Anasayfa Kültür Doberman Cinsi Köpeğin Özellikleri Nelerdir?

Doberman Cinsi Köpeğin Özellikleri Nelerdir?

59
0
Doberman Cinsi Köpeğin Özellikleri

Doberman cinsi, iş köpekleri sınıfında yer almaktadır. Dobermanların dış görünüşleri oldukça asil ve zariftir. Buna rağmen güçlü ve büyük köpekler sınıfındadırlar. Boyunları uzun ve göğüs yapıları derindir. Tüy rengi genellikle siyah ve ya koyu kahverengidir. Bu tüyler kısa ve sert yapıdadır.

Yetiştirilmesinde nelere dikkat edilmelidir?

Dobermanların kulakları sanılanın aksine sarkık bir şekildedir. Dik bir duruşa sahip olmalarının nedeni küçük yaşlarda veterinerlerin cerrahi müdahalesi sonucunda bu şekilde kesilmelerinden kaynaklanmasıdır. Bu kulak kesimleri yasalarla da sadece yetkili kişiler tarafından yapılmasına izin verecek şekilde düzenlenmiştir. Aksi taktirde buradan doğacak bir mikrop kapma ve ya yanlış müdahale sonucunda köpeğinizin sağır olmasına hatta ölümüne yol açabilirsiniz. Bacakları düz bir şekilde yere basmaktadır.

Ön Plana Çıkan Özellikleri

Doberman köpeğinin doğasında olan özelliği bekçiliktir. Dobermanlar çok iyi birere bekçi köpekleridir ve dünyada bu şekilde bilinirler. Enerjileri hiç bitmez ve disiplin onlar için söylenmiş bir kelimedir resmen. Doberman cinsi köpekler oldukça zekidirler ve eğitimleri daha kolay olur ancak burada unutulmaması gereken çok önemli bir özellikleri vardır. Dobermanlar çok zor geçmiş olayları unuturlar. Bu nedenle eğitimleri kesinlikle sert bir şekilde olmamalıdır. Bunların yanı sıra aile ilişkilerine oldukça önem verirler. Sanıldıkları gibi sadece sahibine karşı değil tüm aileye karşı sevgi beslerler. Sahibi ve aile için yapamayacağı şey yoktur. Onlar için ölüme dahi korkusuzca ve kararlılıkla giderler. Dobermanların genel karakteristik özelliği dominant bir köpek olmasıdır. Bu nedenle ilk defa köpek sahibi olacaklar hatta köpek eğitimi konusunda kendine güvenmeyenlerin sahip olmaması gereken bir köpektir. Köpek sahibinin dobermanından korkmaması ve onu kontrol edebilecek liderliğe sahip olması gerekir ki aralarında güzel bir uyum olabilsin. Dobermanlar sadece sahiplerini değil aileyi de yönetmek isteyeceklerinden ötürü ailenin de kararlı bir yapıda olması gerekmektedir.

Doberman ve Aile İlişkileri Nasıldır?

Dobermanlar aile ilişkilerin oldukça iyidir. Egzersiz ihtiyacını karşılayabileceğiniz bir ortamda aile fertleriyle beraber çok rahat beslenebilir fakat bu konuda da dikkat etmeniz gereken şeyler vardır. Sadece dobermanlar için değil tüm köpekler için saldırganlık, köpeğin yetiştiriliş biçimine bağlıdır. Köpekler yavruluktan itibaren nasıl yetiştirilirse o şekilde büyürler ve iç güdüleri doğru bir şekilde eğim verilmezse saldırabilirler. Bu nedenle her köpekte olabileceği gibi dobermanda da saldırganlık görülebilir. Bu nedenle karakteristik özellikleri ve yetiştiricinin uzmanlık seviyesi düşünülerek sahiplenilmesi gerekmektedir.

Doberman cinsi köpek nerede beslenebilir?

Dobermanların uzun tüylü köpeklere göre daha az tüy döktükleri bilinse de orta derecede bir tüy dökme sorunu yaşarlar. Apartman dairesinde yaşamlarını sürdürebilirler fakat günlük egzersiz ihtiyaçlarını karşılayacak kadar boş vaktinizin ve enerjinizin olması gerekir yoksa her hayvan gibi dobermanınız huysuzlanabilir ve ya agresifleşebilir. Bunların hiç biri yaşanmasa bile mutsuz bir köpek sahibi olmayı kimse istemez. Küçük olmayan bir bahçe onu mutlu etmeye yetecektir, yalnız bu enerjisini orada atabilir demek değildir. Yürüyüşler ve ya koşular aynı derecede önemli bir gerekesinim olmaya devam edecektir. Doberman cinsi köpek soğuk havalara karşı çok dayanıklı değillerdir fakat önlemleri aldığınız sürece çok etkilenmeden yaşayabilirler. Son olarak bakımları basittir ve kolaylıkla sağlanabilir.

Önceki İçerikPapaz Büyüsü
Sonraki İçerik2018 Sezonu Eşarp Modelleri

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz