Anasayfa Sağlık Yeni Tedavi Trendi: Hacamat (Kupa Terapisi)

Yeni Tedavi Trendi: Hacamat (Kupa Terapisi)

23
0
Hacamat (Kupa Terapisi)

Hacamat Nedir?

Günümüzde hacamat tekrar ilgi görmeye başlayan tedavi yöntemlerinden biridir. Hacamat, deri altında biriken ve vücutta hastalıklara sebep olan toksik kanın vakumlanarak deri altından çekilme işlemidir. Ayrıca hacamat, Peygamberimiz Hz. Muhammed tarafından şiddetle tavsiye ettiği ve kendinin de uyguladığı bir tedavi yöntemidir. Deri altında biriken toksik kan, özelliğini yitirmiş ve bağışıklık sistemini kötü yönde etkileyerek birçok hastalığa sebep olan kandır. Bu kan koyu renkli ve pelte kıvamındadır. Hacamat kelimesi Arapça kökenlidir. Anlamı emmek ve normal formuna getirmektedir.

Hacamat eğer uygun bir zamanda ve bilinçli kişiler tarafından yapılırsa vücudun dışarı atamadığı ağır metalleri, toksinleri ve kullanılan ilaç ve hormonları dışarı atarak vücudun sağlıklı haline gelmesine yardımcı olur. Hacamat; ağrısız, acısız ve yatak istirahatsız uygulanan bir tedavi olup hastalıklardan korunmada önemli bir korunma aracıdır. Genellikle islam ülkelerinde daha fazla yaygın olan bir metottur. Eski bir çin atasözünde; durgunluğun olduğu yerde acı olur. Durgunluğu kaldırırsanız acı çıkar demiştir. Hastalıklarında büyük çoğunluğu durgunluk ve tıkanıklık kaynaklıdır. Öncelikle deri bir neşter yardımıyla çizilir ardından kesinin üzerine bardak, kavanoz veya şişe yerleştirilerek vakumlama ile kan çekilir. Hacamat, özellikle ağrı veya sızının olduğu yerin yakınına uygulanır. Peygamberimizin de tavsiye ettiği mevsim ay ve günlerde yapmak faydayı artırma konusunda önemlidir. Hacamat, ilkbahar veya sonbahar ayında hicri ayın 14- 28 arasında tekli günlerde yapılması uygundur. Yalnız herhangi bir rahatsızlıktan dolayı yapılıyorsa ay ve mevsimlere bakılmadan uygun bir günde yapılabilir. Yalnız gün konusuna dikkat etmek gerekmektedir. Cuma, cumartesi ve çarşamba günleri yapılmamaktadır. Hastanın şikayetine göre sırt ve baş gibi bölgelere yapılabilmektedir. Hacamat, yaptıracak kişilerin aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçları kullanmıyor olması gerekir.

Hacamatın Faydaları

Hacamatın sayısız birçok yararı bulunmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirir, vücuttaki fazla asitlerin dışarı atılmasını sağlar ve ağrıları giderir. Eklem ağrıları, bel- boyun fıtığı, karaciğer hastalıkları ve psikolojik hastalıkları olan kişilere önerilmektedir. Ayrıca kan dolaşımını- metabolizmayı düzenler, kan üreten organları uyarır ve kanda biriken toksit maddelerin vücuttan atılmasını sağlar.

Kimlere Tavsiye Edilmez

Fakat hacamat kalp yetmezliği, kansızlık, tansiyon düşüklüğü olan kişilere ve hamile kadınlara yapılmaz. Tedavi sonrasında 24 saat ağır gıdaların tüketilmemesi gerekmektedir. Peygamberimizin de yaptırdığı bu tedavi yöntemini yaptıran birçok kişi sıhhat bulduğunu söylemiştir. Yalnız ciddi bir işlem olduğu için hacamat eğitimi alan kişilere yaptırmak gerekmektir. Eğitimini almış güvenilir ve temiz ortamlarda gönül rahatlığıyla yapabilirsiniz.

Önceki İçerikSakal Büyümesine Nasıl Yardımcı Olunur?
Sonraki İçerikRüyalar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz