Anasayfa Alışveriş Geçmişten Bugüne Gucci’nin Moda Devi Olmaya Giden Hikayesi

Geçmişten Bugüne Gucci’nin Moda Devi Olmaya Giden Hikayesi

460
0
Gucci Hikayesi

Dünyanın en büyük ve saygın moda evi olan Gucci’nin temelleri 1921 yılında yılında 26 Mart 19881’de İtalya’nın Floransa kentinde dünyaya gelmiş olan Guccio Gucci tarafından atılmıştır. Zanaatkâr bir babanın oğlu olan Gucci babasının şapka şirketinin iflas etmesiyle Londra’ da çoğu üst tabakadan olan insanların uğrak yeri haline gelmiş olan Savoy Oteli’nde çalışmaya başlamıştır. Deri üründe uzman olarak kabul edilen Franzi’nin firmasında Franzi’nin yardımlarıyla deri ürünleri nasıl işleneceğini öğrenmiş zanaatkârlığını İngiliz estetik duygusuyla birleştirerek Dünya çapında bir moda devi olma yoluna adım atmış ve ilk deri çanta ve valiz dükkânlarını açmıştır.

Binicilere deri çantalar satmakla işe başlayan Gucci daha sonra ulaşım biçiminin değişmesiyle lüks valizler satmaya başladı.1932 yılında tasarlayıp sunduğu laofer ayakkabı New York kentindeki Modern of Art müzesinde kültürel miras olarak sergilenmektedir. 1938 yılında Roma’nın Via Condotti kentinde ilk parkende mağazasını açan Gucci’nin rakiplere göre önde olmasını malzeme eksikliğiyle ortaya çıkan bambu saplı deri çanta hızlandırmıştır.

1950’li yıllarda kırmızı çizgili örümcek ağı ticari marka olarak tanınmış ve sembol olarak kabul görmüştür. Markanın en belirleyici unsuru kırmızı yeşil dokuma semer kolanından ilham alınarak yaratılmıştır.

2 Ocak 1953 yılında Gucci’nin vefatından sonra şirket üç oğlunun yönetimine geçmiştir. Klasikleşen valiz, kravat, ayakkabı, bambu kulpa uygun el çantalarını 1950’li yıllarda üreten 1960’lı yıllarda büyük ün kazanan, adeta imparatorluk haline gelen Gucci kurucusunun baş harflerinden oluşan logosunu kullanmaya başladı. Ürünleri zamanının statü sembolü olarak bilinen Gucci için 90’lıllar kolay geçmez.

Ortaya çıkan gerçek dışı ürünlerle moda dünyasında prestiji zedelenen Gucci’yi 1994 yılında liderliği devralan yakışıklı tasarımcı Tom Ford ayağa kaldırmayı başararak adeta çığır açmıştır. 2006 yılında kreatif direktörü yapan Frida Giannini 2015 İlkbahar Yaz koleksiyonuyla adından söz ettirmiştir.

Gucci, 2006 yılında dünya genelinde 7 milyar dolar kar ederek En İyi 100 Marka Listesi’nin 46. Sırasına yerleşmiştir. Grace Kelly, Peter Sellers ve Audrey Hepburn gibi Hollywood yıldızları, İngiltere Prensesi Margaret, Audrey Hepburn ve Imelda, Liz Taylor, Peter Sellers ve Samuel Beckett, geçmişte şıklıklarını ve ünlerini Gucci ürünleriyle artırmış isimlerdir. Aldo Gucci Bottega, Venata, Yves Saint Laurent, Sergio Rossi, Stella McCartney, Alexander McQueen isimleri de Gucci şirketler grubunun önemli isimleridir.

Gucci kuruluşunun 90. yılında bir müze kurdu. Bu müzede sergi salonları, arşiv, sanat galerisi, video-sinema salonu, kitabevi, dükkân ve kafe bulunmaktadır.2016 yıllının başında Gucci’de Kreatif Direktörlüğüne başlayan Alessandro Michele Madonna’ya kostümler hazırlayarak moda dünyasında adından söz ettirmiştir.

Dünyanın en çok satan İtalyan markası Gucci’nin şimdiki CEO’su Patrizio Di Marco’dur. Şirketin sahibi Fransız Pinault- Primtemps-Redoute (ppr) grubudur.425 mağazası olan Gucci ürünleri toptan olarak franchise ve elit hiparmarketlere satılmaktadır.

Önceki İçerikYaz Aylarının En Çok Kullanılan Takılarından Halhal Yapılışı
Sonraki İçerikPapaz Büyüsü

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz