Anasayfa Kültür Dünyanın En Güzel Sahilleri

Dünyanın En Güzel Sahilleri

10
0
Dünyanın En Güzel Sahilleri

Ülkemizde eşi benzeri olmayan doğal güzellikler ve dünya üzerinden turistleri kendine çeken sahiller olsa da; dünya genelinde bulunan birçok sahilin de kendine has özellikleri ve doğal güzellikleri bulunuyor. Yaz tatillerinin vazgeçilmezi olan sahiller; kumsalı, denizi, doğası ve birbirinden farklı doğal yapılarıyla yurtdışı tatili yapmak isteyenler için farklı seçenekler oluşturuyor. Artık yurtdışı seyahatlerine çıkmak eskisine göre daha kolay olduğundan ve birçok ülkeye Türkiye’den direkt uçak seferi ile vizesiz seyahat imkanı bulunduğundan; yurtdışındaki doğal güzellikleri ve en güzel sahilleri görmek isteyenler yaz aylarını başka ülkelerde değerlendirebiliyor. Listemizde yer alan sahiller, dünya genelinde en çok ziyaretçi alan ya da yapısal özellikleri, doğal güzellikleri ve onları diğer sahillerden ayıran, dünya üzerinde eşsiz yapan oluşumları nedeniyle seçilmiş bulunuyor. İşte mağaradan ya da camlardan oluşan sahillerden rengiyle eşsiz olan kumsallara, bir insanın hatası ya da bir atom bombasının etkisiyle meydana geleninden gizemini hala koruyanlarına kadar yurtdışındaki en güzel 10 sahil…

Saklı Kumsal/Hidden Beach (Marieta Adaları-Meksika)

SAKLI KUMSAL/HIDDEN BEACH (MARIETA ADALARI-MEKSİKA)

Bir doğa harikası olan Saklı Kumsal’ın üzerinde olduğu Marieta Adaları, Meksika’da bulunan Puerta Vallarta’da yer alıyor. Saklı Kumsal (Hidden Beach) adıyla bilinen kumsalın bir diğer genel adı ise Beach of Love(Aşkın Kumsalı). Yıllar öncesine kadar bilinmeden ve bozulmadan kalabilen Saklı Kumsal, bir turistin internet üzerinde kumsalın fotoğraflarını yayınlaması ve bu fotoğrafın sosyal ortamlarda herkes tarafından paylaşılmasıyla dünyanın her köşesinden turistlerin ilgi odağı haline gelmiş durumda. Saklı Kumsal’ın keşfedilmesi, onun hemen milli park haline getirilmesi ve içinde gerçekleşecek, doğaya zarar verebilecek her türlü aktivitenin yasaklanarak doğanın mahvolması sorununun önlenmesine neden oldu. Bu gizli kumsala ulaşmanın yolu da oldukça zorlu: Eğer bütçeniz yüksekse özel hava yolu hizmetleriyle ulaşabileceğiniz kumsala bunun dışında küçük bir bölümden dalarak ya da yüzerek de ulaşabilirsiniz. Eşsiz kumsalın bir de hikayesi bulunuyor: Bu kumsal şimdilerde doğa harikası olarak görülse de, aslında oluşumuna neden olan şey bir savaş. 1. Dünya Savaşı sıralarında yaptığı bir bombayı deneyen Meksika, yanlışlıkla bu bölgeye attığı bir bombayla bu kumsalın oluşumunu sağlamış. Ayrıca kumsalın bulunduğu Marieta Adaları, birçok canlı türüne ve içinde bulunan birçok mağarada doğal değerli taşlara da ev sahipliği yapıyor.

Koh Phi Phi Sahili (Tayland)

KOH PHI PHI SAHİLİ (TAYLAND)

Birçok filme sahne olmuş Koh Phi Phi, Tayland’ın egzotik bir adasında bulunan ve her yıl turistlerin akınına uğrayan bir doğa harikası. Önceleri sessiz ve sakin bir doğal harikayken birkaç filmde görülmesiyle turistlerin ilgisini çeken Koh Phi Phi, yaz aylarında adaya misafir kabul edilemeyecek kadar kalabalık hale geliyor. Sahilin en önemli ve dikkat çeken özelliklerinden biri ise orayı gerçekten eşi benzeri bulunmayan yerler arasına sokuyor; O da Plankton ışıklarıyla maviye dönüşen sahilde yüzme ve bu manzarayı izleme olanağı sunması. (Planktonlar, suya farklı bir mavi tonu ve geceleri fosforlu bir görünüm sağlayan zararsız organizmalardır.) Sahilin doğası, kumsalın ve suyun berraklığı, dünyanın en çok ilgi çeken yerlerinden biri olması bir yana; adanın harika bir yaz tatili deneyimi sunabilecek kapasitedeki olanakları da her yıl birçok kişinin tatilini orada yapmasına ve bu sahili ziyaret etmesine yol açıyor. Özellikle gençlerin rağbet gösterdiği adada eğlence hiç bitmiyor. Adanın doğası koruma altında olduğundan, belirli zamanlarda belirli sayıda turist ve ziyaretçi alınıyor fakat buna rağmen sakin bir sahil havasını yakalamak neredeyse imkansız. Yıl boyu kalabalık ve yer bulması zor bir sahil olarak karşımıza çıkıyor. Çeşitli su sporlarının yapıldığı sahilde bu deneyimler anında birçok farklı canlı türüyle karşılaşmak da mümkün…

Navagio/Shipwreck (Zakynthos Adası-Yunanistan)

NAVAGIO/SHIPWRECK (ZAKYNTHOS ADASI-YUNANİSTAN)

Uçsuz bucaksız kayalıkların çevrelediği ve sadece deniz yoluyla ulaşılabilen, bembeyaz kumsalı ve masmavi deniziyle eşsiz bir manzara düşünün: İşte Navagio; bir diğer adıyla Shipwreck Sahili! Yunanistan’ın İyonya Adaları arasındaki en büyük adalar arasında üçüncü sırada yer alan Zakynthos Adası’nda bulunan Navagio Sahili, dünyanın en beğenilen ve en çok turist ziyaretine ev sahipliği yapan sahilleri arasında yer alıyor. Kumsalın konumu, manzarası ve güzelliğinin yanı sıra onu eşsiz yapan bir detay daha bulunuyor: O da üzerinde duran eski bir gemi enkazı! Kumsalın orta yerinde bulunan bu gemi enkazı, yıllar önce kaçakçılık yapan bir geminin fırtınaya yakalanarak bu kumsalda karaya oturmasıyla oluşmuş durumda. Her yıl dünyanın her yerinden turistler sırf bu kumsalı ve gemi enkazını görmek için Yunanistan’ın Zakynthos Adası’na akın ediyor. Bu gemi enkazının bir özelliği daha var: O da bu gemi enkazının içinde bulunan taşlar. Her yıl bölgeye gelenler gemi enkazının içinden bir taş alıyor; bunun anlamı oraya tekrar gelecek olmaları. Bir dahaki gelişlerinde ise taşı geminin içine geri bırakıyorlar. Bu sahile ulaşmanın yolu sadece deniz yoluyla gerçekleşiyor. Bu deniz yolunun da iki farklı alternatifi bulunuyor. Biri Porto Vromi üzerinden gerçekleşen, diğeri ise Agios’tan kalkan turlar. Bu iki turun farkları ise izledikleri güzergahın farklı olması… İki güzergahta da deniz mağaralarını görmek, tarihi değeri ve bir hikayesi olan birçok oluşuma denk gelmek mümkün.

Cam Sahil/Glass Beach (Kaliforniya-Amerika)

CAM SAHİL/GLASS BEACH (KALIFORNIYA-AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ)

Aklınızdaki klasik kumsalları unutun! Çünkü bu sahil tamamı ile camlardan oluşuyor. Bu sahil diğer kumsallar gibi rahatlıkla güneşlenebileceğiniz ya da sıcak kumlarda dolaşabileceğiniz bir sahil olmasa da; cam denildiğinde aklınıza kesici cam parçaları gelmesin. Artık okyanus sayesinde kesiciliğini kaybetmiş ve bir nevi camdan, rengarenk çakıl taşlarına dönüşmüş camların bir sahilin her yerini kaplayarak sırf bu camlardan oluşan bir ‘kumsal’ oluşturduğunu düşünün. İşte California’da yer alan Cam Sahil tam olarak bu halde. Günümüzde koruma altına alınmış ve ziyaretçilerin akınına uğrayan sahiller arasında yer alsa da, Cam Sahil doğal bir oluşum değil. Aksine çöplerini atarak doğayı mahveden insanlara doğanın cömert bir hediyesi ve insan hatalarını kapatması için oluşmuş eşsiz bir sahil diyebiliriz. 20. yüzyılda bölgede yaşayan halk, çöplerini bu sahile atma huyunu edinince sahil bir anda çöplüğe dönüşmüş ve zaman içinde bu çöpleri yok etmek için yangınlar başlatılmış. 60’lı yıllarda bölge kapatılınca, yakılan çöpler ateşin etkisiyle yok olurken ya da suya kapılıp giderken; camlar olduğu yerde kalarak suyun hareketiyle pürüzsüz taş formunu alarak bu sahili oluşturmuş. Bölgenin kapatılmasıyla birlikte yapılan çöp temizleme çalışmalarının da yardımıyla sadece camların kaldığı bu sahil, doğanın gücüyle sadece camdan oluşan ve hiç kumu bulunmayan bir sahil haline gelmiş. Bugün koruma altında olan Cam Sahil’den cam almak yasak olsa da; alıp bu camları takı ya da hediyelik eşyaya dönüştürenler de yok değil.

Whitehaven (Whitsunday Adaları-Avustralya)

WHITEHAVEN (WHITSUNDAY ADALARI-AVUSTRALYA)

Avustralya’nın Withsunday Adaları’nda bulunan Whitehaven (Beyaz cennet), adının hakkını veren yaklaşık 7 kilometrelik beyaz kumsalı ve mavinin en güzel tonlarını barındıran okyanus kıyısıyla dünyanın en beğenilen sahilleri arasında yer alıyor. Ayrıca bu değeri kanıtlayan bir kanıt arıyorsanız; Whitehaven Sahili’nin “Dünya’nın en iyi sahilleri” listesinde yer aldığını da belirtelim. Avustralya’da dünyanın en beyaz kumsallarının bulunduğu dünya genelinde bilinen bir gerçek: Hal böyle olunca Whitehaven da ‘Beyaz Cennet’ adını alarak bunu destekler nitelikte oluyor. Avustralya’nın birçok adasından özel turlar yardımıyla ulaşabileceğiniz sahilin bulunduğu ada da en az sahil kadar değerli. Kumsal pikniği yapabileceğiniz, balina göçlerine şahit olabileceğiniz, ada ve deniz turlarıyla sahile gelirken birçok doğal güzelliği görebileceğiniz bir deneyime sahip olabilirsiniz. Whitehaven’a gidenlerin önerilerine göre; eğer adaların ve kumsalın tadını çıkarmak istiyorsanız, kısa süreli turlara katılmak yerine daha uzun turları tercih etmeniz iyi olacaktır. Çünkü sadece bu uzun kumsalın baştan sonra gezilmesi bile saatleri bulabildiğinden oraya gitmişken tadını çıkarmadan dönmek olmaz!

Punaluu Sahili/Siyah Kumsal (Hawaii)

PUNALUU SAHİLİ/SİYAH KUMSAL (HAWAII)

Hawaii deyince aklınıza bembeyaz bir kumsal, masmavi bir okyanus, yemyeşil bir doğa gelebilir fakat bu sahil, bilinen bütün sahil türlerinden farklı: Çünkü kumsal beyaz değil, tam tersi simsiyah! Punaluu Sahili’ni dünyanın farklı köşelerinde bulunan diğer siyah kumsallarla birlikte eşsiz hale getiren de zaten siyah renkte olması. Siyah kumsallar, aslında volkanik bölgelerde bazalt lavların akması nedeniyle sahillerin lavla kaplanması ve zamanla soğuyup katılaşan lavların gün geçtikçe kumsalla birleşerek siyah bir kumsala dönüşmesiyle oluşuyor. Hawaii’nin birkaç bölgesinde ve İzlanda gibi bazı bölgelerde bu şekilde siyah kumsalları görmek mümkün. Bölgede yer alan Milli Park, tropik güzellikler, küçük kasabalar gibi birçok görülecek yer olması da Punaluu Sahili’ni siyah sahiller arasında en çok tercih edilen haline getiriyor. Alışılmış kumsal renklerinin dışında oluşu, okyanusun mavisiyle buluşan siyah rengin dikkat çeken bir cezbediciliğe dönüşmesini sağlıyor. Kumsal siyah olsa da, bu kumsalın tadını dilediğiniz gibi çıkarabilirsiniz fakat bölgede yasak olan iki şey bulunuyor: Biri kaplumbağalara dokunmak ve zarar vermek, diğeri ise bu sahilden hatıra olarak kum almak!

Bora Bora (Fransız Polinezyası)

BORA BORA (FRANSIZ POLİNEZYASI)

Hayallerinizdeki masmavi okyanusu, bembeyaz kumsalı ve tropikal cenneti görmek istiyorsanız; Bora Bora sizin için doğru yer! Pasifik Okyanusu’nun eşsiz mavisine sahip olan Bora Bora Adaları lagün ve mercanlara sahip volkanik adalardır. Volkanik bir yapı olması, içinde hayvan türlerinin oluşumuna engel olmuş olsa da; eski zamanlarda gelen ve yanlarında farklı hayvanları da getiren bazı ziyaretçiler sayesinde özellikle kuş türleri konusunda birçok alternatife sahip. Sahile ev sahipliği yapan adanın tropik zenginlikleri ve lüks otelleri, dünyanın her yerinden ziyaretçileri karşılıyor. Birbirinden farklı balık türleriyle okyanusun keyfini çıkarma imkanı sunan Bora Bora, kumsalında birçok etkinlik yapılabiliyor. Böylece sadece tropikal bir tatil değil, birçok etkinlikle geçirilen eğlenceli tatiller de Bora Bora’da yaşanabiliyor. Diğer mevsimlerde adada tropikal yağışlar görülse de, yaz aylarında gitmek için ideal olan Bora Bora, dünyanın eşsiz sahillerinden biri olmanın yanı sıra ‘Pasifik Kraliçesi’ adıyla da anılıyor. Bora Bora’ya gitmek için diğer bölgelere oranla yüksek bir bütçeye ihtiyaç duyulsa da; kumsal ve ada bunun karşılığını fazlasıyla veriyor.

Queensland (Fraser Adası-Avustralya)

QUEENSLAND (FRASER ADASI-AVUSTRALYA)

Harika sahilleriyle göz alan Avustralya’nın bir diğer eşsiz sahili ise Queensland. Queensland’in en önemli özelliği; dünyada bulunan en büyük kum ada olması. Avustralya’nın doğu tarafında bulunan ve UNESCO’nun Dünya Mirası listesinde bulunan kum adanın sahili de paha biçilemez bir görünüme sahip. Avustralya’da yapılan ada turları sayesinde gidebileceğiniz bu ada ve sahil, ayrıca dünya üzerinde gökyüzünün izlenebileceği en güzel yerlerden biri de sayılıyor. Adanın üzerinde Queensland Sahili’nin yanı sıra gezilebilecek 100 civarı göl ve tropik güzellikler de bulunuyor. Adanın beyaz kumsalı ve mavinin birçok tonunu barındıran okyanusunun yanı sıra bu güzellikleri de deneyimleyebilir, göl kenarı kumsallarını da gezebilirsiniz. Bölgedeki çoğu kişi ve turistler, daha sakin ve güvenli oluşuyla bölgede bulunan göllerde yüzmeyi ve etraflarındaki kumsalları kullanmayı tercih etse de; Queensland’in dünya genelinde en beğenilen sahillerden biri oluşu da bir gerçek. Sahili ve adayı çevreleyen birçok ormanda çeşitli bitki ve hayvanlara rastlayabilir, bölgenin yerel hayvanları olan dingolarla karşılaşabilirsiniz.

Benagil Mağarası Sahili (Lagos-Algarve-Portekiz)

BENAGIL MAĞARASI SAHİLİ (LAGOS-ALGARVE-PORTEKİZ)

Sıradan sahilleri unutun: Atlas Okyanusu’nun mavisi ve duru bir kumsalın üzerini kaplayan eşi benzeri zor bulunur bir mağara düşünün. Bilindik, kapalı mağaralardan değil; yer yer üzeri ve kenarları açık, okyanusun kıyısındaki sahilde doğal bir güzellik oluşturan bu mağara ve sahil dünyanın sayılı yerleri arasında yer alıyor. Portekiz’in Algarve Bölgesi’nde yer alan bu mağara ve sahil, büyüklü küçüklü başka mağaralara da ev sahipliği yapıyor. Bölgenin adı ise fethedildiği dönemlerde Araplar tarafından “El Garb” adını alması ve zamanla kelimenin evrilerek bölgenin diline uyum sağlayarak “Algarve”ye dönüşmesiyle ortaya çıkmış bulunuyor. Benagil, sadece deniz yoluyla ulaşılabilen bir yer olduğundan sahilin büyüsü korunuyor ve yıl içinde dünyanın her yerinden milyonları bulan turist sayısının ziyaretini karşılıyor. Bununla birlikte bölgede akla gelebilecek her türlü su sporu ve etkinliği yapılabiliyor ve turlara katılınabiliyor.

Koekohe Sahili (Yeni Zelanda)

KOEKOHE SAHİLİ (YENİ ZELANDA)

Bu sahilin listemizde yer almasını sağlayan ne suyun, ne de kumsalın rengi. Koekohe Sahili’ni dünyada tek yapan özelliği üzerinde bulunan Moeraki Kayaları. Bu kayalar, dev yumurtalar gibi görünen ve sahilin üzerinde yer yer bulunan doğal yapılar halinde dağılmış bulunuyor. Bazıları yaklaşık iki- üç metre uzunluğa ve tonlarca ağırlığa ulaşırken, bazıları içine girilebilecek boyutlarda olan bu kayaların 60-65 milyon yıl öncesinde oluştuğu ve deniz tabanında meydana gelen, mineral ve çamur çökeltilerin yol açtığı yapılar olduğu; zamanla bir çeşit kıyı erozyonuyla ortaya çıkmış oldukları bilim insanları tarafından söyleniyor. Bir diğer düşünceye göre; tıpkı istiridyelerin inci oluşturması gibi fakat daha büyük versiyonu olarak mineral katmanlar halinde meydana gelmiş olabildikleri düşünülen Moeraki Kayaları’nın günümüzde hala tam olarak nasıl oluşmuş olduğu sırrını koruyan bir bilgi. Buna rağmen Koekohe Sahili, sırf bu gizemli kayalar için bile her yıl yüzlerce turisti kendine çekmeyi başarıyor.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz