Anasayfa Kültür Rüyalar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Rüyalar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

26
0
Rüyalar Hakkında Bi̇li̇nmesi̇ Gerekenler

Bu yazımızda sizlerle rüyalar hakkında bilinmesi gereken önemli detayları paylaşacağız. Gerek rüya çeşitleri, gerekse o görmediğimizi sandığımız rüyalar hakkında ilginç bilgileri sizlere sunmaya çalışacağız. Dilerseniz başlayalım.

Öncelikle Rüyayı Kısaca Tanımlayalım

Gün içinde yaşadığınız olayların sizi olumlu ya da olumsuz etkileyen tüm yanlarının harmanlanarak uyku anında sizlere hayal şeklinde görünmesidir.

Ben hiç rüya görmüyorum diyenler burada mı? Evet evet sizler de rüya görüyorsunuz! Her insan rüya görür. Hatta her gece 4 ile 7 rüya görüyoruz fakat uyandığımızda ve kendimize geldiğimizde 5 dakika içinde gördüğümüz rüyayının ‘unu, 10 dakika sonra ise %90’ını unuturuz.

Bu rüya unutma olayını takıntı haline getirip rüyasını hatırlamak için farklı metodlar kullanan insanlar da var.

Gelin bu metodlara biraz göz atalım

 • Öncelikle rüyanızı hatırlayacağınızı düşünerek uyuyun. Bu yöntemin önemli olma nedeni; “iyi düşün, iyi olsun” sözü ile bağdaştırılabilir.
 • Uyumadan önce nasıl vüzudunuzu temizleyip cilt bakımınızı yapıp pijamalarınızı giyiyorsanız, zihninizi de o şekilde temizleyin. Ne kadar karmaşık şeyler düşünerek uyursanız rüyanız o kadar karmaşık ve hatırlanamaz bir hâl alır.
 • Mutlaka düzenli bir şekilde uyuyun. Uyuma ve uyanma saatleriniz düzenli olsun.
 • Başucunuzda bir kalem ve bir defter bulundurun. Böylece uyandığınızda rüyanız hakkında hatırladığınız ne kadar detay var ise yazabilirsiniz.
 • Uyanır uyanmaz yatağınızdan fırlamayın. Kendinize geldiğinizde gözlerinizi kapatın ve sakince nasıl bir rüya görmüş olabileceğinizi düşünün.
 • Bu metodları uygulamaya başladığınız ilk anlarda hatırlayamayabilirsiniz. Sabırlı ve azimli olun!

Rüyalar hakkında ilginç olan bir diğer konu

 • Görme engelliler de rüya görür. Evet evet yanlış duymadınız! Yalnız küçük bir ayrıntı var eğer doğuştan görme engelli ise sadece koku, ses ve dokunma gibi hisleri rüyalarında hissederler.
 • Söylemeden geçmeyelim. İnsanların %12’si siyah beyaz rüyalar görür. Hatta 1915-1950 yılları arasında yapılan bir araştırmadı insanların çoğunun siyah beyaz rüya gördüğü ispatlanmış.
 • Yine ilginç olan kısa bir konu daha; kadınlar ve erkeklerin rüyalarında gördükleri karakter cinsiyetleri; Erkekler kadınlara göre daha fazla erkek karakter görürken kadınlarda bu oran eşittir.
 • Yapılan farklı bir araştırmaya göre ise horlayan insanların diğer insanlara nazaran daha kısa ve daha az rüyalar gördüğü saptanmış.

Rüya Çeşitleri

Yapılan araştırmalara göre toplamda görülen 4 çeşit rüya türü vardır;

1. Bilinçaltı Rüyaları

Bu rüya türünü şöyle açıklamak gerekirse; günlük yaşadığımız olayların bilinçaltımızda oluşturduğu etki ile hayal olarak rüyamıza gelmesidir.

Örneğin; Gün içinde bir yakınınız size kırıldı ve siz bu durumdan etkilendiniz. Rüyanıza ise size kırılan yakınınızın size veya bulunduğunuz mekana zarar vermiş olarak gelir.

2. Biyolojik Rüyalar

Bu tarz rüyalar genellikle uyku sırasında vücudumun herhangi bir organında meydaha gelen rahatsızlıktan dolayı görülen rüyalardır.

Örnek olarak; Uyku sırasında kollarımızda ya da ayaklarımızda ağrı var ise bir hayvanın ya da insanın ağrı olan organımıza saldırmasını rüyamızda görebiliriz. Bu rüya türü kabus olarak da nıtelendirilebilir.

3. Telepatik Rüyalar

Bir mekanda olmuş ya da olabilecek bir olayın telepatik olarak rüyamıza yansımasıdır.

Telepatik rüyalara bir örnek verecek olursak; Biz uyurken sevdiğimiz bir insanın kötü bir olay yaşıyor olması ve bizim bu olayı rüyamızda görmemiz bu rüya çeşidine bir örnektir.

4. Haberci Rüyalar

Henüz yaşanmamış bir olayın rüyamızda yaşanmasıdır. Bize gelecekten haber veren ve uyarı olarak görünen rüyalardır. Bazı insanlar bu rüya çeşidine “kehanet rüyaları” da diyor. Çok nadir görülen bir rüya çeşididir.

Son olarak size rüyalar hakkında ilginç olan bir metod daha aktaracağım;

5. Lucid Rüya

Rüya kontrolü anlamına gelen bu rüya türü diğer rüyalardan farklı bir boyuttadır. Lucid rüya tamamen olmasa da bilincinizi devreye sokup rüyanızı kontrol edebilmektir. Bu yöntem uyuduğunuz ilk anda kullanılamaz. Öncesinde bir kaç metod uygular ve rüyanızı kontrol edebilirsiniz. Şimdi gelin bu metodlara bir göz atalım;

 • Ilık suyla güzel bir duş alın. Bu yüntem zihninizi açacak ve rüyanıza adapte olmanızı sağlayacaktır.
 • Bir diğer yöntem ise; uyuduktan 5-6 saat sonra uyanın. Bunu bir alarm yardımı ile yapabilirsiniz. Uyanın ve en az 10 dakika uyanık kalın.
 • Uyumadan önce kendinize bir renk belirleyin. Rüyada o rengi gördüğünüzde rüyada olduğunuzu anlayabilir ve rüyanızı kontrol edebilirsiniz.
 • Bu metodun heyecanlı ve zevkli tarafları olduğu kadar zararlı olan yanları da vardır;
 • İnsan rüyasını kontrol edince rüyada mı yoksa gerçek hayatta mı olduğunu anlayamayabilir ve bu o insanı gerçek hayattan soğumaya iter.
 • Rüyanızı kontrol edebildiğiniz bu metod aynı zamanda psikolojinizi de kötü etkileyebilir.
 • Bir nevi kendi kurguladığınız rüyaları gördüğünüz için beyniniz yorulabilir.
 • Kontrollü bir şekilde uygulayabildiğiniz tadirde lucid rüya metodu kullanarak rüyalarınıza heyecan katabilirsiniz.

Kısaca rüyalardan bahsettiğimiz bu yazımız umarız sizler için faydalı olmuştur.

Tatlı rüyalar diliyoruz 🙂

Önceki İçerikYeni Tedavi Trendi: Hacamat (Kupa Terapisi)
Sonraki İçerikYaz Aylarının En Çok Kullanılan Takılarından Halhal Yapılışı

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz