Anasayfa Alışveriş Kıyafetler Neye Göre Yıkanmalı?

Kıyafetler Neye Göre Yıkanmalı?

13
0
Kıyafetler Neye Göre Yıkanmalı

Kıyafetleri yıkarken dikkat edilmesi gereken bazı detaylar bulunmaktadır. Bu detaylara dikkat edilmemesi kıyafetlerin kısa zaman içerisinde yıpranmasına, küçülmesine veya renginin solmasına neden olabilmektedir. Bu durumları yaşamamak ve bu durumlara neden olmamak için çamaşırları yıkarken, rengine ve türüne göre yıkama, kullanacağınız deterjanın özelliklerinden çamaşır makinesinin program seçimine kadar birçok özellik unutulmamalı ve göz önünde bulundurulmalıdır. Peki, kıyafet yıkarken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Kıyafet Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Beyaz ve renkli kıyafetler yıkanacaksa, ikisinin de ayrı şekilde yıkanması gerekmektedir. Bu nedenle kullanılacak deterjan renkliler için ayrı, beyazlar için ayrı olmalıdır. Kıyafetleri yıkarken bu durum dikkate alındığında beyazların daha parlak olmasını sağlayacak, renklilerin ise renk atmasını engelleyecektir.

Çok deterjan kullanmak, yıkacağınız kıyafetlerin çok temiz olacağı anlamına gelmemektedir. Bunu düşünerek hareket etmeniz daha sağlıklı olacaktır. Öyle ki yeni çıkan deterjanlar konsantre özelliği taşıdığından dolayı, üzerinde yazan ölçünün kullanılması istenilen temizliği size sunacaktır. Deterjanın olması gerekenden fazla kullanılması, çamaşırların durulanmasını zorlaştıracak ve köpüklü kalan kıyafet güneş ışığı gördüğünde renk atmasına ve yıpranmasına neden olacaktır. Bu nedenle kullanılan deterjanın, üzerinde yazılan ölçüye göre kullanılması gerekmektedir.

Yumuşatıcı Kullanmak

Kıyafetleri yıkarken gereğinden çok yumuşatıcı kullanılmaması gerekir. Fazla yumuşatıcı kullanmak kıyafetlerin renklerinin kısa zaman içerisinde solmasına ve ömrünü kısaltmasına neden olmaktadır. Bu nedenle yumuşatıcı kokusunu sevdiğiniz için normalinden fazla yumuşatıcı kullanmayın. Yumuşatıcının gereğinden fazla kullanılması kokulu çamaşırlar elde edilmesini sağlayacak ancak kıyafetlerin ömrünü de kısaltacaktır.

Kıyafetler yıkanmadan önce ters çevirmelidir. Özellikle de kot pantolonlarda kırışık bir görüntü oluşmaması ve deterjan izi bırakmaması için bu detayı atlamamak da fayda vardır.

Çok kirli kıyafetiniz var ve bu kıyafetleri ayrı ayrı yıkamanız gerektiğinde, renklerine ve kumaş türlerine göre sınıflandırmalısınız. İpek ve yünlü kıyafetler, 30 derecede ve düşük devirde yıkanmalıdır. Lekeli ve beyaz kıyafetleri ise 60 derecede yıkamayı tercih etmelisiniz.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz