Anasayfa Kültür Kafeinsiz Kahve Nasıl Yapılır?

Kafeinsiz Kahve Nasıl Yapılır?

2
0
Kafeinsiz Kahve Nasıl Yapılır

Kahve çekirdekleri doğal yapısı sebebiyle kafein içermektedirler. Bu sebeple kahve üretici firmalar geceleri uykusuz bırakmaması için kahveleri işleyerek kafein miktarını aşırı derecede azaltsalar da içeriğinde bir miktar kafein bulunmaktadır. Kahve çekirdekleri henüz yeşilken çeşitli yöntemlerle işlenerek kafeinsiz kahve üretimi yapılabilmektedir. Kafeinsiz kahveler lezzet olarak pek güzel değildir çünkü kahveden kafeini ayırırken lezzet veren maddelerle çekirdeklerden ayrışmaktadır.

Etil Asetat ve Metilen Klorür Yöntemleri

Kafeinsiz kahve üretiminde en yaygın yöntem metilen klorür veya etil asetat denen kimyasal çözücüleri kullanmaktır. Kahve çekirdekleri ilk olarak buhara tutulup ardından bu kimyasal maddelerle durulunma işlemine tabi tutulmaktadır.

Suda Bekletme Yöntemi

Kimyasal yöntemler sağlık için güvenli olmaması sebebiyle ikinci bir yöntem olarak suda bekletme yöntemi uygulanmaktadır. Bu yöntemde kahve çekirdekleri su içerisinde birkaç saat boyunca bekletilerek kafeinin ayrıştırılması sağlanır. Daha sonra suyun içerisinden kafein emilerek çıkartılır. Kahve tekrardan suyun içerisine daldırılarak önceden suya bırakılmış olan aromayı ve yağı geri çekmesi sağlanır.

İsviçre Su İşlemi – Karbon Filtreleme

Bu yöntem su ve karbon filtrelemenin birleşimiyle yapılmaktadır. Kahve çekirdekleri ilk olarak sıcak suya daldırılıp kafein ve aromanın çekirdekten ayrışması sağlanmaktadır. Ardından yeşil kahve çekirdekleri sudan çıkarılır. Kalan kafeinli ve aromalı suya yeşil kahve ekstratı adı verilmektedir. Bu yeşil kahve ekstratı karbon filtre denen bir filtreden geçiriliyor. Bu filtre iri kafein moleküllerini yakalayabilme özelliğine sahip olması sebebiyle tercih edilmektedir. Karbon filtresi uygulandıktan sonra çekirdekler yeniden bu suda bekletilir ve ardından kurutulur. Bu yöntem sayesinde hem kimyasal bileşen kullanılmadan hem de kahve çekirdekleri doğal tadını koruyarak filtrelenmiş olmaktadır. Bu yöntem doğal kahve çekirdeklerini filtrelemek için kullanılan en sağlıklı yöntemdir.

Süperkritik Karbondioksit Yöntemi

Bu yöntemde yüksek sıcaklığı ve basınca maruz kaldığında hem gaz hem de sıvı formda olabilen karbondioksit gazı kullanılmaktadır. Bu yöntem CO2 kahveyle basınç altında tutulur. Bu sayede CO2 kahve çekirdeklerindeki çatlaklardan içerisi sızarak kafeini emer. Ardından kafeinle birleşen CO2 sıvılaştırılıp buharlaştırılır. Süperkritik Karbondioksit yönteminde kahvenin protein ve karbonhidratlarına zarar vermeden ve kahvenin tadını çok fazla değiştirmeden kafeinsiz kahve üretimi gerçekleştirilir.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz