Anasayfa Yaşam Araba Kredisi Nasıl Alınır?

Araba Kredisi Nasıl Alınır?

10
0
Araba Kredisi Nasıl Alınır

Araba almak için günümüzde krediyle araba alma seçenekleri oldukça fazla şekilde tercih edilmektedir. Ancak pek çok kişi taşıt kredisi alırken nelere dikkat etmesi gerektiğini ise bilmemektedir. Araba kredisi için tercih edebileceğiniz ödeme yöntemlerinden ve kredi çeşitlerinden birini seçerken pek çok detayı da bilmeniz gerekmektedir.

Oranlar ve Peşinat

Öncelikle araba kredisi almak için bankaya başvurduğunuzda almak istediğiniz arabanın değeri belirlenir ve yasal olarak belirli olan bir oranda kredi talebiniz karşılanmaktadır. Örneğin; aracın piyasa değeri 100 Bin TL ise %30, 100 Bin TL üzeri araçlar için ise yarısı peşinat olarak gereklidir. Bu nedenle belli bir miktarda peşinatınızın olması şarttır.

Geri Ödeme Planı

Araba kredisi aldıktan sonra da belli bir geri ödeme planına göre her ay düzenli ödeme yapma şartı vardır. Bu nedenle gelir ve gider durumunuzu analiz ederek daha kolay bir ödeme fırsatı yaratabilirsiniz. Ödemeniz gereken toplam kredi tutarınını ve kaç aylık bir vade olacağını hesaplamalısınız.

İpotek (Teminat) Şartı

Araba kredisi genel prensibinde kredi kullanılan araba mutlaka ipotek edilmektedir. Ev kredilerinde de olduğu gibi kredinin bittiği veya kapatıldığı kadar ipotek süreci devam etmektedir. Araç bankaya teminat olarak belirtilirken düşük tutarlı krediler için ise ihtiyaç kredisi kullanmak çok daha avantajlı olacaktır.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz