Anasayfa Trendomi Futbol Takımları Nasıl Yıldız Alır?

Futbol Takımları Nasıl Yıldız Alır?

2014
0
Futbol Takımları Nasıl Yıldız Alır

Dünyada birçok ülkede uygulanmakta olan takım formalarında şampiyonluk sayılarına göre yıldız bulundurması uygulaması, Türkiye Futbol Federasyonu tarafından ilk defa 2001-2002 yılında hayata geçirilmiştir.

Her ülkede farklı başarı ölçütleri ile değerlendirilen uygulama, İtalya ve Almanya’da Türkiye’deki sisteme en benzer yapıya sahiptir ve prestij açısından bakıldığında ülkemizdekine benzer bir öneme sahiptir.

İtalya

Seria A’da uygulanan sisteme göre kulüpler elde ettikleri her 10 şampiyonluk için formalarına 1 yıldız ekleme hakkına sahiptirler. Bugüne kadar 30 şampiyonluk kazanan Juventus formasında bulundurduğu 3 yıldız ile ezeli rakipleri AC Milan ve İnter kulüplerinin bu alanda da önünde bulunmaktadır. 18’er şampiyonluğu bulunan bu iki takım formalarında 1’er yıldız bulunduruyor ve 2. yıldızı takma konusunda şu anda rekabet içerisindeler. İtalya’da 9 şampiyonluğu bulunan Genoa ve 8 şampiyonluğa sahip Torino ilk yıldıza yakın ekipler olarak öne çıkıyor.

Almanya

Sırasıyla 3,5,10 ve 20 şampiyonluklara yıldız verilen Almanya Birinci Futbol ligi Bundesliga’da ise Bayern Munih 4 yıldıza sahip tek ekip olarak dikkat çekiyor.

23 şampiyonluğa sahip Bavyera ekibini 2’şer yıldız ile Borissia Mönchengladbach ile Borissia Dortmund, 1’er yıldızı bulunan Stuttgart, Werder Bremem be Hamburg takip ediyor. Yakın gelecekte bu takımlarım Bayern Munih’in yıldız sayılarını yakalaması pek kolay görünmüyor.

Türkiye

Türkiye Futbol Federasyonu tarafından belirlenen yıldız uygulamasına göre ise; her takım elde ettiği 5 şampiyonluğa karşılık formasına 1 yıldız ekleme hakkına sahip oluyor. Uygulamanın başladığı 2001-2002 yılında Galatasaray’ın 14, Fenerbahçe’nin 13, Beşiktaş’ın 9 ve Trabzonspor’un 6 şampiyonluğu bulunmaktaydı. Beşiktaş kulübü tarafından yapılan başvuru ile liglerin başlama tarihi kabul edilen 1959 yılı öncesinde elde ettiği 2 şampiyonlukta kabul edilerek, 2. yıldızı takmaya hak kazanmıştır.

Galatasaray ezeli rakipleri ile girdiği mücadele de önce 3. yıldızı, sonra da 4. yıldızı takmaya rakiplerinden önce hak kazanarak bu alanda liderliği elinde bulundurmaktadır.

2017-2018 sezonu itibariyle…
Türkiye kulüplerinin şampiyonluk sayıları ve takmaya hak kazandıkları yıldız sayıları;
  • Galatasaray (20 şampiyonluk) 4 yıldız
  • Fenerbahçe (19 şampiyonluk) 3 yıldız
  • Beşiktaş (15 şampiyonluk) 3 yıldız
  • Trabzonspor (6 şampiyonluk) 1 yıldız
  • Bursaspor (1 şampiyonluk)

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz