Anasayfa Anne & Bebek Çocuklarda Alt Islatmanın Nedenleri ve Tedavisi

Çocuklarda Alt Islatmanın Nedenleri ve Tedavisi

9
0
Çocuklarda Alt Islatmanın Nedenleri ve Tedavisi

Çocukların hemen hemen hepsinin idrar ve dışkı kontrolünü sağladıkları 3 veya 4 yaşından sonra mesane kontrolüne hâkim olamamanın adına alt ıslatmak denir. Alt ıslatmak çocuklarda çok sık rastlanılan bir durum olmasıyla beraber ebeveynleri de bir hayli zorlamaktadır. ’Alt ıslatmanın tedavisi nasıldır? ’sorusu küçük çocuğu olan çoğu ailenin en çok cevap aradığı bir konudur. Alt ıslatmanın tedavisini öğrenebilmek için ilk önce nedenlerini araştırmak gerekir.

Alt Islatmanın Nedenleri Nelerdir?

Alt ıslatma iki farklı nedenden dolayı görülür. Bunlardan birincisi sinir ve kaslardaki kontrolsüzlükten ortaya çıkar. Bu kontrolsüzlük doğumdan başlayarak uzun yıllar sürebilir. Uzun yıllar sürmesinin temel nedenlerinden biri anne babanın tuvalet eğitiminde yetersiz veya düzensiz davranmasından kaynaklanabilir. İkinci nedeni ise tuvalet kontrolünü sağladıktan sonra oluşan mesane kontrolsüzlüğündeki gerilemedir.

Alt ıslatmanın diğer nedenleri ise şu sıralanmaktadır:

  • Aile içi şiddet
  • Sosyo-ekonomik düzeyin düşük olması
  • Yeni bir kardeş doğumundan dolayı oluşan kıskançlık
  • Çocuğun fizyolojik durumu
  • Farklı eve taşınılması
  • Yetersiz ilgi
  • Çocuğun duygu durumu

En çok etkiyen bulunduğu ev ortamı gibi nedenler çocuğun ruhsal dünyasını etkilemesi, alt ıslatma konusunda büyük önem taşımaktadır.

Alt Islatmanın Tedavisi

Ebeveynler ufak yaştan itibaren çocuklarının tuvalet ihtiyaçlarını kendilerinin üstesinden gelmesini beklerler. Fakat tuvalete yapma olayı yeterli düzeyde mesane kontrolü gerektirdiğinden 2-3 yaşından önce gerçekleşmesi mümkün olmayabilir. Çocuklarda alt ıslatma tedavisi için okul öncesi ve okul sonrası dönemler vardır. Tedaviler buna göre belirlenir.

Okul öncesi dönemde alt ıslatma sorununa en iyi çözüm genellikle geceleri altlarını ıslattıkları için uykudan uyandırılıp çocuğun tuvalete gitmesini sağlamak altını ıslatmasını önleyebilir. Uykuya yatmadan önce su içmemesi çocuğun altını ıslatmasını engeller. Alt ıslatma tedavisinde anne baba kontrolünde belirli saatlerde tuvalete çıkarılması da bunun tedavi yöntemlerinden biridir.

Okul sonrası dönemde çocuğun altını ıslatma durumunda ilk alınacak tedavi yöntemlerinden biri çocuğun duygusal dünyasına inmektir. Çünkü bu dönem geçiş dönemi olduğundan çocuk çoğu duyguyu bir arada yaşar ve duygu yoğunluğundan dolayı idrar kontrolünde bulunamayabilir. Alt ıslatma durumu genellikle çocuğun psikolojisine bağlı olduğu için anne babanın çocukla ilgilenip çocuğun psikolojisini düzeltecek tedavi yöntemine gidilmelidir.

Önceki İçerikGöz Altı Makyajı Nasıl Yapılır?
Sonraki İçerikEğitici Oyuncaklar ve Çocuk Gelişimi

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz