Anasayfa Sağlık Türk Kahvesinin Faydaları

Türk Kahvesinin Faydaları

8
0
Türk Kahvesinin Faydaları

Kültür mirasımız olan ‘Türk Kahvesi’nin giderek yaygınlığı azalmasına karşın yararları da, insanlar tarafından çok az biliniyor. İşte bu kültür değerimiz olan, Türk Kahvesinin faydalarını ve sağlığa olumlu-olumsuz etkilerini okuyacaksınız. Ayrıca Türk Kahvesinin nasıl bol köpüklü yapıldığını da öğrenebilirsiniz. Ülkemizde ve dünyada meşhur olan Türk kahvesi en iyi nerede bulunur ve nasıl içilmelidir? İşte çok eski zamanlarda, 1400′lerden bu güne gelen ve Türklerin keşfettiği Türk Kahvesinin sağlığa faydaları…

Dünyada da çok meşhur ve yaygın olarak kullanılan ve aynı zamanda bir UNESCO Dünya Mirası olan kahvemiz, 1400′lerde Türkler tarafından keşfedilmiştir. Yani ortalama 600 yıldır bu gelenek sürdürülüp, dünyaya yayılmıştır. Aslında Türk Kahvesi sıfatını almasının en önemli etkeni yapılış şeklidir. Dünyadaki tüm kahvelerin yapımından farklı ve daha sert uyarıcı olan Türk Kahvesi, yapılış bakımından diğer kahvelerden çok farklı bir tada sahiptir. Zaten ülkemizin iklim koşulları kahve üretilmeye pek müsait değildir. Yani Türk Kahvesinin bu kadar yaygın oluşunun en önemli sebebi kültürel hazırlanış şeklidir.

En iyi Türk Kahvesi nerede bulunur?

Eğer İstanbul’da yaşıyorsanız şanslısınız demektir. Çünkü Türk Kahvesi alabileceğiniz çok iyi bir yer var. Kuru Kahveci Mehmet Efendi. Taze çekilmiş Türk Kahvesini en iyi sunan ve iyi bir şekilde markalaşmış bir kahvecidir. Bu yer Eminönü’nde bulunur.

Türk Kahvesi nasıl köpüklü yapılır?

Türk Kahvesine köpüğünü veren şekeridir. Orta şekerli bir kahve yapacaksanız, bu şeker köpüklü bir kahve yapmak için yeterli olacaktır.

Cezveye suyu koyduktan sonra içerisine kullandığınız miktar kadar şeker ve daha sonra kahveyi ilave edin. Daha sonra biraz karıştırıp ocağa koyun. Ocaktayken devamlı karıştırmaya lüzum yok. Sadece biraz ısındıktan sonra hafifçe kaşıkla karıştırın ve üzerinde oluşan köpüğü kaşıkla alıp boş fincanınıza doldurun. Ayrıca kahve tam kaynamaya başladığında ocağı kapatın. Çünkü kaynayan kahve acı olur. Daha sonra fincanınıza yavaşça kahveyi boşaltın.

Türk Kahvelerinin faydaları nelerdir?

 • Bir çok kültürdeki kahvelere göre daha sert olan bu kahve, insana hızla canlılık ve enerji verir.
 • Baş ağrılarına iyi gelir.
 • En başta o kendine has kokusu ve içerdiği kafeiniyle, konsantrasyonu sağlar.
 • Karaciğer rahatsızlıklarına iyi gelir.
 • Cildi sıkılaştırır.
 • Kanseri yayan hücreleri engellemeye faydalı.
Kahvesinin zararları neler?
 • Fazla tüketiminde, tansiyonu arttırıyor.
 • Yine aşırı kahve tüketimi, içerdiği kafein yüzünden kalp ritimlerini olumsuz etkiliyor.
 • Ülseri azdırıyor. Yine aynı şekilde mide rahatsızlığı olanların günde 2′den fazla tüketmemeleri öneriliyor.
 • Kahve vücuttaki su kaybını arttırır. Bu yüzden Türk Kahvesini geleneklere göre yani, kahveyi içtikten sonra üzerine su tüketmenizde fayda var.
 • Hamilelerin kahvede bulunan kafein yüzünden fazla kahve tüketmemesi öneriliyor. Bu konuda doktora danışmalarında fayda var.
Önceki İçerikKuduz Nedir?
Sonraki İçerikİstanbul Semtlerinin İsimleri Nereden Gelmiştir?

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz