Anasayfa Sağlık Alıç Mevsimi Geldi. İşte Faydaları ve Zararları!

Alıç Mevsimi Geldi. İşte Faydaları ve Zararları!

25
0
Alıç Mevsimi Faydaları Zararları

Yazın bitmesine üzülürken, sonbaharın güzelliklerini de bir bir görmeye başlıyoruz. İşte bunlardan birisi de alıç yiyecek olmaktır. İsmini çok sık duymasanız da, görür görmez tanıyacağınız bir bitkiden söz etmek istiyoruz. Diğer adı Yemişen olan bu bitkinin tam bir şifa deposu olduğunu söyleyebiliriz. Her şey de olduğu gibi alıçta da hem faydaları, hem de bazı zararları görmek mümkündür. İşte şimdi sizler için bu yazımızda nasıl bulacağınızı, nasıl tüketeceğinizi ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini paylaşacağız.

Alıç nedir?

Yörelere göre akdiken veya ekşi muşmula olarak da adlandırılmakta olan bu bitkinin sarı veya kırmızı rengini görmek mümkündür. Tadının hafif bir şekilde buruk olması ise bu bitkiyi daha lezzetli bir hale getirmektedir. Ülkemizin kayalık yerlerinde veya derelere bakan yamaçlarında, çalılıklarda veya dağ kesimlerinde kendiliğinden yetişmekte olan bitkilerden birisidir ve oldukça rağbet görmektedir.

Alıç Faydaları Nelerdir

Alıç Faydaları Nelerdir?

 • Kalp ve damar sağlığını koruyor
  İçeriğindeki antioksidan özelliğiyle birlikte kalp ve damarlarda etkisini muhteşem bir şekilde göstermekte olduğunu söyleyebiliriz. Ritmin düzenlenmesini sağlıyor ve göğüs ağrılarına da iyi geliyor.
 • Felç riskini azaltıyor
  Ani şekilde gerçekleşecek olan krizleri ve buna bağlı olarak gerçekleşen felçleri önlüyor ve vücudu koruyor.
 • Tansiyonu düşürüyor
  Kan akışını sağlamakla görevli olup, yüksek tansiyonu da düşürerek, bu yönde sağlık sorunu olanlara son derece iyi geliyor.
 • İdrar enfeksiyonlarını yeniyor
  İdrar söktürücü etkisi sayesinde yaşanan enfeksiyon gibi şikayetleri ve ağrıları azaltıyor.
 • Strese birebir
  Stres veya uykusuzluktan kaynaklı dikkat dağınıklığı gibi durumlara karşı birebir geliyor. Sorunların aşılmasında etkisini hızlı bir şekilde gösteriyor.
 • Hafızayı güçlü hale getiriyor
  Beynin çalışmasını normal seviyelerde ilerleterek ve kan dolaşımındaki katkısını da sunarak, hafızayı güçlü hale getiriyor.
 • İshali geçiriyor
  En hızlı ishal geçirici yöntemlerden birisi de alış meyvesini tüketmektir. İçerisindeki tanenler sayesinde bu etkiyi de görmeniz mümkündür.
 • Mideyi iyileştiriyor
  Hazımsızlık gibi şikayetler başta olmak üzere ağrı ve mide düzensizliklerini de geçirmektedir. Daha sağlıklı çalışmasını destekleyerek problemlerinizin de üstesinden gelmenizi sağlamaktadır.

Alıç nasıl bulunabilir

Alıç nasıl bulunabilir?

Alıcı mevsimli ve mevsimsiz olarak çeşitli şekillerde bulmak mümkündür. Örneğin bahar aylarında taze olarak veya kurutulmuş bir şekilde bulabilirsiniz. Kolay temin edilir ve yörenizde de bolca bulunabilir. Pazar tezgahlarınızda karşınıza sık sık çıkabilir.

Eylül ve Ekim gibi sonbahar aylarına gelindiğinde ise yine sarı renklisini daha çok bulacağınız meyvelerine kavuşabilirsiniz. Yine kurutulmuş olarak da aktarlardan veya güvendiğiniz satıcılardan bu meyveyi temin edebilirsiniz.

Alıç nasıl tüketilmelidir?

Kurutulmuş olarak çayını hazırlayarak veya bitkisel ilaçların içerisinde kullanabilirsiniz. Bunun dışında reçelini veya marmelatını hazırlayarak da sofralarınıza renk ve lezzet katabilirsiniz. Ayrıca meyvesini mevsiminde doğrudan tüketerek de faydalarını hemen görebilirsiniz.

Alıç Zararları var mıdır?

Her ne kadar kalp ve damar sağlığı için faydalı olduğunu söylesek de, etkisini hızlı bir şekilde göstereceği için dikkatli olunması gerekmektedir. Özellikle bu konuda rahatsızlığı olanların mutlaka doktoruna danışması gerekmektedir. Ayrıca hamilelik döneminde tüketmek isteyen kadınların da yine doktorundan görüş alması tavsiye edilmektedir. Bu konularda sıkıntılı olanların dikkatli ve dozunda tüketmesi gerekmektedir ve aşırıya kaçmaması da önerilmektedir.

Önceki İçerikBaşak Burcu Özellikleri
Sonraki İçerikAlkali Diyeti Nedir?

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz