Anasayfa Anne & Bebek Eğitim Zorunluluğu Ne Zaman Başlar?

Eğitim Zorunluluğu Ne Zaman Başlar?

1
0
Eğitim Zorunluluğu Ne Zaman Başlar

Türkiye’de eğitim zorunluluğu 2012’de düzenlenen 222 Sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu ile 12 sene olmuştur. Getirilen sistem 2012-2013 öğretim yılında uygulanmaya başlanmıştır. Bu kanun değişiklikleriyle 8 yıllık kesintisiz zorunlu eğitim yerine, 12 yıllık zorunlu kademeli eğitim getirtilmiştir.

Birinci kademe ilkokul (1. 2. 3. ve 4. sınıf), ikinci kademe ortaokul (5. 6. 7. ve 8. sınıf) ve üçüncü kademe lise (9. 10. 11. ve 12. sınıf) olarak belirlenmiş ve her bir kademe 4 sene olmuştur. Bu eğitim sistemine 4+4+4 eğitim sistemi adı verilmiştir. Bu yasaya göre her 66 ayını dolduran çocuğun ilkokula başlaması gerekmektedir. Kayıt hakkı olmadığı halde fiziki ve ruhi ileri yönde gelişmiş olduğu düşünülen 61 – 66 ay arasındaki çocuklar da velisinin yazılı isteği ile ilkokul eğitimine yönlendirilebilir. Aynı zamanda yaşça kayıt hakkını olan, ancak fiziki veya ruhi yeterince gelişmemiş olan 66 ay ve üzeri çocuklar da çeşitli sağlık kurumlarından verilen, bedenen veya zihnen gelişmemiş tıbbi tanılı rapor ile okul öncesi eğitime yönlendirilebilir veya isteğe bağlı olarak kayıtları bir yıl ertelenebilir.

Yeni düzenlemeyle birlikte ilkokul, ortaokul ve liseler bağımsız oluşturulabileceği gibi, imkân ve isteğe bağlı olarak ortaokulların ilkokullarla ya da liselerle birlikte oluşturulabilme şansıda vardır.

Okul Öncesi Eğitim Zorunlu Olacak mı?

Okul Öncesi Eğitim henüz zorunlu değil ancak Millî Eğitim Bakanlığı çalışmalara başladı. 2017-2018 öğretim yılı için pilot olarak seçilen 22 ilde okul öncesi eğitimi zorunlu sayılıyor. Sistemin 2019’a kadar kesinleşmesi bekleniyor. Okul öncesi eğitimi zorunluluğu ise pilot illerde şu an 54 ay ve üzeri çocuklar için geçerli.

Zorunlu Okul Öncesi Eğitimi Hangi İllerde Geçerli?

Eskişehir, Balıkesir, Kocaeli, Mersin, Isparta, Kütahya, Tokat, Hakkâri, Şırnak, Batman, Bingöl, Amasya, Edirne, Tunceli, Burdur, Erzincan, Kilis, Kırklareli, Karabük, Kırşehir, Nevşehir ve Karaman

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz