Anasayfa Sağlık Anosmia ile Nasıl Yaşanır?

Anosmia ile Nasıl Yaşanır?

18
0
Anosmia ile Nasıl Yaşanır

Anosmia, kişinin koku duyusu olmadığı bir durumdur. Kendinde bir sakatlık olarak görülmese de, zaman zaman tehlikeli olabilir ve dünyayla nasıl etkileşimde bulunduğunuzu değiştirebilir. Kendinizi güvende tutmak için tedbir alın ve burnunuzu kullanmaya devam edin.

Evinizde birden fazla duman ve gaz dedektörü bulundurun

Anosminiz olduğu için tespit edilemeyen bir yangına veya gaz sızıntısına maruz kalmanız iki kat daha olasıdır. Dedektörleri ve sensörleri kullanmak , bunun olmasını engelleyebilir. Uyuduğunuz veya ateşi olabilecek herhangi bir odada duman detektörü bulundurun.

Yiyecekleri buzdolabında etiketleyin

Market alışverişi yaptığınız anda, ürünleri satın aldığınız tarihte ve açtığınız tarihte etiketleyin. Bu, bitmiş gıdaları yemekten kaçınmanıza yardımcı olacaktır çünkü yiyeceklerin kötüye gidip gitmediğini görmek için koklayamazsınız.

Güçlü tatları olan yiyecekleri seçin

Gıda kokusu da gıdaların tadına katkıda bulunur. Yemeğiniz anosmileriniz nedeniyle tadı iyi olmayabilir. Ağırlıklı olarak tüketilen yiyecekleri yemek, bunun telafisine yardımcı olabilir. Otlar, baharatlar ve marinades , yemeğinizin lezzetini arttırmaya yardımcı olabilir.

Anosminin Tedavisi
Bir doktora görün

Bir sağlık uzmanı sizi teşhis etmenize ve anosmininizin nedenini belirlemeye yardımcı olabilir. Anosmiya nasal-sinüs hastalığı (egkronik rinosinüzit, burun iltihabı), viral üst solunum yolu enfeksiyonları (örneğin soğuk algınlığı), kafa travması veya nörolojik bozuklukların bir sonucu olabilir.

Koku eğitimi al

Günde iki kez antrenman yapmak, koku alma duyularınızı geliştirebilir. Koku eğitimi sırasında kendinizi günde iki kez farklı kokulara maruz bırakacaksınız.

Önceki İçerikApple File System Nedir?
Sonraki İçerikBoğa Burcu Özellikleri

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz