Anasayfa Trendomi Neden Muharrem İnce?

Neden Muharrem İnce?

37
0
Muharrem İnce Cumhurbaşkanı

Muharrem İnce Kimdir?

Chp Yalova Miletvekili ve Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce 4 Mayıs 1964 yılında Yalova’da doğmuştur. 54 yaşındaki İnce öğretmen ve siyaset adamıdır. Yalova’dan 22. Dönem Milletvekili olarak seçilen ünlü siyasetçi, 23. Dönemde de aynı şekilde Yalova Milletvekili olarak görevini sürdürmektedir.

Şerif –Zekiye İnce çiftinin çocuğu olarak 4 Mayıs 1954 yılında Yalova’nın Elmalık köyünde dünyaya gelen İnce, ilk ve orta öğretimini memleketi olan Yalova’da bitirdi. Lisans eğitimini ise Bursa Uludağ Üniversitesi’nde tamamladı. Necatibey Eğitim Fakültesi’nde Fizik ve Kimya öğretmenliği Bölümünü okudu. Birden fazla lisede fizik öğretmenliği ve okul müdürü olarak görev yapan İnce, bir dönem YalovaSpor’un basın sözcülüğü görevini de yürüttü. Daha sonra Yalova Atatürkçü Düşünce Derneği İl Başkanlığı görevinde de bulundu.

Muharrem İnce’in Chp’deki Süreci

Muharrem İnce ilk olarak 2002 yılında meclise girdi. 2002 genel seçimlerinde Chp Yalova Milletvekili olarak meclis görevine başladı. Bir sonraki genel seçimler olan 2007 seçimlerinde de partisi tarafından Yalova Milletvekili adayı gösterildi ve aynı başarıyı tekrarlayarak meclise girmeyi başardı.

Muharrem İnce dönem dönem agresif ve gündeme damga vuran meclis konuşmalarıyla ön plana çıkmış bir siyesetçidir. Özellikle AKP Hükümetinin icraatlarını eleştiren bazı konuşmaları internette tıklanma rekorları kırmıştır. 25 Aralık 2009 tarihinde yaptığı bir meclis konuşmasında AKP hükümetini eleştiren sözleri ilgi odağı oldu. Toplam 10 dakika içerisinde 7 yıllık AKP icraatlarını eleştiren konuşması video izleme sitelerinde tıklanma rekoru kırarken, gazete ve dergilerin sitelerinde de yüzbinlerce yorum aldı.

İnce, bir sonraki genel seçimler olan 13 Haziran 2011 seçimlerinde de üçüncü kez Yalova Milletvekili seçilmeyi başardı. Ülke İnce ile evli olan ünlü siyasetçi bir çocuk babasıdır. Salih Ada ismnde bir oğlu olan Muharrem İnce’nin meclisteki milletvekilliği görevi sürmektedir. Chp Olağan Genel Kurullarında 2 defa Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na rakip olan İnce, girdiği bu iki seçimi de kaybetti. 6-7 Eylül 2014 ve 3-4 Şubat 2018 tarihlerinde girdiği Chp Genel Başkanlığı seçimlerini Kılıçdaroğlu’na karşı kaybetti.

Ünlü siyasetçi İnce’nin yazarlık konusunda da başarılı olduğu söylenebilir. Daha önce 2005 yılında ‘’Tatanka’’, yine aynı yıl ‘’Bu kaçıncı Kirlenişin Beyaz’’, 2006 yılında ‘’1 ileri 5 geri’’ ve 2012 yılında da ‘’Buyurun Sayın İnce/Siz Yokken Meclis Sonuna Kadar Çalışıyordu’’ isimli kitaplarını çıkarmıştır.

Muharrem İnce Neden Cumhurbaşkanı Olmalıdır?

Son olarak 1 Kasım 2015 seçimlerinde de Chp Yalova Milletvekili seçilen Muharrem İnce, aktif siyasi yaşamında bir dönüm noktasına girmiş durumda. Ana Muhalefet Partisi Chp’nin Cumhurbaşkanı Adayı gösterilen Muharrem İnce, 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan’ın rakibi oldu. Uzun süren belirsizliğin ardından 4 Mayıs 2018 günü saat 10:00’da Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu’nda Chp Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından ismi açıklanan Muharrem İnce seçim çalışmalarına aynı gün start verdi. Ülkeyi baştan sona gezmeyi karar veren İnce, gittiği her ilde büyük bir ilgiyle karşılanıyor.

Ülkenin içerisinde bulunduğu durum, ekonomik belirsizlik, özgürlük, adalet, demokrasi ve kutuplaşmalar İnce’nin mitinglerinde dile getirdiği konuların başında geliyor. Vatandaşlar “Muharrem İnce’ye neden oy vermeliyim” diye sorabilir. Muharrem İnce’nin öne çıkan özelliklerinden bahsedelim istiyoruz.

Cesur, yürekli ve mert bir siyasetçi olması önemli özellikleri arasındadır. Siyaset alanında yeterli tecrübesi bulunması yine İnce’yi ön plana çıkarıyor. Chp içerisinde yetişen ve aktif siyasi yaşamını sürdüren İnce sosyal demokrat kimliğine sahiptir. Muhafazakar seçmenlerle de arası gayet iyi olan İnce’nin seçimlerde oldukça iddialı olduğu belirtiliyor. İkinci tura kalmasına kesin gözüyle bakılan İnce’nin Recep Tayyip Erdoğan ile gireceği bu yarışta nasıl bir sonuç alacağı merak konusu. İkinci tura kalınması halinde muhalefetteki diğer partiler olan İyi Parti, Saadet Partisi ve Hdp’nin de Muharrem İnce’yi destekleyeceği düşünülürse ikinci tur seçimleri oldukça çetin geçecek diyebiliriz.

Nasıl Bir Cumhurbaşkanı?

İnce, koruma ordusuyla gezmeyen, bisiklet binen ve herkesi kucaklayan bir cumhur olacağını belirtti. Göreve geleceği andan itibaren ilk olarak adalet (yüksek yargı) yapısının değiştirilip tekrar bağımsızlaştırılacağını, OHAL durumunun bir an önce kaldırılacağını ve ülkenin huzuru için çalışacağını söyledi.

seçim vaatleri

İnce, “Sizden tek şey istiyorum; bana bir avuç pirinç verin, ben size o bir avuç pirinçle bir kazan pilav yapayım istiyorum.” diyerek konuşmalarına devam etti. Ayrıca seçilmesi halinde gerçekleştireceği vaatlerden bazılarını da açıkladı:

 1. Ohal derhal kaldırılacak.
 2. Bağımsız bir YARGI inşaa edilecek.
 3. Dış Politika düzelecek.
 4. Yatırımcı Türkiye’ye tekrar güvenecek.
 5. Dolar, Avro düşecek, ekonomi düzelecek.
 6. En düşük emekli maaşı 1500 TL olacak.
 7. Asgari ücret 2200 TL olacak.
 8. Çiftçiye mazot 3 TL’ den satılacak.
 9. Emeklilik maaşları arasındaki 9 kat fark azaltılacak.
 10. Kobi’lere 1 yıl 0 faizli kredi verilecek.
 11. Çiftçi yeniden “Milletin Efendisi” yapılacak.
 12. Cumhuriyet mirası Şeker Fabrikaları geri alınacak.
 13. Anadolu üretimle yeniden ayağa kaldırılacak.
 14. Milli markalar, tasarımlar ve icatlar yapılacak.
 15. Polis, öğretmen ve din görevlilerine 3600 verilecek.
 16. YÖK kalkacak.
 17. 180,000 öğretmen atanacak.
 18. Emeklilere sendika kurma hakkı tanınacak.
 19. Kuantum diyen, endüstri 4.0 diyen bir Cumhurbaşkanı olacak.
 20. Öğrencilere yılda 2 kez 500’er TL verilecek. (19 Mayıs’ta Gençlik Bursu ve 29 Ekim’de Cumhuriyet Bursu)
 21. Cumhurbaşkanı’na hakaret maddesi kaldırılacak. (Sosyal medya: Twitter-Facebook özgürlüğü)
 22. Saray, 6 ay süreyle halka açılacak ve sonrasında Türkiye’nin ilk 5000’e girmiş en zeki çocuklarına verilecek. Daha sonra da bir bilim merkezine dönüştürülecek.
 23. Başörtülü başörtüsüz, kadın erkek, alevi sünni, kürt türk ayrımının yapılmadığı özgür bir ülke olacak.

Bir çivi bir nalı kurtarır. Bir nal bir atı kurtarır. Bir at bir yiğidi kurtarır. Bir yiğit ” MEMLEKETİ KURTARIR!” Muharrem İNCE

Önceki İçerikEn Son Gelinlik Modelleri 2018
Sonraki İçerik2018 Trend Ayakkabıları

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz