Anasayfa Alışveriş Dekoratif Eşya Modelleri

Dekoratif Eşya Modelleri

12
0
Dekoratif Eşya Modelleri

Dekoratif eşyalarda olmazsa olmaz kesinlikle avizedir. Avizeler bir evin havasını değiştiren ürünlerdir. Thomas Edison’un ampulü keşfetmesinden bu yana aydınlatma en temel ihtiyaçlardan biri haline geldi. Günümüzde avizeler hem aydınlatma hemde dekorasyon için kullanılmaktadır. İnsanlar için aydınlatma ürünlerinin ayrı bir önemi vardır. Eski zamanlardan günümüze kadar her zaman hayatımızda olan avizeler, tavandan asılan, şamdan veya ampullü olarak çok çeşitli görsellikte üretilmiştir. Bu makalemizde ev aydınlatmasına dair kısa dekorasyon bilgeleri sunulmuştur.

Avize Seçimi ve Mekan

Avize seçiminde öncelikle dikkat edilmesi gereken noktalardan biri; evdeki odalara aynı avize ve dekorasyon çeşidi kullanılmamalıdır. Her odanın kendine ait bir aydınlatması ve dekoru olmalıdır. Dikkat edilmesi gereken diğer nokta ise, aydınlatmadır.

Avize Çeşitleri ve Ekonomi

Günümüzde yaygın olarak kullanılan avize çeşitleri etrafı koyu renkli olan avizelerdir. Söz konusu aydınlatma noktasında bu avizelerden gerekli verimin alınması için avizenin kol sayısının fazla olmasına dikkat edilmelidir. Zira koyu renkler ışığı %30 oranında engelleyecektir. Kol sayını arttırmak aydınlatma için gereken ışığın oluşmasını sağlayacaktır.

Ofis ve evler için aydınlatma bir bütün olmalıdır. Şık, parlak ve tavandan sarkan avize çeşitleri genellikle tercih edilmektedir. Burada göz önünde bulundurulması gereken şey hem aydınlatma hemde tasarruf olmalıdır. Bu genellikle konuda led ampuller tercih edilmektedir. Modern mimari ve yeni dekorasyonlarla led ampuller popüler hale gelmiştir. Ledlerin, uzun ömürlü olmaları, daha iyi aydınlatma ve tasarruflu olmaları tercih sebebi olmuştur.

Özet

  • Oturma odası için kullanım rahatlığı ve enerji tasarrufu göz önünde bulundurularak seçilmeli,
  • Yatak odası avizesi kesinlikle dim edilebilir (yani ışık seviyelerinin bir dimmer anahtarıyla ayarlanabileceği) ledler tercih edilmeli,
  • Mutfak avizesi olarak yaygın ışık veren aydınlatmalar seçilmeli ve dolap altı ışıklalar ayarlanmalı,
  • Banyo ve tuvalet için Islak hacimlerde mutlaka IP koruması yüksek ürünler seçilmeli,
  • Koridor giriş aydınlatması misafir karşılama için özel tasarlanabilir ve tavan armatürü şeklinden dekore edilebilir.
  • Çocuk odası aydınlatmasına gözü yormayan ledler tercih edilmeli,
  • Balkon ve bahçe için IP koruma sınıflı aplik veya armatür dışında bahçe aydınlatmalı araçlar tercih edilmelidir.

Tüm bu bilgiler ışığında amaç evlerde sadece aydınlatma olmamalıdır. Aydınlatmada amaç; tasarruf, güvenlik, sağlık, şıklık ve en nihayetinde dekoratif olarak estetik olanı yapmak olmalıdır.

Son olarak, avize fiyatlarıyla ilgili olarak, aydınlatmalarda renk, seçenek çok olduğundan çok cüzi miktarla ev ve işyerini aydınlatma dekorasyonunu yapmak mümkündür.

Önceki İçerikHayvansal Yağların Faydaları Nelerdir?
Sonraki İçerikKardeş Odaları İçin Dekorasyon

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz