Anasayfa Sağlık Hayvansal Yağların Faydaları Nelerdir?

Hayvansal Yağların Faydaları Nelerdir?

61
0
Hayvansal Yağların Faydaları Nelerdir

Et, yumurta, süt ve süt ürünleri gibi hayvan kaynaklı besinlerden elde edilen yağlar hayvansal yağlar olarak tanımlanmakta ve kategori olarak doymuş yağlar arasında gösterilmektedir. Hayvansal yağlar bir dönem çok zararlı kabul edilmekte ve hayvansal yağ tüketiminin; özellikle yüksek kolesterol, damar tıkanıklığı ve buna bağlı olarak kalp hastalıkları ve obezite gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olan en önemli etken olduğuna inanılmaktaydı. Ancak günümüzde yapılan araştırmalar durumun hiç de böyle olmadığını, bahsedilen sağlık sorunlarının oluşmasında asıl faktörün, artan karbonhidrat ve şeker tüketimi olduğunu ve sanılanın aksine hayvansal yağların sağlık açısından birçok yararının olduğunu ortaya koymaya başlamıştır. Bir başka deyişle hayvansal yağlarla ilgili oluşan ezber yavaş yavaş bozulmaktadır.

Hayvansal yağların insan sağlığı açısından yararlarının neler olduğunu sıralamak gerekirse, hemen akla gelen ilk beş faydası şunlardır:

Bağışıklık Sistemi

Yapılan yeni çalışmalar, hayvansal yağların bağışıklık sistemi açısından önemli bir rolü olduğunu ve hayvansal yağların yeteri kadar tüketilmemesinin bağışıklık sistemini zayıflatacağını ortaya koymaktadır.

Beyne Olan Faydası

Yüzde 60’ı yağdan oluşan beynimizin sağlıklı bir şekilde çalışması için belli oranda hayvansal yağlara ihtiyaç duymaktadır. Bu nedenle daha sağlıklı bir beyin için hayvansal yağların belli oranda tüketilmesi gerekmektedir.

Akciğerlerin de İhtiyacı Var

Akciğerlerimiz çok önemli miktarda doymuş yağ içeren bir madde içermektedir. Bu nedenle sağlıklı akciğerlere sahip olmak için belli oranda hayvansal yağ tüketilmesi gerekmektedir.

Derimizdeki Kuruma ve Çatlamaları Önler

Yeteri kadar hayvansal yağ tüketilmezse bu deriyi olumsuz etkiler ve deride kuruma ve çatlamaya neden olur. Sağlıklı bir deri için mutlaka yeterli oranda hayvansal yağ tüketilmelidir.

Kalbe Olan Faydası

Yeni dönemde yapılan birçok araştırma yeterli oranda hayvansal yağ tüketen insanlarda herhangi bir kalp rahatsızlığı gelişmediğini, hayvansal yağların kalp sağlığına faydası olduğunu ortaya koymuştur.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz