Anasayfa Kültür Cadılar Bayramı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Cadılar Bayramı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

56
0
Cadılar Bayramı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Pagan ve Hristiyan kökenine sahip olmasına rağmen günümüzde seküler bir hal alarak dünyanın birçok ülkesinde kutlanan Cadılar Bayramı, ülkemizde de büyük ilgi görmektedir. Cadılar Bayramı, her yıl 31 ekimde kutlanmakta. Korkunç kostümlerin dönemi olarak da bilinen bu bayramın simgesi, bal kabağı dekorasyonlarıdır.

Amerika ve Avrupa ülkelerinde büyük coşkuyla kutlansa da günümüzde Japonya’ya kadar uzanan küresel bir boyuta sahip Cadılar Bayramı, dünya genelinde büyük popülariteye sahiptir. Bayramda çocuklar, hayali karakterler, insanüstü güçlere sahip film kahramanları ya da korkunç kıyafetlerle ölümü çağırıştıran kişiler, ev ev gezerek şekerler topluyor.

Bu kadar büyük üne ve hem eğlenceli hem de ürkütücü bir konsepte sahip olan Cadılar Bayramı ve bu bayrama ait kostümler, makyajlar hakkında daha fazla bilgi almak için içeriğimize göze atabilirsiniz.

Cadılar Bayramı Nedir?

ABD ve Batı ülkelerinde Halloween diye bilinen Cadılar Bayramı, genellikle bu ülkelerde kutlanır. Batılı ülkelerde görkemli bir festival havasında kutlanan bayram, Amerika’da da sonradan yaygınlaşmıştır. Çocukların korkunç kostümler giyerek kapı kapı dolaşıp harçlık ve şekerleme toplaması bayramın gelenekleri arasında olsa da günümüzde yetişkinler de özel kostümlerle Cadılar Bayramı’nı kutluyor.

Her yıl 31 Ekim’de kutlanan Cadılar Bayramı, Pagan takvimine göre yazın bitişi ve kışın başlangıcını simgelemektedir. Bayramın en önemli simgesi gülen yüzlü balkabağıdır. Geleneklere göre balkabağının içi boşaltılır ve gülen yüz şeklinde oyulduktan sonra içerisine bir mum yerleştirilir.

Cadılar Bayramı Tarihi

Cadılar Bayramı Tarihçesi

Günümüze diğer bayramlar gibi mana ve şekil değiştirerek gelen Cadılar bayramının gerçek hikayesi çok eskilere dayanmaktadır. İlk kutlanma tarihi kesin olarak bilinmese de gerçekte, Samhain adı ile tarihe geçen eski bir Kelt Festivalidir. Bayramın ne zaman kutlanmaya başlandığı bilinmez ancak 31 Ekim tarihi günümüze kadar hiç değişmeden gelmiştir. Paganlara göre 31 Ekim, hasat mevsiminin bittiği gündür ve bu dönemde tek geçim kaynağı topraktır.

Cadılar Bayramı, bilinenin aksine ilk olarak İngiltere’de İrlandalılar, Galliler ve İskoçlar tarafından kutlanmıştır. Sonradan 19. y üzyılda Amerikalı göçmenler tarafından Amerika topraklarında da kutlanmaya başlanmıştır. Amerikalıların zamanla çok sevmesi sonucu, Hristiyanlığa adapte edilerek Azizler Günü arifesi olarak kutlanmaya devam edilmiştir. Zamanla tüm dünya tarafından bayramın Pagan kökeni unutulmuş ve Amerikan popüler kültürünün bir parçası olarak görülmüştür.

Cadılar Bayramı Neden Kutlanır?

Hikayeye göre, geçmişte bazı çiftçiler hasatlarından son derece memnun kalsalar da bazıları beklentilerinin altında bir mahsulle karşılaşır ve bunun sorumlusu olarak öldükten sonra huzur bulamayan ruhlar olarak görürler. Kehanete göre öldürülenler, dünyadan mutsuz göçenler, yarım kalan işlerini tamamlamak isteyen ruhlar, her yıl 31 Ekim’de dünyayı yeniden ziyaret ederek insanlığı lanetliyormuş. Onları korkutup kaçırmayı başaramayanlar ise bu lanete maruz kalıyor ve hasatları bereketli olmuyormuş.

Giyilen korkunç kıyafetlerin ve ilginç süslemelerin aslı bu inanca dayanmaktadır. İnsanlar, evlerinin bahçesine astıkları korkutucu figürlerle ve giydikleri korkunç kostümlerle bu kötü ruhları korkutup kaçırdıklarına inanır. Bayram boyunca insanlar, kış ayları için kestikleri hayvanların kemiklerini de meydanda yaktıkları büyük ateşlere atarak kötü kokuların yayılmasına neden olur ve bu sayede kokudan huzursuz olan ruhlar kaçar.

Cadılar Bayramı Kutlamaları Nasıl Yapılır

Cadılar Bayramı Kutlamaları Nasıl Yapılır?

Cadılar Bayramı’nın simgesi renkli ve bir o kadar da korkunç kostümlerdir. Balkabağı oymaları da festivalin ana dekorasyonları arasında yer alır. Cadılar Bayramı’nda genellikle balolar, eğlenceli partiler düzenlenmektedir. Bayram için korku filmleri gecesi düzenlenmesi de adettendir. Yaşadığınız yöredeki mekanlara korku yürüyüşleri düzenlemek de Cadılar Bayramı’nı daha eğlenceli ve unutulmaz kılar. Bununla birlikte, Cadılar Bayramı için her sene farklı konseptlerle partiler de gecenizi daha renkli kılacaktır. Partileri evde veya kafelerde düzenleyebilirsiniz. Bayrama özel tariflerle hazırlayacağınız kurabiyeler, evinizi bambaşka bir havaya sokan dekorasyonlar yılın en iyi Hallowen partisini vermenize yardımcı olur.

Cadılar Bayramı çocuklar için de eğlenceli bir festivaldir. Özellikle Cadılar Bayramı’nın vatanı olan Amerika ve Avrupa ülkelerinde çocuklar korkunç kostümleri ile ‘Şaka mı şeker mi?’ diye kapıları dolaşır. Ülkemizde bu gelenek uygulanmasa da bu geceyi çocuklar için de eğlenceli bir hale getirmek mümkün. Çocuk kostümleri veya makyajları sayesinde onlar da sevdikleri çizgi film karakterlerine bürünerek Cadılar Bayramı kutlamalarına katılabilirler.

Cadılar Bayramı Kostümleri

Cadılar Bayramı Kostümleri

Cadılar, ölüm melekleri, rahibeler ve iskeletolar Cadılar Bayramı’nın bilindik geleneksel kostümlerindendir. Kostümlerin tasarımı her ne kadar zor olsa da günümüzde popüler bir festival olması nedeniyle neredeyse her yerden elde edilebilir. Bayramın temeli korkudan geldiği için ana teması da korkutucu karakterlerdir.

Cadılar Bayramı Kostümleri Korku Filmi

Korku Filmi Kostümleri

Meşhur korku filmi karakterleri, Cadılar Bayramı’nda en çok tercih edilen kostümlerdendir. Örneğin, Jig Saw karakteri için kırmızı bir papyon, takım elbise ve gerekli yüz boyası sizi istediğiniz karaktere sokar. Scream için ise sadece bir maske yeterli olur.

Cadılar Bayramı Kostümleri Tarihsel

Tarihsel Kostümler

Cadılar Bayramı konseptine uygun olan bir diğer kostüm çeşidi ise dönemsel kostümlerdir. İstediğiniz bir zaman diliminden herhangi bir karakteri yaratmanıza veya sadece o zamanın giyimlerini yansıtmanıza yardımcı olan bu kostümleri yaratmak oldukça kolaydır. Barok Helenistik veya Çarliston kostümleri bunlara örnek olabilir. Çok masraf yapmak istemezseniz 90’lar veya 80’ler havasına da bürünebilirsiniz.

Cadılar Bayramı Kostümleri Eğlenceli

Eğlenceli Kostümler

Gülyabani, Baba Yaga, The Slit – Mouth Woman kostümleri de en dikkat çekenler arasındadır. Gecede farklı bir hava yaratmak istiyorsanız çeşitli ülke masal veya hikayelerinde bulunan mitleri kullanabilirsiniz. Boyunuzdan, vücut şeklinizden bağımsız olarak Cadılar Bayramı’nda istediğiniz karaktere bürünmekte özgürsünüz.

Cadılar Bayramı Kostümleri Süper Kahramanlar

Süper Güçlere Sahip Kahraman Kostümleri

Bir geceliğine de olsa süper kahraman olmak isterseniz, pek çok seçenekler sizi bekliyor olacaktır. Süper kahramanları simgeleyen kostümlere veya diğer eşyalara sahip olarak karakterleri yaratabilirsiniz. Fazla masrafa girmek istemiyorsanız Harry Potter gibi karakterlere bürünmeniz de sizi gecenin konseptine uyumlu hale getirir.

Cadılar Bayramı Kostümleri Çiftler Mario – Luig

Çift Kostümleri

Eşiniz veya sevgiliniz ile Cadılar Bayramı’nda uyumlu olmak istiyorsanız çift kostümleri tam size göredir. Tuz- Karabiber, Mario – Luigi gibi eğlenceli seçeneklerle veya Zombi gibi korkunç karakterlerle festival havasına bürünebilirsiniz.

Cadılar Bayramı Kostümleri Dizi Karakter

Dizi Karakter Kostümleri

Son dönemlerin popüler dizileri olan Game of Thrones, La Case De Papel gibi dizilerin sevdiğiniz karakterlerini de canlandırabilirsiniz. Sarı tulumlu kostümlerle Breaking Bad dizisi tutkunlarını veya ejderhaları ile gecenin Khallesi’lerini de unutmamak gerekir.

Cadılar Bayramı Makyaj

Cadılar Bayramı Makyajları

Cadılar Bayramında kostümler kadar makyajlar da istediğiniz karaktere bürünmenizi sağlar. Vahşi ve korkutucu makyajlar, özellikle son dönemlerde gençlerin tercih ettiği bir yöntem olarak bilinir. Bu anlamda, vizyona girdiği tarihten bu yana çok sevilen bir film kahramanı olan Joker karakterinin makyajı, Cadılar Bayramı’nın en çok tercih edilenlerinden biridir. Makyajın tek püf noktası beyaz bir ten. Bir diğer makyaj türleri olan zombi, palyaço ve vampir gibi görünmek için temel unsur da beyaz tendir. Bununla birlikte, renkli farlar, koyu rujlar ile kendinizi sokabileceğiniz bir diğer karakter ise her senenin gözdesi olan Batgirl’dür. Kedi kadın da çekici bir havaya bürünmek isteyenler için ideal bir seçimdir. Gri ve koyu renklerle dumanlı bir göz makyajı, siyah ruj ve pembe allık işinizi görecektir.

Cadılar Bayramı makyaj trendleri her sene de farklı karakterlerle kendini gösterse de bazı makyaj türleri her dönem büyük ilgi görür. Frankentein’in Gelini makyajı da bunlar arasındadır. Mor far, koyu renkli göz makyajı gözlerinizi daha çok belirginleştirecek ve bu karaktere girmenizi kolaylaştıracaktır. Ölü Gelin, Korkunç Bebek de tercih edilen Hollowen makyajları arasında yer alır.

Önceki İçerikLorem Ipsum Nedir?
Sonraki İçerikGeleneksel Türk El Sanatları

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz