Anasayfa Trendomi 20 Dakikada Makale Nasıl Yazılır?

20 Dakikada Makale Nasıl Yazılır?

14
0
20 Dakikada Makale Nasıl Yazılır

Esasen makale denilen fikir ürününü 20 dakikayla yahut herhangi bir saat dilimiyle sınırlamak isabetli değildir. Bundan dolayı “kısa sürede makale nasıl yazılır” sorusuna cevap aramak daha açıklayıcı olacaktır. Makalenin hızlı yazılabilmesi için öncelikle gereken alanda yetkin olunması ve hitabet kabiliyetinin gelişkin olmasıdır.

Böylelikle halihazırda yetkin olunan konu hakkında çok fazla araştırma yapmaya ve kaynak taramaya gerek kalmadan zihinde yer alan bilgiler ışığında makale yazılabilir. Keza hitabet kabiliyeti yeterli olduğundan kelime ve cümle seçimine, anlatım tarzına fazla eğilmeye gerek kalmaksızın yazı mükemmele yakın bir düzende yazılabilir.

Ayrıca bir makaleyi fazla vakit kaybetmeden yazabilmek için noktalama işaretleri ve paragraf düzeni hakkında da önemli ölçüde bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Böylelikle yazılan makalenin gözden geçirilmesi veya editörden gelen düzenleme talebi sonrasında tekrardan düzenlenmek suretiyle sürecin uzatılması gibi vakit kayıpları yaşanmayacak yahut en aza indirgenecektir.

Kısa Sürede Yazılan Bir Makalede Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bir makalenin kısa sürede yazılmış olması o makalenin sahibine özensiz bir üslup kullanma yahut sık hata yapabilme hakkını tanımaz. Öncelikli olarak makale yazım süresini belirli bir miktar uzatmak pahasına anlatıma ve imla kurallarına azami önem gösterilmelidir. Bununla birlikte okuyucunun dikkatinin dağılmasını önlemek maksadıyla yazının muhtelif yerlerinde alt başlıklar kullanmak gerekir.

Ancak bu alt başlıklar kalın puntolarla yazılmış olmalı ve en az iki-üç kelimeden oluşmalıdır. Aynı zamanda makale yazımında öznel anlatımlardan kaçınılmalı ve yazıya sohbet havası kazandırma ihtimali olan her türlü durumdan mümkün mertebe uzak durulmalıdır. Keza başlık ile içeriğin metni de uyumlu olmalı ve başlıktaki konudan sapılmamalıdır. Makalede şahsi bir dil kullanılamayacağından sen, ben gibi kelimelerden kaçınmak da yazının niteliğini artıracaktır.

Önceki İçerikTelefonda Satış Alanında Çalışanlara Öneriler
Sonraki İçerik2 Haftada 7 Kilo Verdiren Newyork Diyeti

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz