Anasayfa Sağlık Hayvansal Gıdaların Önemi Nedir?

Hayvansal Gıdaların Önemi Nedir?

130
0
Hayvansal Gıdaların Önemi Nedir

Gıda Nedir?

Gıda insan sağlığına fayda sağlayan hayvansal, hasat edilmeyen bitkiler vb. gibi yenilerek veya içilerek insan vücuduna giren belli besin kaynaklarına sahip olan besinlere denmektedir. Bu gıdaların güvenilir olması insan sağlığı açısından çok önemlidir. Herhangi bir bozulma veya çürümeye uğramamış olmaması lazımdır. Gıdanın yetiştirildiği ortam gıdanın taze olması, sağlıklı, hijyenik ortamlarda yetiştirilmesi gerekmektedir veya gıdayı sağlayan hayvansal canlıların uygun ortam koşullarında, bakımları yapılarak büyütülüp kesimi yapılmalıdır. Bu gibi önlemler alınmadığı takdirde insan sağlığını tehlikeye sokacak gıdaları tüketip bir hastalığa yakalanmamız kaçınılmazdır.

Hayvansal Gıdaların Önemi Nelerdir?

Hayvansal gıdalar hayvanın eti, sütü, peyniri, yoğurdu ve yumurtası olarak vücudumuza girmektedir. Bu tür gıdalar insanlar açısından oldukça öneme sahiptir. Birçok protein, mineral ve kalsiyum barındıran bu gıdaların düzenli tüketilmesi gerekmektedir. Vücut için önemli olan bu hayvan gıdaları düzenli ve yeterli düzeyde tüketilmediği takdirde vücutta görülen rahatsızlıklar vücut gelişiminde dengesizlik, anemi yani kansızlık, gece körlüğü, sindirim sisteminde bozulmalar ve bunun gibi birçok rahatsızlık vücutta gözlemlenebilir. Bu rahatsızlıklardan bazıları zamanında gerekli hayvan gıdası tüketilmediği zaman kalıcı rahatsızlıklara sebebiyet olmaktadır.

Yeteri kadar hayvan gıdaları tükettiğimizde çocuklarda zeka gelişmesinde, damar sertliğinin önlenmesinde, hücrelerin kendini yenilemesinde, diş sağlığında, vücut kas kütlemizin artmasında, kötü huylu kolesterol düşürülmesinde gibi vücuda faydaları saymakla bitmez. Peynir, yoğurt, tereyağı, yumurta gibi vücut için ana besleyici gıdalarda hayvanların sayesinde üretebildiğimiz besleyici gıdalardır. Bunların faydaları ise vücuda gerekli protein, demir, kalsiyum, mineral, fosfat gibi faydalı gıdaları vücudumuz için karşılamaktadır. Çok tüketildiği takdirde bu gıdalar vücutta bazı rahatsızlıklara sebep olmaktadır. Başta gut gibi kalıcı hastalıklara neden olur. Hayvansal gıdalar inek, keçi, koyun, kümes hayvanları ve balık gibi canlılardan elde ettiğimiz besin kaynaklarıdır.

Önceki İçerikSupra Nasıl Giyilir?
Sonraki İçerikAmerikan Mutfak Modelleri

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz