Anasayfa Yaşam Hangi Odaya Nasıl Bir Avize Seçilmeli?

Hangi Odaya Nasıl Bir Avize Seçilmeli?

38
0
Hangi Odaya Nasıl Bir Avize Seçilmeli

Zarif bir avize, bir evin iç mekanını üç boyutlu olarak vurgulayarak, hem odaya hem de asıldığı oda için bir odak noktası sağlar. Yemek odası için mükemmel bir avize ararken, birkaç temel faktörün dikkate alınması önemlidir. Kullanılacak alandan en iyi şekilde yararlanmak, odanın dekorunu tamamlayacak tasarımlar ve materyaller seçmek ve fiyat aralığındaki uygunluğa karar verildiğinde bir bütçe belirlemek gereklidir.

Doğru Boyutta Avize Bulmak

Doğru boyutta avizeyi bulmak için duvardan duvara ve yerden tavana bir şerit metre ile ölçüm yapılmalıdır. Elde edilen sayılar, tam olarak ne kadar alan için bir avize seçileceğine dair fikir verir. Bu boyutlar kullanılarak, avize seçimlerinde kullanılabilir.

Salon

Salonu rahatlatacak ve ortama uyacak bir avize seçilmelidir. Çeşitli seçenekler gözden geçirilirken, salonda nasıl görüneceği hesaplanır. Aşırı büyük koltuklar, dolaplar, ortalama büyüklükteki salonların sıkışık görünmesine neden olur. Diğer taraftan, çok küçük bir avize, salon mobilyalarının geri kalanı tarafından gölgelenebilir. Avize alırken bir deneme yapılamayacağından ölçümlere sıkı sıkıya bağlı kalmakta yarar olacaktır. Ne kadar aydınlatma ihtiyacı olduğunu da düşünülmelidir.

Odalar

Tek bir armatür, rahat bir köşede ortamı ferahlatabilir ve ihtiyaç olan aydınlatmayı sağlayabilir. Daha geniş bir alanı veya odayı aydınlatmaya çalışmak için çoklu ampullere sahip veya farklı yönlerde ışığı yansıtan bir model seçilmelidir. Takılan avize, ortamın görüne bilirliğini arttırmalıdır. Ayrıca daha küçük bir odada daha fazla ışık veren geleneksel ampuller ve güçlü LED’ler arasından seçim de yapılabilir. Odalarda kullanılacak avize bir kısma anahtarına bağlanarak çıkardığı ışık miktarı üzerinde tam kontrole sahip olunabilir.

Yemek Odası

Basit, tek parçalı bir avize takılabilir. Pirinçten veya benzer bir malzemeden kalıplanmış hafif bir halka veya etkileyici bir rustik ferforje parçasını denebilir. Göze çarpmayan bir avize, odanın dekorunun geri kalanının hareketli olmasını sağlayacaktır.

Çoğu ev dekorasyon mağazasında daha pratik aydınlatma çözümleri bulunabilir. Klasik sarkan kristaller veya üfleme cam küre kümeleri gibi göz alıcı bezemeler sofistike bir hava ile yemek odaları için son rötuşları tamamlayacaktır.

En Çok Tercih Edilen Modeller

Aydınlatma evin en önemli kısımlarından biridir. Genellikle ev dekorasyonunda en sona kalan evin aydınlatması ve avize seçimi oluyor. Oysa aydınlatma evin dekorasyonunu tamamlayan önemli bir unsurdur. Avize seçiminde dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan biri seçeceğiniz avizeyi odanın büyüklüğüne göre tercih etmelisiniz. Küçük bir salona büyük ve ihtişamlı bir avize evinizin atmosferini olumsuz etkileyecektir. Ayrıca seçeceğiniz avizeler mobilyalarınızla uyumlu ve tamamlayıcı olmalıdır. Dekorasyon ve aydınlatmada en çok hangi model avizeler tercih ediliyor? Bu sorunun yanıtı yazımızın devamında yer alıyor.

Antik Görünümlü Klasik Pirinç Modeller

Klasik tarzda dekore edilmiş evler için oldukça fazla tercih edilen bir avize türüdür. Geniş salonlar için ihtişamlı ve göz alıcı bir avize. Büyük salonlar için tek başına yeterli bir aydınlatma sağlayamayacağı için ledler ve abajurlarla birlikte kullanılmalıdır. Böylelikle hem evinizin ihtişamı ortaya çıkacak hem de yeterli düzeyde aydınlık bir ortam sağlamış olacaksınız.

Klasik Kristal Taşlı

Bu avize türü de oldukça tercih edilen modeller arasındadır. Siyah rengin ağırlıklı olduğu oturma odası veya yemek odaları için oldukça uygun ve şatafatlı bir parçadır.

Modern Kristal

Küçük salonlu ve klasik tarzda döşenmiş salonlar için tercih edilen modern kristal avize evinizde tarz bir görüntü oluşturacaktır.

Modern Taşlı

Klasik taş kesimlerinin yerine uzun buz sarkıtlarını andıran bu avize türü oldukça fazla tercih edilen parçalardan biridir. Gümüş ve gri rengin hakim olduğu salonlar için yıldız gibi parlayacak bir model.

Renkli Taşlı

Klasik taşlı avizelerden modernize edilmiş renkli taşlı avizeler salonlarda oldukça tercih edilen bir modeldir. Düz renklerle dekore edilmiş odalara hareket katmak için sıklıkla tercih edilen bu avize türünü Louis tarzı düz renk koltuklarınız varsa ya da elektrik stilde dekore edilmiş salonunuz için rahatlıkla kullanabileceğiniz bir avizedir. Odanıza göz alıcı bir hava katacaktır.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz