Anasayfa Güzellik Yazın Cilt Bakımı Nasıl Olmalı

Yazın Cilt Bakımı Nasıl Olmalı

19
0
Yazın Cilt Bakımı Nasıl Olmalı

Doğru bir cilt bakımı yapmak her zaman önemli olsa da, konu yaz ayları olduğunda cildin neme daha çok ihtiyacı olduğu bilinen bir gerçek. Güneşin zararlı ışınları, havadaki nem oranı, sıcaklığın yakıcı etkisi derken yaz aylarında cilt bakımı özen gösterilmesi gereken bir detaya dönüşüveriyor. Peki yazın cilt bakımı nasıl olmalı? Cildinize bakım yaparken bilmeden zarar veriyor olabilir misiniz? Yazın cilt bakımına dair birçok ipucunu yazımızda bulabilirsiniz…

YAZ AYLARINDA CİLT BAKIMI

 • Su içmenin önemi artık iyiden iyiye biliniyor. Su içmek vücudumuzun sağlığı için gerekli ve kilo verme gibi birçok noktada oldukça etkili. Günde 2-3 litre arası su tüketmek, cildin nem dengesini koruyarak daha sağlıklı bir görünüm oluşmasında da yardımcı oluyor. Yaz aylarında vücudumuzun daha çok su kaybettiği düşünülürse; su tüketimi daha önemli hale geliyor.
 • Farkında olmadan cilt sorunları yaşamanıza yol açan detaylardan biri de beslenme düzeninizdir. Cildinizin sorunsuz, leke ve pütürlerden arınmış hale gelmesini istiyorsanız; beslenme düzeninize biraz A vitamini içeren meyve ve sebzeler eklemeniz gerekebilir. Yaz mevsiminde rahatlıkla bulup tüketebileceğiniz kabak, kayısı, kavun gibi meyve ve sebzeler bu konuda size yardımcı olacaktır. Cildinize zarar verebilecek güneş ışınlarından kaçınmak için ise fazladan C vitamini tüketmenizde fayda var. Kış aylarında hastalıklara karşı direncimizi arttırmaya yarayan C vitamini, yaz aylarına geldiğimizde ise cildimizi korumaya yarıyor. Bu vitaminleri beslenmenize eklemek yerine kullandığınız cilt ürünlerinde bulunmalarına da dikkat edebilirsiniz.
 • Bütün kış boyunca kuruyup biriken ölü derilerden kurtulmanın zamanı geldi. Yaz aylarına girerken cilt bakımınız için yapabileceğiniz en iyi şey; doğru bir şekilde ve kaliteli bir ürün kullanarak yapılan peeling olacaktır. Peeling yaparak ölü derilerden kurtulmanın yanı sıra cildinizdeki kan dolaşımını daha aktif hale getirerek parlak ve sağlıklı bir cilde sahip olabilir, cilt lekeleri ya da siyah noktalar gibi istenmeyen sorunların oluşumunu önleyebilirsiniz. Yenilenmiş cildiniz daha genç ve ışıldayan bir görünüm oluşturacaktır.
 • Yaz ayları gelirken biraz kilo vermek ve sıkılaşmak isteyenlerden misiniz? Öyleyse hem kilo verebilir, hem de cildinizi sağlığına kavuşturabilirsiniz. Nasıl mı? Tabi ki sadece yürüyüş yaparak! Doğada yapacağınız ufak yürüyüşler hem spor yaparak kilo kontrolü sağlamınızda hem de kan dolaşımını çoğaltarak cildinizin sağlıklı ve genç bir hal almasına yardımcı olabilir. Yine her iki konuda da size yarar sağlayabilecek yeşil çay tüketimini de tercih edebilirsiniz.
 • Kuru ciltleri nemlendirmek nispeten kolaydır fakat yağlı bir cildi düzene sokmak daha zorlayıcıdır. Eğer yağlı bir cilt yapınız varsa; yağlı ciltlere özel bir nemlendirici ürün kullanmanın yanı sıra su bazlı bakım ürünleri de size bu konuda iyi gelecektir. Yanlışlıkla kullanacağınız nemlendirici ve yağlı ürünler cildinizdeki sorunların artmasına neden olabilir.
 • Cilt bakımı için illa pahalı ürünler satın almanıza gerek yok; bunun yerine doğal mucizelerden de yararlanabilirsiniz. Yaz aylarında bulabileceğiniz birçok meyve ya da yiyecekle doğal cilt maskesi ve kremi tarifi yapabilirsiniz. Bunlardan biri olan bal, cilt sorunlarını yenmek için en büyük savaşçınız olacaktır. Yoğurt ve kahve gibi bazı tüketim ürünlerinden harika maskeler yapabilir, limon sayesinde cilt lekelerinizden kurtulabilir, zeytin yağı yardımıyla cildinizi nemlendirebilirsiniz.

YAZ TATİLİ İÇİN CİLT BAKIMI

 • Bütün bir yıl yaz tatilinin gelmesini beklemiş olabilirsiniz fakat yaz tatiline gitmeden düzenli bakım yapmamak, yaz tatili boyunca yanlış ürünler kullanmak, doğru bronzlaşmamak gibi birçok sorun tatilinizi mahvedebilir.
 • Ciltlerimiz son derece hassastır; tatile gideceğiniz başka bir şehrin havası, yeni bir beslenme düzeni, güneşe fazladan maruz kalma gibi tatilde karşılaşacağınız birçok nokta cildinize siz farkında bile olmadan zarar verebilir. Bu nedenle tatile gitmeden önce cildinizin nem dengesini düzene sokmanız, düzenli bir şekilde bakım ürünleri kullanmanız ve büyük cilt sorunlarınız varsa uzmanlardan yardım almanız en doğrusu olacaktır. Çünkü cilt sorunları başında tedavi edilmezse ve bir de tatilde deniz ile güneşe maruz kalırsa; bu sorunlar daha fazla artış gösterebilir.
 • Güneş, vücudumuz için yararlı olduğu kadar zararlı da olabilir. Tatilde elbette güneşe maruz kalacaksınız; bu nedenle doğru güneş koruyucu ürünleri alıp düzenli şekilde kullanarak güneşin vereceği zararı minimuma indirmeniz gerekir. Öncelikle öğlen güneşin en tepede olduğu saatlerde güneş altında fazla kalmamaya özen göstermeniz, içinde yağ bulunmayan ve su bazlı olan güneş koruyucu ürünleri düzenli olarak kullanmanız çok önemlidir. Bununla birlikte güneş sonrası krem ve losyonlarıyla cildinize destek olmaya devam edebilirsiniz.
 • Yaz tatili sizin için bronzlaşmak demekse; bazı noktalara dikkat etmeniz gerektiğini unutmayın. Ölü derilerden arınmamış ve sağlıksız bir cildi bronzlaşmak zorunda bırakırsanız; cildinizde birçok sorun meydana gelecek ve dökülmeler, soyulmalar oluşacaktır. Bu yüzden cildinize zarar vermeden, hafif hareketlerle yapacağınız kese ve peeling gibi yöntemlerle önce ölü derilerinizden kurtulmanız gerekir. Ardından düzenli olarak nemlendirici vücut kremlerini kullanarak cildinizin bronzlaşma sürecinde kurumasını engelleyebilirsiniz. Bronzlaşırken piyasa bulabileceğiniz birçok hızlı ve etkili bronzlaşma ürünü yerine güvendiğiniz, bildiğiniz, doğru ürünleri kullanmanız; cildinizde oluşabilecek leke ve erken yaşlanma belirtilerinin de önüne geçecektir. Doğru bir bronzlaşma ürünü, güneşin zararlı etkilerini ekarte ederken aynı zamanda düzgün bir şekilde bronzlaşmanızı sağlayacaktır.
 • Yaz tatilinin hemen öncesinde cilde yapılan bazı uygulamalar, tatil boyunca zarar görmenize neden olabilir. Bunlar lazer epilasyon ya da yanlış yapılan bir peeling uygulaması olabilir. Bu nedenle cildinizi güneş ve deniz öncesinde olabildiğince bakımlı tutmanız, zararı dokunabilecek uygulamardan kaçınmanız gerekir.
 • Tatile giderken cildinizi hazırlamış olabilirsiniz fakat dinlenmek, eğlenmek için gittiğiniz tatilde çok ufak detaylar bile cildinize zararlı olabilir: Deniz ya da havuzdan çıkınca kurulanmanız gibi. Yüzme sonrası havluya sarınıp güneşin altında oturduğunuz oldu, değil mi? Bir çoğumuzun bilmeden yaptığı bu hata, aslında cilde zararı dokunan detaylardan sadece biridir. Özellikle kimyasal havuz suyunun ciltten atılması için yüzme sonrası vücuda kısa bir süre su tutmak mutlaka gereklidir; unutmayın.

YAZIN CİLT BAKIMINDA YAPILAN HATALAR

Düzenli cilt bakımı yapan biri olsanız bile, her mevsimin kendine has bakım ipuçları bulunur. Kış aylarında tercih ettiğiniz bakım önerileri çoğu zaman yaz aylarının hava şartlarına uygun olmayabilir. Aslında cilt bakımı yaptığınızı düşünürken bilmeden cildinize daha çok zarar verebilir, cilt kuruluğundan cilt tahriş ve yanıklara kadar birçok zarara yol açabilirsiniz.

Yazın İstenmeyen Tüylerden Kurtulmak

Yaz aylarında cilde en çok yapılan şeylerden biri de istenmeyen tüylerden kurtulmaktır. Farklı yöntemleri bulunan bu işlem, yaz sıcağı ve nem söz konusu olduğunda istemeden cilde zarar verebilmektedir. Yaz aylarında lazer epilasyon yöntemi her cilde uyum sağlamaz; ağda gibi yöntemler ise sıcak ve terleme gibi etkenler düşünüldüğünde oldukça zorlu olacaktır. Bu nedenle çoğu kadın en kolay ve kısa süreli etkisi olan tıraş yöntemini tercih eder fakat yanlış uygulama, cildinizin tahriş olmasına neden olabilir. Duşa girdiğiniz zaman önce suyun cildinizi yumuşatmasına ve buhar sayesinde gözeneklerinizin açılmasına izin vermeniz daha doğru olacaktır. Tıraş yöntemini duşun sonunda uygulamanız ve mutlaka tıraş için üretilmiş krem ya da köpük gibi ürünlerden destek almanız tahriş sorunundan kurtulmanıza yardım edecektir. Duş sonrası vücudunuzun ıslak kalmamasına dikkat ederek cildinizi nemlendirebilecek bir krem kullanabilirsiniz.

Yazın Güneş Kremi Kullanmamak

Çoğu insanda oluşmuş olan yanlış bir algı vardır: ‘Güneş kremleri sadece tatillerde, deniz kenarında kullanılır.’ Yazın cilt bakımında yapılan en büyük hatalardan biri de güneş koruyucu kremlerin günlük hayatımıza dahil edilmemesidir. Yaz aylarında dışarı çıkan her insanın güneş kremlerinden destek alması gerekir. Hatta öyle ki; güneşin zararlı ışınları güneş alan kapalı alanlarda bile insanlara zarar verebilir. Güneşin bu zararlı ışınları lekelenme ya da erken yaşlanma gibi birçok soruna yol açabilir. Bu nedenle yaz aylarında, her nerede olunursa olunsun güneş kremi kullanmak çok önemlidir.

Yazın Makyajı Temizlememek

Aslında her mevsimde zararlı olan bu durum, söz konusu yaz ayları olduğunda ekstra olumsuz etkiye yol açabiliyor. Sabah evden çıkarken yapılan makyajın bütün gün yüzünüzde kalması, cildinizi nefessiz bırakacağından ve kimyasal maddelere maruz kalacağınızdan zaten zararlıyken; bir de gece yatarken makyajı silmemek cilde fazlasıyla zarar verecektir. Yüzünde makyaj varken uyuyan bir insanın gece boyunca gözenekleri hava alamayacak ve hava alamayan gözenekler tıkanarak bakteri oluşumuna; dolayısı ile sivilce ve cilt sorunlarına neden olacaktır. Bu nedenle her gece mutlaka cildinizi temizlemeniz, makyajınızı silmeniz ve nemlendirici kremler kullanmanız önerilir.

Yazın Aynı Ürünleri Yanlış Şekilde Kullanmak

Bu maddede iki farklı sorundan söz ediyoruz: Her mevsimde ve sürekli aynı ürünleri kullanmak ve o ürünleri hep aynı bölgelere, aynı şekilde uygulamak. Bunun sorun olduğunun farkında bile olmayabilirsiniz fakat cildinize uygun olarak ve belki de en pahalı markalardan bile satın aldığınız bir ürün yaz aylarında kullanılmak için uygun olmayabilir. Kış aylarında cildinize çok iyi gelen ve iyi bir nemlendirme özelliği olan kremler yaz aylarında aynı etkiyi göstermeyebilir. Bu nedenle yaz aylarına uygun, daha hafif ve nemlendirici özelliği daha fazla olan kremleri tercih etmeniz gerekir. Bununla birlikte yüzünüzü yeterince nemlendirirken boyun gibi aslında çok önemli olan, sarkma ve cilt sorunlarını en çok belli eden ve yaşlılık belirtilerine en çabuk yenik düşen bölgeleri ihmal etmemeye de özen gösterin.

Yazın Cildi Doğru Kurulamamak

Duş almak, yüzü yıkamak, nemlendirici kremler kullanmak… Bunların temiz ve sağlıklı bir cilt için yapılması gerektiğini biliyor ve yaptıktan sonra görevinizi tamamladığınızı düşünüyorsunuz. Peki ya yanıldığınızı söylesek? Cildiniz için asıl önemli olan onu nasıl yıkayıp temizlediğiniz değil, nasıl kuruladığınızdır. Doğru kurulanmamış, nemli bırakılmış bir cilt tahriş ya da pişik gibi birçok soruna maruz kalabilir. Cildiniz normalden daha hassassa ya da kuru yapıdaysa; doğru kurulama sizin için ekstra önem taşıyacaktır. Tabi bu kurulama işlemini de doğru bir şekilde yapmak, tahriş etmeyecek yumuşaklıkta bir havluyla cilde baskı uygulamadan, dairesel hareketlerle kurulamak daha etkili olacaktır.

Yazın Sivilcelenme Sorunu

Yaz aylarında ciltte kızarıklık ya da sivilce gibi sorunları daha fazla görüyor olabiliriz. Buna bir de sinek ısırığı gibi dış etkenler eklenince, cildiniz bir anda kırmızı noktalarla dolu bir alana dönüşebilir. Cildinizdeki bu sorunları yok edebilmek için birçok ürün kullanabilirsinizi fakat bilmeden yapacağınız ufak bir dokunuş, bir sivilceyi sıkmaya çalışmanız ya da bir sinek ısırığını birazcık kaşımanız cildinizde kalıcı bir izin oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle her ne olursa olsun, cildinizde bir sorun gerçekleştiğinde o bölgeye asla dokunmamaya çalışın. Çünkü elinizdeki göremediğiniz bakteriler ya da sivilcenin içindeki mikroplar cildinizin birçok yerine dağılabilir; bizden söylemesi…

Önceki İçerikKuş Burnu Çayının Faydaları, Nasıl Demlenir?
Sonraki İçerikÇocuklarda Kabızlık Nasıl Önlenir?

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz