Anasayfa Trendomi Lorem Ipsum Nedir?

Lorem Ipsum Nedir?

22
0
Lorem Ipsum Nedir

Lorem Ipsum, baskı ve dizgi endüstrisinde gerçek metin yerine kullanılan bir yer tutucu metindir. Bunun arkasındaki fikir, sayfa mizanpajlarında çalışırken dikkat dağınıklıklarını gidermek ve sayfaları düzgün bir şekilde yerleştirmek için hala bir tür metne sahip olmaktır. Öncelikle grafik tasarımda kullanılmasına rağmen, internetin doğuşundan bu yana Lorem Ipsum, web tasarımında da kendine yer bulmuş durumda.

Lorem Ipsum Kısa Tarihçesi

Yıllar boyunca, birçok kişi Lorem Ipsum’un sadece rastgele bir metin olduğunu iddia etti. Ancak, araştırma farklı bir hikayesi olduğunu göstermektedir. Lorem Ipsum, Cicero tarafından yazılmış çok eski bir klasik Latin edebiyatından kaynaklanmaktadır. Söz konusu eser, Finibus Bonorum et Malorum (İyinin ve Kötülüğün Aşırılıkları) olarak adlandırılmıştır. 1500’lerde bir tür paragraf örneği yazmak için kelimeler ekleyerek ve çıkararak onları karıştıran bilinmeyen bir yazar tarafından bu eserden birkaç paragraf alındı.

Bu karıştırılmış metin parçası 500 yıldan uzun bir süre hayatta kaldı ve 1960’larda Lorem Ipsum pasajlarını içeren Letraset tabakalarının piyasaya sürülmesiyle popüler hale geldi. Günümüzde, Apple Pages, Microsoft Word gibi popüler yazılımlarda ve Scribus ve Photoshop gibi çeşitli masaüstü yayıncılık ve tasarım yazılımlarında hala kullanılmaktadır.

Lorem Ipsum Üreticileri

Çok çeşitli Lorem Ipsum üreticileri bulunmaktadır. Oluşturulan metnin ayrıntılarını ayarlama, paragraf veya kelime sayısını belirlemenize izin verenlerden, listeleri, koyu kelimeleri ve daha fazlasını dahil etmek isteyip istemediğinize karar vermenize olanak tanıyanlara kadar bu üreticiler değişir. Standart Lorem Ipsum metnini başka kelimelerle birleştiren eğlenceli üreticiler de vardır.

DummyText

Bu, belgenizde bağlantı verebildiğiniz ücretsiz bir JavaScript programıdır. Daha sonra web sayfanızın tüm yönlerine sahte metinler sağlama konusunda tam kontrole sahip olursunuz: başlıklar, paragraflar, liste vb. içeriği, örneğin paragraflar ve cümleler uzunluğa göre değişecek şekilde rasgele ayarlamanıza izin verir.

Lorem Ipsum

Standart ve ilk gerçek üreticidir. Üretici metninin paragraf sayısını, kelimelerini, listelerini ve hatta dosya boyutunu seçebilirsiniz. İsteğe bağlı olarak “Lorem Ipsum dolor sit amet…” ile başlayan kopyasını oluşturabilirsiniz.

Tipograflar için Profesyonel Lorem Ipsum Üreticisi

Bu üretici, farklı dillerde doldurma metni oluşturmanıza ve HTML veya düz metin olarak indirmenize izin veren daha fazla seçenek sunar.

Kör Metin Üreticisi

Bu üreticiyi kullanarak, farklı dolgu metni sürümleri arasında seçim yapabilirsiniz ve gelişmiş seçenekler, yazı tipi ailesi, yazı tipi boyutu, harf aralığı, satır yüksekliği ve daha fazlası gibi kopya ile kullanılan stilleri belirlemenize olanak tanır.

Loripsum.net

Kendi içinde bazı kısımları hapsetmeyen bir çeşit lorem ipsum olarak tanımlanan üretici, kopyalamanızı sağlamak için listeleri, blok alıntıları, sayıları, kod örneklerini ve daha fazlasını eklemenizi sağlar.

Cupcake Ipsum

Sevimli hitap kelimelerinin dışında hiçbir şey içermeyen dolgu kopyası yaratan çok popüler bir üreticidir.

Picksum Ipsum

Clint Eastwood, Michael Caine, Jim Carrey ve Morgan Freeman gibi Hollywood efsanelerinden en iyi örnekleri içerir.

Fillerati

Klasik edebiyatı takdir eden herkes yazarlardan paragraflar içeren yer tutucu metinler oluşturan bu üreteçten memnun olacaktır.

Filerama

Futurama, Doctor Who ve Arrested Development gibi popüler TV şovlarını temel alan sahte bir metindir. Biçimlendirme olmadan, işaretleme veya HTML olarak ayarlanabilen listeler, başlıklar ve satır içi stiller oluşturma seçenekleri vardır.

Riker Ipsum

Star Trek hayranları, projeleri için sahte metinler oluşturmak için alıntılar kullanan bu özel üretecin (üreticinin) keyfine varabilirler.

Samuel L Ipsum

Kendinizi özellikle bilim kurgu hayranı olarak tanımlıyorsanız; Samuel L Jackson’ın Pulp Fiction’dan alıntılarını içeren bu siteyi incelemelisiniz. Paragraf etiketleri ve başlıkları da ekleyebilirsiniz.

Cat Ipsum

Lorem Ipsum versiyonu ile birçok şey arasında seçim yapabilir, ayrıca bir başlık ve alt kopya oluşturabilirsiniz. Ayrıca kendi Cat Ipsum sürümünüzü de gönderebilirsiniz.

Coffee Ipsum

Genelde birçok tasarımcı ve programcının yakıtı olarak kabul edilen bu üreticinin sizin de ilginizi çekeceğinden emin olabilirsiniz. Paragrafların sayısını ve boyutunu seçebilirsiniz.

Office Ipsum

Standart Lorem Ipsum’u içeren sahte metinler, şimdiye kadarki her ofis toplantısında duyulan olağan ifadeler veya müşteri geri bildirimleri arasında seçim yapmanıza izin verir. Yine de müşterilerle çalışırken müşteri geribildirim sürümünden kaçınmak isteyebilirsiniz.

Kurumsal Ipsum

Paragraf sayısını seçtiğinizde bu üretici bir kurumsal ortamda kullanılan kelimeler ile istenen kopyayı üretecektir.

Ipsum ile Tanışın

Her biri için örnek metin içeren oldukça farklı Lorem Ipsum üreteçleri koleksiyonudur.

Önceki İçerikSürekli Uyku Hali
Sonraki İçerikCadılar Bayramı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz