. Ya da dilini bilmediği bir ülkede günlük konuşmalara katılmak ve günlük pratik dili öğrenmek isteyenler için ideal olabilir.

Önceki İçerikKoç Burcu Özellikleri
Sonraki İçerikDünyanın En Küçük 10 Köpek Cinsi

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz