Anasayfa Kültür Çan Eğrisi Nedir?

Çan Eğrisi Nedir?

43
0
Çan Eğrisi Nedir

Eğer üniversiteye yeni başladıysanız, aklınızı karıştıran konulardan birisi not sistemi olabilir. Lisede nasıl ki belirli bir geçme notu varsa ve aldığınız not 1’den 5’e kadar sayılarla ifade ediliyorsa, üniversitede de durum bundan pek farklı değil. Aldığınız notlara karşılık sayılar değil harfler kullanılır ve bunlar AA ile başlayıp FF olarak biter.

Not Sistemini Anlamak

Kullanılan not sisteminin adına çan eğrisi denir. Dersi geçmeniz veya kalmanız bu sisteme göre belirlenmektedir. Şimdi gelin bunun nasıl hesaplandığına hep birlikte bakalım. Türkiye’de kullanılan harf tablosu genel olarak şu şekildedir:

PUANLAR NOTLAR NOT KAT SAYILARI

90 -100 AA 4,0
80 – 89,99 BA 3,5
70 – 79,99 BB 3,0
65 – 69,99 CB 2,5
60 – 64,99 CC 2,25
55 – 59,99 DC 1,75
50 – 54,99 DD 1,25
40 – 49,99 FD 0,75
  0 – 39,99 FF 0,0

 

Eğer notunuz AA ve CC arasında ise geçmiş sayılırsınız. DC ve DD almanız durumunda ise şartlı olarak geçmiş kabul edilirsiniz. Okulunuzda bu sistemin bulunması durumunda ise işler biraz daha farklı ilerliyor, bu da genelde öğrenciler için bir kolaylık olarak kabul ediliyor.

Bu Sistem Nasıl İşler?

Öncelikle sınava giren herkesin notları alınır ve ortalaması hesaplanır. Burada standart sapma kullanılır. Sonrasında ise istatistiksel işlemler ile değişim aralığının ne olduğu belirlenir, artış-azalış miktarı bulunur. Bu işlemler sonunda çıkan ortalamanın harf notu CC’dir. Alınan en yüksek not ise AA’nın alt sınırı kabul edilir. Bu durumda 30 da almış olsanız bu sistemin kullanılması sayesinde sınavdan geçmeniz mümkündür.

Neden Böyle Bir Sistem Kullanılır?

Genelde mutlak değil, göreceli bir ölçmenin mantıklı olacağı durumlarda kullanılır. Bu sebeple matematikten çok sözel bölümlerin tercih ettiği bir puan sistemidir. Birçok öğrenci bu sistem sayesinde akademik hayatını kolaylıkla tamamladığını ve mezun olabildiğini söyleyecektir.

Önceki İçerikSigaranın Sağlığa Zararları Nelerdir?
Sonraki İçerikHayat Kurtarıcı Moda Tüyoları

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz