Anasayfa Sağlık Şok Diyet

Şok Diyet

7
0
Şok Diyet

Şok Diyet Nedir?

Hızlı bir şeklide yapılan, üç, beş ve yedi gün arasında değişen, tüketilen yiyeceklerden daha azı tüketilerek, fazla yağların hızla enerjiye dönüştürülmesine şok diyet denir. Vücuda alınan günlük kalori alımını kısıtlayarak zayıflama yöntemidir. Kısa sürelerde, daha fazla aç kalarak, bu sürelerin arasına bir kaç hafta koyup, tekrarlayarak yapılan zayıflama yöntemidir.

Nasıl Yapılır?

Açlığı en üst seviyede hissedeceğiniz dereceye gelene kadar vücudu zorlayarak, şok etkisi yaratarak şok diyet yapılır. Kalori kısıtlaması, çabucak kilo veriyormuş hissi verir. Özel gün, davet, nişan, düğün gibi günlere sayılı günler kala, kişilerin kendilerini daha zarif ve zayıf görme isteği ve ihtiyacı gereği, üç günde beş kilo, beş günde beş kilo, 4 günde iki kilo gibi hızlı kilo verme yöntemlerine başvurmaktadırlar. Diyet yapmaya devam ederken ve diyeti sonlandırdıktan sonra hareketli olmak yani spor yapmak ve devamını getirmek önemlidir. Hızlı bir şekilde kilo vermek için, mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır.

Şok Diyet İşe Yarar mı?

Hızlı bir şekilde kilo vermeyi herke ister. Bunun için inanmak, dirençli bir bünyeye ve iradeye sahip olmak gerekmektedir. İştahlı biri için, iştahı önlemek, tüketilen abur cubur ve asitli içecekleri tamamen beslenme programından çıkarmak zordur. Eğer kişi buna hazırsa, yüksek iradesi ile, yiyeceklerine dikkat ederse ve sporu hayatına dahil ederse, şok diyet tabiki işe yarar. Metabolizması hızlı olan kişiler çok çabuk kilo verirler. Eğer metabolizma yavaşsa, bunu hızlandırmak için önerilere kulak verilmeli, bol su içilmeli, yeşil çay ve Türk kahvesi içecek olarak tercih edilmelidir. Hızlı bir şekilde kilo verme programları çok sıkı ve kuralcıdır. Tek bir çorba, tek bir yemekle yapılan bu diyetler, kurallara bağlı kalınarak devam edildiği takdirde hızlı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olur.

Şok Diyet İle 10 Kilo Verin

Gün boyu bol su içerek, tuzu, şeker ve unu hayatınızdan çıkararak, akşam yemeklerini çok geç saatlere bırakmadan yiyerek, kahvaltıya önem vererek ve ara öğünlere de dikkat ederek hızlı kilo verebilirsiniz. Her sabah bir dilim kepek ekmeği ve bir kase yoğurt yiyerek şok diyet programına başlayabilirsiniz. Öğle menüsüne bir haşlanmış yumurta ve yanında istediğiniz bir meyve ekleyebilirsiniz ya da altı tane badem, fındık tüketebilirsiniz.

Şekersiz çay ya da yeşil çay tüketebilirsiniz. Hindi ya da tavuk etinden bir parça tüketebilirsiniz. Akşam bir kase bol yeşillik içeren bir salata ya da sebze yemeği ile kapanış yapabilirsiniz. Bunları yaparken mutlaka günlük su ihtiyacını karşılayacak şekilde iki litre su içmeyi ihmal etmemelisiniz.

Ender Saraç Şok Diyet Listesi

Kahvaltıdan önce iki bardak ılık su mutlaka içilmelidir. Ender Saraç diyet listesi şu şekilde:

Sabah Kahvaltısı:

1. Şekersiz bir bardak çay
2. Bir parça yağsız peynir
3. Bol yeşillik içeren yağsız salata
4. Bir dilim kepek ekmek

Ara öğünde, bir tane yeşil elma ve yarım kase yağsız yoğurt tüketilebilir.

Öğle Yemeği:

1. Küçük bir kase sebze çorbası
2. Bir parça balık eti
3. Bol yeşillik içeren yağsız salata
4. Bir tane yeşil elma

Ara öğünde, diyet kraker tüketilebilir.

Akşam Yemeği:

1. Küçük bir kase sebze çorbası
2. Bol yeşillik içeren yağsız salata
3. Bir tane sulu meyve

Uyku öncesi yağsız süt içilebilir.
Akşam yemeği en geç saat altıda bitmelidir. Bir hafta boyunca aynı programı uygulamak gerekmektedir.

Şok Diyet yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler
  • Güne mutlaka kahvaltı ile başlanmalıdır.
  • Öğün atlamadan, ara öğünlere dikkat edilmelidir.
  • Diyeti bıraktıktan sonra tekrar kilo almamaya dikkat edilmelidir.
  • Bu nedenle spor her zaman hayatınızda olmalıdır.
  • Su tüketimine de özen gösterilmelidir.
  • Şok diyet vücudunuza şok etkisi yapacağından daha dikkatli olunmalıdır.
  • Gerekli görüldüğünde mutlaka bir uzmana danışılmalıdır.
Şok Diyet Sonrası Beslenme

Hızlı kilo verme programından sonra, verilen kiloların tekrar alınmaması için dikkat edilmelidir. Bu kilo alımlarını önlemek için, beslenme düzeninizi belli bir programa oturtup, o düzende devam ederek verdiğiniz kiloları tekrar almamış olacağınız gibi, kalıcı bir zayıflık da sağlayabilirsiniz. Yeme alışkanlığınızı aza indirgediğinizde, beyninize de bunu alışkanlık haline getirmesi için yardımcı oluyorsunuz. Açlık hissettiğinizde bir bardak su içmeyi deneyebilirsiniz, bir adet salatalık, havuç ya da yeşil elma tüketebilirsiniz.

Önceki İçerikZengin Olmak Kolay Ama…
Sonraki İçerikAğlamanın Faydaları Nelerdir?

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz