Anasayfa Alışveriş Mezuniyet Balosuna 2018 Trendleriyle Hazırlanın

Mezuniyet Balosuna 2018 Trendleriyle Hazırlanın

29
0
Mezuniyet Balosu Trend Kıyafet

Yaz mevsiminin kendini iyiden iyiye hissettirmeye başladığı bu günlerde, bir çok genç kızın telaşı da başlamış oldu. Bu neyin telaşı mı? Tabii ki mezuniyet! Liseden üniversiteye birçok genç kızın hayallerini süsleyen mezuniyet için, kızlar aileleriyle birlikte çoktan alışveriş merkezlerinin ve dükkanların yollarını arşınlamaya başladı bile. Eğer siz de bu sene lisenizden ya da üniversitenizden mezun olacaksınız ama ne çeşit bir kıyafet istediğinize, giyeceğinize karar vermediyseniz bu içerik tam size göre.

2018 Yılının Renk Trendleri Neler?

Kıyafet trendlerine bakmadan önce ilk olarak renk trendlerine bakmak her zaman için birinci şarttır. Her sene modacılar farklı renklerle takipçilerinin görücüsüne çıkarlar. 2018 yılına baktığımız zaman canlı renklerin daha çok revaçta olduğuna şahit oluyoruz. Nedir bu renkler? Kırmızılar, neona yakın sarılar ve yine neon renkleri andıran morlar, pembeler. Birçok tasarımcı bu sene Fashion Week’lerde (moda haftalarında) renkli bir görsel şölene imza attı. Dior’dan Gucci’ye, D&G’dan Calvin Klein’e pek çok dünyaca ünlü modacı neon renklere yakın ‘patlayan’ renkleri tercih etti defilelerinde.

Calvin Clein’in defilesindeki bu görüntü bize kırmızının asaletiyle birlikte aslında ne kadar farklı ve canlı bir duruş sergilendiğini gösteriyor. Eğer siz de mezuniyetinizde tüm gözler üzerinizde olsun istiyorsanız neon renklere yakın renkleri tercih edebilirsiniz. Ancak burada önemli bir nüans var. Böyle canlı ve çok uzaklardan bile fark edilebilecek bir renkte karar kılarsanız, mezuniyet kıyafetinizin modelinin bir o kadar sade olmasına özen göstermelisiniz. Evet mezuniyet şıklığın yarıştığı bir ortamdır ancak neticede orası bir podyum değil. Bunu unutmamakta her zaman için fayda var.

Modayı yakından takip edenler bilir, bir renk veya model dünya genelinde tutulmaya başlandığında tişörtünden küpesine kadar birçok ürün o renk skalasında üretilmeye başlanır. Siz de bu furyaya kapılıp ayakkabınız, elbisenizi ve çantanızı aynı renkten seçmeye çalışırsanız büyük bir hata yapabilirsiniz. Çünkü tepeden uca aynı şekilde giyinme modası 1990’larda kaldı. Bu durumda 2018 trendleri de baz alınarak, en iyi seçenek kıyafetinizin kontrastına zıt bir renkte ayakkabı ve çanta seçmek olabilir. Örnekteki fotoğraflarda da gözüktüğü üzere kırmızının en iyi tamamlayıcısı her zaman için beyaz ya da siyahtır. Dolasıyla bu renklerden bir ayakkabı-çanta tercihi yapmanın sizi mağdur etmeyeceğine inanabilirsiniz.

Her Dönemin Trendi

Yıllar geçse de asla asilliğinden ve trend’liğinden ödün vermeyen bir renk var ki o da sizin de tahmin ettiğini gibi siyah. Mezuniyetinizde modadan pay alarak ancak bu cafcaflı renklere kanmak istemeyenlerdenseniz o zaman tercihinizi mutlaka siyahtan yana yapmanız önerilir. Bu durumda beyazın da iyi bir tercih olacağını düşünenlerdenseniz bir daha düşünmenizde fayda var… Neticede gelin değilsiniz, mezun oluyorsunuz. Ancak beyazın tonları her zaman için kullanılabilir. Kemik rengi, bej, kırık beyaz vs. gibi.

Siyah renk tercih edildiğinde elbisenin modelinin pek fazla bir önemi kalmıyor. Siyah çuval bile giyilse güzel durur derler ya, işte tam da öyle aslında. Dozunu iyi ayarlamanız gereken bir şey kalıyor geriye; o da elbisenin dekoltesi. Moda üstatlarının da her fırsatta dile getirdiği ilgiyi sadece tek yöne çekme durumu gerçekten oldukça doğru. Bacak dekoltesi verecekseniz göğsü, sırt dekoltesi verecekseniz hem bacağı hem göğsü kapatmanız gerekir. Bu faktörlere dikkat edildiği takdirde siyahın içinde mükemmel gözükmeniz mümkün. Siyahın altına ayakkabı tercihi olarak ise 2018 trendlerinden faydalanarak neon renklere yakın bir pembe, sarı ya da turuncu tercih edebilirsiniz. Böylece siyahla beraber kullanıldığında bu stil sizi adeta ortamın prensesi yapmaya yetecektir.

Kıyafetlerde Neler Öne Çıkıyor?

Bu sene aslında geçtiğimiz senelere göre tek bir kategoriye konamayacak kadar karışık. Kimi markalar karışık couture’ler tercih ederken kimileri ise sade olanlarını tercih ediyor.

Örneğin Krizia’nın orta resimde bulunan bu look’u bize kimi modacıların sadelikten yana olduğunu kanıtlar cinsten. Balo kıyafetlerine geldiğimizde ise çoğu marka için sadelikten söz etmek mümkün değil. Çoğu dünyaca ünlü marka ki özellikle Gucci, balo ve gece kıyafetleri konusunda şaşaadan asla ödün vermiyor bu sene de olduğu gibi. Asimetrik kesimli gece elbiseleri bu sene oldukça moda olmuş durumda. Ancak bu tip bir elbise giyebilmeniz için vücut proporsiyonunuzun da bunu kesinlikle kaldırması gerekiyor bunu söylemekte fayda var. Aksi şekilde istediğiniz markadan en pahalı, en güzel ürünü de alsanız vücut özelliklerinize uymadığı için bir hüsran yaşamanız olası olabilir.

Dolayısıyla kıyafet seçiminde ilk önce kendi vücut hatlarınızı tanımanız gerekiyor. Neyin kusurlarınızı örtüp neyin güzelliklerinizi ortaya çıkaracağına karar verdikten sonra yapmanız gereken şey ise ten renginizi ve saç renginizi baz alarak kıyafetinizin rengini aşağı yukarı belirlemek. En son evre ise bunlara uygun bir balo kıyafeti bulmak. Elbette lise ve üniversite mezuniyet balolarında giyilecek kıyafetlerin de kulvarları farklı oluyor. Bu, hepsinden önce göz önünde bulundurulması gereken bir nokta.

Klasikten Şaşmam

Eğer siz de böyle diyenlerdenseniz o zaman şanslı bir senedesiniz. Çünkü 2018 modasında asimetrik ve geometrik şekillere yer verildiği kadar düz ve şık modellere de bolca yer verilmiş durumda. Modacıların özellikle pudra rengiyle bezendirdikleri sadelikten şaşmayan modeller oldukça yoğun. Hem düz bir look hem de düz bir renk. Eğer siz de bunu sevenlerdenseniz o zaman klasikten şaşmadan modayı yakalamış olacaksınız. Pudra pembesi gibi, cam gözü, light yeşil ve bej renginde de üretilen düz bir tarza sahip modeller bulmak mümkün. Askılı, straplez ya da kayık yaka kesimli balo kıyafetleri de bu senenin birinci trendleri olarak moda tahtında yerlerini almış durumda.

Son olarak belirtmemiz gerekirse, lise mezuniyetlerinde nispeten kısa elbiseler tercih etmek hem yaş aralığı hem de mezuniyet atmosferi daha doğru bir karar olacaktır. Üniversite mezuniyetinde ise yine boyunuzla bağlantılı olarak uzun elbiseler tercih etmeniz daha yerinde olabilir. Kısa elbise tercih etmek istiyorsanız da altına güzel bir stilettoyla look’unuzu bambaşka bir havaya büründürebilirsiniz.

Önceki İçerikYükselen Burç Nasıl Hesaplanır?
Sonraki İçerikMakyaj Çantası

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz