Anasayfa Anne & Bebek Bez Bırakma Eğitimi

Bez Bırakma Eğitimi

48
0
Bez Bırakma Eğitimi

Tuvalet eğitiminin verildiği dönem, anne babaların bebeklerini büyütürken en çok zorlandığı dönemdir. Bilinçli bir anne baba bu dönemi kolaylıkla atlatırken, stresli aileler biraz daha zorlanmaktadır. Bebekleri belirli bir yaşa geldikten sonra ebeveynler, bez bırakma yaşı kaçtır? Bez bıraktırma süreci nasıl işler? gibi sorulara cevap aramaktadır. Bu dönemin hem aile hem de bebekler için rahat şekilde atlatılabilmesi amacıyla yapılabileceklerden bahsedelim.

Bez Bırakma Yaşı

Tuvalet eğitimine başlanması için, şartların uygunlaşmasını beklemekte fayda var. Yani bez bıraktırma için ne erken davranılmalı ne de geç kalınmalı. Bez bıraktırma yaşı için en uygun zaman hangi zamandır diyecek olursak, genelde iki yaş üstüdür diyebiliriz. Aslında her yetişkin gibi her çocuğunda yapısı farklıdır. Bazı çocuklar verileni çok rahat alırken, bazıları biraz zorlanabilir. Ancak biz genelden bahsettiğimiz için tüm çocukları kapsayacak şekilde anlatacağız. İki yaş zamanı, çocukların gelişiminde büyük rol oynayan bir zaman dilimidir. Bu dönemde, çocukların tuvaletini tutmasını sağlayan kasları gelişmekte olduğu için, tuvalet eğitimini vermek oldukça kolaydır.

Bez Bırakma Dönem ve Süreci

Bu dönem, her çocuk için hemen hemen aynı olsa da, süreci aynı değildir. Aslında tuvalet eğitimine hazır olan çocuk, hareketleriyle bunu belli eder. Tuvaletini belirli bir süre erteleyen, temiz olmanın kirli olmaktan daha güzel olduğunu ayırt edebilen, kirli bezden sıkılan ve aileyle inatlaşmayan çocuklar, bu döneme girmiş demektir. Çocuk, bu hareketlerle bezi bırakmak istediğini ailesine gösteriyorsa, tuvalet eğitimine başlanabilir.

Bez Bırakma Yöntemleri

Bez bırakma yöntemleri arasında ilk sırada tabi ki lazımlık gelmektedir. Ancak, bebeğin zorlanmadan bu dönemi atlatabilmesi için, bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Lazımlık, çocuğun peşinde gezdirilmemeli, tuvalet eğitimi oyuna dönüştürülmemelidir. Banyoda uygun bir yere koyulmalı, çocuğa sürekli tuvaleti hatırlatılarak banyoya gitmesine yardımcı olunmalıdır. Çocuk, evde bezsiz dolaşabilsin ve canı istediği zaman banyoya gidip lazımlığa oturabilsin. Tuvaletin bu şekilde yapıldığı, büyüklerin de tuvalete oturarak ihtiyaçlarını giderdiği çocuğa uygun şekilde anlatılmalıdır.

Bez Bırakma Partisi

Son zamanların gözde partilerinden bez bırakma partisi, bebeklerin tuvalet eğitimi macerasının başarıyla tamamlandığını göstermektedir. Bebeğin, bezi bırakmasının ve tuvaletini yapmaya alışmasının kutlaması adına, anne baba ve çocuk kombinleri, süslemeler ile isme özel hediyelik eşyalarla eğlenceli zaman geçirilmektedir.

Önceki İçerikEn Hafif Yaz Yemeği: Patlıcan Ruloları
Sonraki İçerikKredi Notu

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz