Anasayfa Güzellik Vücut Çatlakları

Vücut Çatlakları

22
0
Vücut Çatlakları

Vücut çatlakları kadınların korkulu rüyasıdır. Herhangi bir sağlık sorunu oluşturmasalar da görsel açıdan oldukça rahatsız edici olan bu çatlaklar kadınlarda estetik kaygısına neden oluyor. Sık kilo alıp verme, hamilelik ve ergenlikte ki hızlı büyüme sonrasında ortaya çıkan bu çatlaklar geçirilmesi zor olan bir sorundur. Vücut çatlaklarının en sık oluştuğu yerler ise diz arkaları, bacak iç kısımları, kalçalar, göğüs ve belimizin yan tarafları yani simit dediğimiz bölgelerdir.

Peki nasıl oluşur bu çatlaklar?

Hızlı gerçekleşen vücuttaki yağ veya kas büyümesi veya küçülmesi sırasında derimiz bu boyut değişikliğine aynı oranda yanıt veremez ve yırtılır. İlk oluştuğu zaman kırmızı renginde olan bu çatlaklar bu döneminde engellenmesi en kolay olan zamanındadır. Onun için vücudumuzun herhangi bir yerinde kırmızı renkte olan çatlak izlerine rastlarsak acilen önlem almalıyız. Vücudumuzu sık sık nemlendirmeli ve yeni kolajen üretimini sağlayacak yöntemler uygulamalıyız. Derimiz bu büyük oranda gelişen büyüme ve küçülmeler sırasında nemsiz de kaldığı için yırtılmaktadır. Onun için çatlakların oluşma ihtimali yüksek olan yerleri mümkünse her yeri sık sık nemlendirmeliyiz.

Çatlak Oluşmaması İçin Neler Yapılmalı?

Vücut çatlakları en zor giderilen kozmetik sorunlardan olduğu için oluşmadan gidermek çok önemlidir. Bunun için fazla zaman harcamadan günlük rutininize ekleyeceğiniz küçük alışkanlıklar kurtarıcı olacaktır. Öncelikli olarak su içimine dikkat etmeli ve günde en az 2 litre su içtiğimizden emin olmalıyız. Yeteri kadar içilen su derimizi nemli tutar ve çatlak oluşumunun önüne büyük ölçüde geçer. İkinci olarak yapmamız gereken ise duşta vücudumuza kese yapmak. Bu yöntemle deride ki kan dolaşımını artırarak hem çatlak oluşumunun önüne geçer hem de derimizi diri tutmuş oluruz. Yeşil çay içmek. Sizlerde duymuşsunuzdur yeşil çayın faydalarını. Yeşil çay vücutta ki biriken toksinleri atarak daha sağlıklı olmamıza yardımcı olur ve metabolizmayı hızlandırır. Bu sayede ise kan dolaşımı sirkülasyonumuz aksamadan devam eder ve deri de daha sağlıklı bir hale gelir.

Çatlaklar Nasıl Geçer?

Artık her şey için çok geçse ve vücut çatlaklarınız oluştuysa veya yıllardır süren çatlaklarınız mevcutsa bunları geçirmek için ise birçok medikal işlem bulunuyor. Bu medikal işlemlere başvurarak çatlaklarınızdan büyük oranda kurtulmanız mümkün. Bu medikal işlemlerden en son teknolojiyle kullanılan yöntem ise lazer sistemleri. Fraksiyonel lazer işlemleriyle derinizin altında hasar oluşturulur ve yeni kolajen üretimi sağlanarak yırtık izinin en aza indirgenmesi sağlanır. Lazerin diğer yöntemlerden avantajı ise derinin alt tabakalarında meydana gelen çatlağın seviyesine ulaşabilmesi ve burada yeni kolajen üretimini gerçekleştirebilmesidir. Lazer sistemlerinden sonra etkili yöntemlerden bir diğeri de dermarollerdir.. Bu sistemde bir silindirin ucunda yüzlerce çok ince boyutta olan iğneler bulunur. Bu iğnelerin boyutları çatlak için kullanılacağı için uzundur. Bu silindir deride sorunlu olan bölgede bastırılarak gezdirilir ve deride yüzlerce mikro kanallar açılmış olur. Böylelikle hem deride iz kalmayacak ve yeni kolajen üretimini sağlayacak şekilde hasar oluşturulmuş olur hem de kullanılacak kolajen üretimini sağlayacak topikal ürünlerin emilimi % 300 oranında artırılmış olur.

Önceki İçerikÜnitoryenizm Nedir
Sonraki İçerikŞener Şen’in Oynadığı Filmler

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz