Anasayfa Kültür Ağlamanın Faydaları Nelerdir?

Ağlamanın Faydaları Nelerdir?

19
0
Ağlamanın Faydaları

Günümüzde ağlamak bir güçsüzlük olarak düşünülmektedir. Peki, ağlamanın faydaları nelerdir? Bu yazımız içerisinde ağlamanın ruh ve beden sağlığına neden olan faydalarını sizlerle paylaşacağız. Daha sonra ise kararı sizlere bırakacağız. Dilerseniz ihtiyaç duyduğunuz zaman ağlayıp bu faydalardan nasibinizi alacak veya kendinizi ağlamamak adına tutmaya devam edeceksiniz.

En son ne zaman ağladınız veya sessiz bir şekilde gözyaşlarınızın akıp gitmesine izin verdiniz? Yoksa sizlerde ağlamanın güçsüzlük belirtisi olarak görüldüğüne inananlardan mısınız? Eğer öyle düşünüyorsanız ağlamanın faydalarını öğrendiğiniz zaman bir kez daha düşüneceksiniz.

Faydası Nelerdir?

 1. Vücudumuzda yer alan zehirli maddelerin atılmasını sağlaması ile beraber, ağlamak modumuzu yükseltir ve zor koşullarla başa çıkmamıza yardımcı olmaktadır.
 2. Ağlamak, sağlığımıza pek çok zararı olan stresi azalttığı düşünülmektedir. Yapılan bir araştırmaya göre, ağlamak strese bağlı olarak kimyasalların vücut üzerinden atılmasına neden olmaktadır. Bu nedenle güzel bir ağlamanın ardından kişi kendini her zaman daha iyi hissetmektedir.
 3. Ağlamak etrafımızda yer alan kişilerle daha güçlü bir şekilde bağ kurmanıza yardımcı olmaktadır. Ağladığınız sırada yanınızda yer alan kişi sizi önemseyen biri olması durumunda ona karşı olan bu açıklığınız hoşuna gidebilir ve size yardımcı olmaya çalışabilir.
 4. Teorilere göre göre hisleri dışa vurmakta fayda bulunmaktadır. Hisleri içimizde birikmesine izin vermemiz durumunda, bizleri fiziksel veya psikolojik olarak etkilemektedir.
 5. Gözyaşları, kurumuş olan gözlerinizin nemlenmesine yardımcı olmaktadır. Böylece gözleriniz daha iyi çalışmaktadır.
 6. Hislerinizle yüz yüze gelmek, ileri gidebilmenize yardımcı olmaktadır. Diğer bir açıklama ile geçmişinizle ne kadar çabuk yüz yüze gelirseniz, daha iyi bir geleceğe kısa sürede çabuk adım atabilirsiniz. Bu nedenle eğer hislerinizle karşı karşıya gelmek ağlamanıza yol açacaksa bundan korkmadan ağlayabilirsiniz.
 7. Ağlama, damar, kalp, mide, kemik veya kaslarla ilgili rahatsızlıklara sebep olabilecek hormonların vücuttan tam anlamı ile atılmasını sağlar. Bu nedenle de ağlamak bu tür rahatsızlıklara iyi gelmektedir.
 8. Ağlamak, gözlerinize kaçabilecek iritanların gözden tamamen atılmasını sağlamaktadır.
 9. Gözyaşının anti bakteriyel durumu, gözde enfeksiyon oluşumunu önlemektedir.
 10. Ağlarken gözlerinizden yaş gelmesinin yanında burnunuz da akar. Bu yüzden ağladığınız sırada burnunuzda yer alacak olan iritan ve bakterilerden kısa sürede kurtulabilirsiniz.
 11. Ağlamayla birlikte endorfin salgılanmakta ve bilindiği üzere endorfin mutluluk hormonlarından bir tanesidir. Endorfinin bir diğer etkisi vücudunuzda bulunan ağrıları hafifletmesidir.

Bilinmeyen Özellikleri

 • Ergenlik dönemine kadar ağlama seviyeleri cinsiyet durumuna göre pek farklılık göstermemektedir. Testosteron hormonu erkekler üzerinde ağlamayı azaltıyorken, östrojen ve prolaktin ağlama eğilimini arttırmaktadır.
 • İnsanların büyük çoğunluğu ağladıktan hemen sonra kendilerini daha iyi hissederken, sadece düşük bir kısmı ağlama sonrası daha kötü hissediyor.
 • Ağlamanın pek çok faydasına karşın, ağlamak her anlamda iyi bir şey olmamaktadır. Bir insanın ağlaması depresyon, doğum sonrası depresyon gibi farklı derecede ortaya çıkan sorunların habercisi olabilmektedir. Bununla beraber ağlamanın iyileştirici etkisi de görülmeyebilir.
 • Erkekler terleme ile birlikte duygusal olarak ortaya çıkan stres sonucu çıkan toksinleri vücutlarından atmaktadır. Bunun nedeni erkeklerin kadınlara göre çok daha daha yüksek terleme seviyeleri olmasıdır.
 • Eğer devamlı olarak ağlıyor ve kendinizi kötü şekilde hissediyorsanız bu sizin için iyi olmamakta ve profesyonel desteğe ihtiyacınız anlamına gelmektedir.
 • Uzmanlara göre ruh hali değişken olabilen insanlar ağladıktan sonra kendilerini daha iyi hissetmiyor.
 • Hayvanlar bile ağlamaktadır. Öyle ki hayvan terbiyecisi olarak bilinen George Lewis kızdığı için genç bir filin gözyaşına boğulduğunu açıklamıştır.
 • Yapılan araştırmalar, insanların hayatları boyunca yaklaşık olarak 95 litre gözyaşı döktüğünü göstermektedir. Tam olarak 10 kova anlamına geliyor.
 • Ağlamak konusunda tarih boyunca pek çok edebi bulgu ortaya çıkmıştır.
Önceki İçerikŞok Diyet
Sonraki İçerikŞeritli Jogging Pantolonla Konfor Ve Şıklık Bir Arada!

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz