Anasayfa Makyaj Göz Makyajı Nasıl Yapılır: Püf Noktaları

Göz Makyajı Nasıl Yapılır: Püf Noktaları

300
0
Göz Makyajı Nasıl Yapılır: Püf Noktaları

Kadınların güzel görünmek için yaptıkları makyajda en çok özen gözlere gösterilmelidir. Bir kadının en güçlü silahının bakışları olduğundan yola çıkarsak göz makyajı oldukça önemlidir. Aşağıda göz makyajı yapımındaki püf noktaları bulabilirsiniz.

Zemin Hazırlığınızı İyi Yapın

Gözleriniz en çok yorulan organlarınızdan biri olduğu için onlara çok iyi bakmanız gerekir. İlk olarak gözleriniz eğer yıpranmışsa veya gözaltı torbalarınız oluşuyorsa, bunları yo etmek için iyi bir kapatıcı kullanın. Kapatıcıyı mutlaka sünger yardımıyla sürün ve iyice yedirdiğinizden emin olun. Kullandığınız kapatıcının tonunun, cildiniz tonundan bir ton daha açık olmasına dikkat edin.

Renk Uyumuna Dikkat Edin

Çoğu kadın kıyafetiyle far rengini birbirine uydurmaya çalışsa da bu yanlıştır. Göz makyajınızda kullanacağınız renkleri, gözünüzün ve teninizin renklerine uydurmanız gerekir. Sadece kıyafetinizle uyumlu diye size yakışmayacak bir rengi kullanmayın.

Kontur Yapmayı Unutmayın

Göz makyajında kontur çok önemlidir. Kullandığınız tonların yer yer açık ve kapalı olmasına özen gösterin. Gri tonları kontur için en uygun tonlardır. Bu işlem sırasında koyu tondaki farı gözünüzün dış kısmına, açık tondaki farı ise gözünüzün iç kısmına uygulayın. Doğal bir görünüm elde etmek için de iyice dağıtarak iç içe geçmesini sağlayın.

Eyelinerınızı Uzatın

Göz makyajınızın vazgeçilmezi olan eyelinerınızı göz kapağınızın üst kısmına düzgün bir şekilde çekin. Sürdüğünüz eyelinerın uç kısımlarını hafif bir şekilde uzatarak, kuyruk görünümü elde etmeye çalışın.

Göz Kaleminizi Biraz Taşırın

Göz kapağınızın dış tarafınıza sürdüğünüz eyelinerı, göz kapağınızın iç tarafına süreceğiniz göz kalemi ile tamamlayabilirsiniz. Fakat göz kaleminizi göz kapağınızın yalnızca iç kısımlarına değil, kirpiklerinizin arasına da sürün. Böylelikle daha doğal bir görünüm elde edebilirsiniz.

Rimel ile Makyajı Tamamlayın

Göz makyajınızın son aşaması olan rimel seçiminizi mutlaka kirpiklerinizin yoğunluk ve uzunluk durumuna göre yapın. Ayrıca rimeli içten dışa doğru sürmeyi de unutmayın.

Gün içinde yapılan makyajı gün sonunda çıkarmak bazen zor bir hale gelebiliyor. Tabii makyajı çıkarma kısmında göz makyajını temizlemek daha zorlu ve sıkıntılı bir süreç haline geliyor. Gözler hassas bölgeler olduğundan dolayı bu konuda titiz davranılmalı ve mutlaka makyaj gün sonunda temizlenmelidir.

Göz Makyajı Nasıl Temizlenir

Göz Makyajı Temizliği Öncesi

Kirpikler hassas ve dökülmeye meyilli tüyler olduğundan kesinlikle göz makyajı temizleme aşamasında çok sert davranışlarda bulunulmamalıdır. Bu hem göz çevresini tahriş eder hem de kirpik dökülmesi veya kırılmasına yol açar. Daha da önemlisi göz makyajı ile uyumak tüm gece göz kapakları ve kirpiklerin hava almamasından dolayı gözün mikrop kapmasına, kirpiklerin güçsüzleşmesine yol açar. Bu yüzden temizleme aşaması çok önemlidir.

Öncelikle göz içinin mikrop kapmaması için lens vs. kullanılıyorsa çıkarmakla yola başlanır. Daha sonra evde mevcut bulunan ve gözler için uygun olan bir makyaj temizleyici ya da toniği pamuk üzerine döküp yavaş ve dairesel hareketlerle gözler nazikçe temizlenir. Bunun için doğal yöntemlere başvurmak istenirse hindistan cevizi yağı veya zeytinyağı işe yarayan yöntemler arasındadır. Daha sonra bol su ile yüz özellikle göz çevresi yıkadıktan sonra mümkünse tampon hareketlerle bir havlu yardımı ile göz çevresi kurulanır.

Göz Makyajını Temizledikten Sonra

Gözleri tamamen makyajdan arındırdıktan sonra göz çevresi için uygun bir nemlendirici krem ile gözlere nazik hareketlerle masaj yaparak bu krem uygulanır. Eğer yine doğal yöntemlere başvurmak istenirse göz çevresine ufak bir buz kalıbı ile dairesel hareketlerle soğuk kompres yapılabilir ya da 10 veya 15 dakika salatalık dilimleri bekletilerek göz çevresi rahatlatılabilir. Aynı şekilde halka şeklinde kesilmiş çiğ patates dilimleri de işe yarayan yöntemler arasındadır. Böylece bir sonra ki yapılacak göz makyajına da gözler hazırlanmış olur.

Önceki İçerikBayanlar Neden Dar Pantolon Giyinir?
Sonraki İçerikSupra Nasıl Giyilir?

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz