Anasayfa Kültür İlk Kadın Yazar Kimdir?

İlk Kadın Yazar Kimdir?

93
0
İlk Kadın Yazar Kimdir

Dünyada İlk Kadın Yazar

Dünya tarihindeki ilk kadın yazar resmi kayıtlarda geçene göre milattan önce 2300 yıllarında yaşamış, Akad Kralının kızı Enheduanna’dır.

Enheduanna, dünyanın ilk kadın yazar ve şairidir. Babası tarafından başrahibe olarak görevlendirilmiştir. Yazdığı şiirler günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Enheduanna ilk defa 1925 yılında Mezapotamya kazılarında bir şiirinin bulunması ile keşfedilmiştir. Sümerlerin aşk tanrıçası İnannan için yazdığı şiirleri bulunmaktadır. Şiirlerinde “Ben Enheduanna’yım” diyerek hem şiirlerine imzasını atmış hem de tarihin ilk yazılı sanat eserini ortaya koymuştur. Şiirin yanında kral olan babasından bahsettiği tabletlere yazılmış düz yazıları da bulunmaktadır.

Fatma Aliye Topuz Hanım

Türkiye’de İlk Kadın Yazar

Edebiyat tarihimizdeki ilk kadın yazarımız Fatma Aliye Hanım’dır. 9 Ekim 1862 yılında İstanbul’da doğmuş, 13 Temmuz 1936 yılında İstanbul’da hayatını kaybetmiştir. Dönemin şartlarına göre şanslı bir evde dünyaya gelen Fatma Aliye kendini geliştirmek için çok çaba sarf etmiştir. Ona roman yazacak bilgi birikimini bu öğrenme aşkı kazandırmıştır. Babasının da desteği ile Fransızca dersleri almaya başladı ve bu dersler sayesinde Fransızcayı çok iyi seviyede konuşmaya başladı. 17 yaşında evlenen Fatma Aliye’nin kendisine layık dört kızı oldu. Kızlarını da çalışan ve istediği her şeyi başarabileceğine inanan güçlü kadınlar olarak yetiştirdi.

Kocasının kitap okumasını yasaklamasına rağmen gizli gizli kitap okumaya devam eden Fatma Aliye bu yasağı zamanla delip kitap tercüme etmeye karar verir. Kocasının da iznini alır almaz ilk tercümesini 1889 yılında yaptı. Bu çeviri ile bir kişinin dikkatini çekti Fatma Aliye, Ahmet Mithat Efendi’nin. Ahmet Mithat Efendi zamanla önce hocası olacak sonra kendisini manevi kızı olarak kabul edecekti.

“Mütercime-i Meram” takma adıyla tercümelerine devam etti. Ahmet Mithat Efendi ile birlikte ilk kitabı olan “Hayal ve Hakikat”i yazdı. Kitap “Bir Kadın ve Ahmet Mithat Efendi” adıyla yayınlandı.

1892 yılında ilk romanı olan “Muhadarat”ı kendi adıyla yayınladı. Bu romandan aldığı referanslar ile 1899 yılında “Udi”yi, ardından “Ref’et”, “Enin” ve “Levayih-i Hayat”ı yazdı.

Romanlarında her zaman kendi parasını kazanan, güçlü ve küllerinden doğmayı başaran kadınları anlatarak ülkemizin ilk kadın hakları savunucularından biri oldu.

Önceki İçerikKremalı Mantar Soslu Penne Makarna Tarifi
Sonraki İçerikHorlama Probleminin Altında Yatan Sebepler

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz