Anasayfa Sağlık İshal Nasıl Geçer?

İshal Nasıl Geçer?

10
0
İshal Nasıl Geçer

Sık sık karşılaştığımız bu durum birçok hastalığın habercisi olabilir. En başında hastalığa karşı korucuyu önlemlerimi almalıyız. Her türlü önleme rağmen hastalığa yakalanmış isek hastalık hakkında gerekli araştırmaları yapmalı ve bilgi toplamalıyız.

İSHALİN NEDENLERİ

İshalin en önemli nedenlerinden biri bağırsak hareketlerinin bozulmasıdır. Bu durumla beraber bağırsak içeriği sulu bir yapı kazanır ve dışkı ishalin şiddetine göre cıvık bir yapı kazanır. Bu sebeple birlikte ishalin diğer nedenleri arasında dengeli beslenememe, çevre kirliliği, sağlıksız gıdalar gibi sebeplerde ishal nedenleri arasında sayılır.

İSHALİN BELİRTİLERİ

İshalin belirtileri madde halinde sırası ile şunlardır:

  • Sulu veya cıvık dışkılama,
  • Sürekli dışkılama ihtiyacı ve lavaboya gitme,
  • Bulantı ve kusma,
  • Halsizlik,
  • Karın ağrısı,
  • Vücut ısısının yükselmesi.

İSHAL NASIL GEÇER?

Hastalığın tedavisindeki en önemli yöntemlerden biri sürekli bağırsaklarda dışkılama ile kaybedilen sıvı miktarının damar içi sıvı elektrolit verilmesi ile vücuda yeniden kazandırılmasıdır. İshal kendi yaptığımız birtakım karışımlar ile tedavi edilebilir. Örneğin bir bardak ılık su içerisine bir miktar şeker ve tuz ilave edip sıvı kaybettiğimiz her durumda bu karışımı içebiliriz. Halk arasında bilinen bir fincan kahve içerisine limon sıkıp içmekte iyi gelecek yöntemlerden bir tanesidir.

Bu yöntemler ile birlikte ishalin tedavisine iyi gelecek yiyeceklerde vardır. İshalin tedavisinde en etkili yiyecekler lifli ve posalı yiyeceklerdir. İshalin tedavisi için tüketilmesi gereken diğer yiyecekler; pirinç lapası, elma, yoğurt, ayran, pirinç suyu, havuç, kahve, muz, zencefil çayı, patates çorbası, bal elma sirkesi, keçi boynuzu, böğürtlen ve sade gazozdur.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN DURUMLAR

Özellikle çocuklarda görüldüğü zaman tehlikeli durumlar oluşturma riski daha fazladır. Çocuklar fazla miktarda sıvı kaybettiğinde mutlaka damar içi sıvı tedavisi uygulanmalıdır. Küçük çocuklarda kötü sonuçlara neden olabileceğinden en doğrusu kısa süre içerisinde alanında uzman bir hekime görünmektir.

Dikkat edilmesi gereken diğer başka durumlar ise ishal olan kişilerin peynir, yağlı yiyecekler, lahana, kızartma ve çiğ sebzelerden uzak durması gerektiğidir.

Önceki İçerikKıyafetler Neye Göre Yıkanmalı?
Sonraki İçerikHangi Burç Hangi Kötü Alışkanlıklara Sahip?

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz