Anasayfa Sağlık Kilo Vermeye Engel Olan Alışkanlıklar

Kilo Vermeye Engel Olan Alışkanlıklar

14
0
Kilo Vermeye Engel Olan Alışkanlıklar

Tartıdaki rakamlar her gün biraz daha yükselmeye, göbek ve basenlerde fazlalıklar fark edilmeye başladığında genellikle beslenme alışkanlıkları gözden geçirilir. Hamur işleri ve şekerli gıdalar azaltılır. Hatta büyük bir kararlılıkla başlanan diyet, egzersizlerle desteklenir. Ancak tüm bunlara rağmen kilonun azalmadığı, bölgesel yağlanmalarda bir değişiklik olmadığı fark edilebilir. Bu durum, kilo vermek isteyen kişileri umutsuzluğa sürükler ve genellikle başlanan diyet bu aşamada yarım bırakılır.

Siz de birkaç defa kilo verme girişiminde bulunmuş ve başarısız olmuşsanız umutsuzluğa kapılmayın. Çünkü tüm aldığınız önlemlere rağmen kilo verememenizin nedeni, farkında olmadan sürdürdüğünüz kilo vermeye engel olan alışkanlıklar olabilir. Şimdi bu alışkanlıkların neler olduğuna bir göz atabilir ve bir dahaki denemenizde bu noktaları da göz önünde bulundurarak fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz:

Yeterli Su İçmemek

Su içme alışkanlığı kişiden kişiye değişir. Bazı insanlar sık sık ve bol su içerken bazıları da gün boyunca bir bardak bile su içmeden durabilir. Siz eğer az su içen gruptansanız, kilo vermenize engel olan durum bu olabilir. Çünkü bol su içmek, vücudun toksinlerden arınmasını sağlar. Ayrıca yemeklerden önce içildiğinde tokluk hissi verir ve daha az yemenize yardımcı olur. Kilo verme kararınızı uygularken, gün içinde en az 6 bardak su içmeyi de alışkanlık haline getirmelisiniz.

Öğün Aralarını Uzun Tutmak

Kilo vermeye karar verildiğinde yapılan hataların en büyüğü belki de budur. Öğün aralarını uzun tutarak daha az yendiği ve bu sayede daha fazla kilo kaybedildiği yanılgısına düşülür. Oysa sanılanın tersine, öğün aralarındaki süre uzadıkça metabolizma yavaşlar. Daha çok acıkılır ve dolayısıyla daha fazla yeme ihtiyacı duyulur. Metabolizma yavaşladığı için de alınan kaloriler yakılamaz ve kiloya dönüşür. Diyetisyenlerin, kilo vermek isteyenlere sık sık ve azar azar yemelerini önermeleri bu yüzdenedir.

Sabah Kahvaltısını Atlamak

Kahvaltı öğününü atlamak da tıpkı öğün aralarını uzatmak gibi kilo vermeye engel olan alışkanlıklardan biri. Halbuki yine diyetisyenlerin önemle üzerinde durduğu ve kesinlikle ihmal edilmemesi gereğini vurguladıkları en önemli öğün kahvaltı. Çünkü sabah kahvaltısında alınan gıdalar metabolizmanın çalışmasını hızlandırıyor. Buna bağlı olarak da alınan kaloriler daha hızlı yakılıyor. Sabah kahvaltısı yapılmadığında ise bunun tam tersi oluyor. Yani metabolizma yavaşlıyor. Bu nedenle kilo vermek istiyorsanız sabah kahvaltısını atlamak yerine, protein ve vitamin yönünden zengin, sağlıklı yiyeceklerle hazırlanmış bir kahvaltıyla güne başlamayı tercih etmelisiniz.

Akşam Yemeğini Geç Saatte Yemek

Sağlıklı kilo verme için en önemli konulardan biri de akşam yemeğinin erken saatte yenmesi. Uzmanlar, akşam yemeğinin en geç saat 20.00 de yenmesi gerektiği görüşünde. Çünkü bu saatten sonra metabolizmanın çalışması yavaşlıyor ve alınan kalorilerin yakılması zorlaşıyor. Siz de kilo verme konusunda zorluk çekiyorsanız, akşam yemeğinizi erken saatlerde yemeye özen gösterin. Aynı zamanda yemekten sonra mümkün olduğu kadar meyve dışındaki atıştırmalıklardan uzak durun.

Tek Yönlü Egzersiz Yapmak

Sadece yürüyüş yaparak ya da kardiyo egzersiz yaparak kilo vermek mümkün. Ancak vücudun belirli bölgelerini de çalıştırmaya yönelik direnç egzersizleri de kilo verme için gerekli. Örneğin, sadece koşu, yürüyüş, ip atlamak gibi kardiyo egzersizleri yaparsanız, kilo verme hızınız bir noktadan sonra azalabilir. Ama bu egzersizleri ağırlık kaldırma gibi direnç hareketleriyle desteklediğinizde kaslar çalışacak, metabolizma hızlanarak kalori yakımı artacaktır.

Önceki İçerikNarkolepsi Nedir?
Sonraki İçerikYılanların Şaşırtan Özellikleri (İlginç Bilgiler)

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz