Anasayfa Alışveriş Evden Eve Nakliyatı ve Taşınmayı Kolaylaştıracak İpuçları

Evden Eve Nakliyatı ve Taşınmayı Kolaylaştıracak İpuçları

16
0
Evden Eve Nakliyatı ve Taşınmayı Kolaylaştıracak İpuçları

Bir evi taşımak bazen hem kolaydır hem de zordur. Kolay olan tarafı bu işte size yardımcı olabilecek evden eve nakliyat şirketlerinin olmasıdır. Bu şirketler sizin eşyalarınızı evinizden alırlar ve gitmesiniz istediğiniz yere götürüp istediğiniz şekilde yerleştirirler. Üstelik bunlar için tecrübeli ekipleri de olur ve bazı büyük mobilyalarınızın sökme ve montaj işlerini de bir usta bulmanıza gerek kalmadan kolayca yaparlar. Ama ev taşıma işini bu uzman ekibe verseniz dahi sizin de yapmanız gereken bazı şeyler vardır. Bu konuda size yararı olacak ipuçlarından bazılarını aşağıda bulabilirsiniz.

Ev taşımak herkes için kolay mevzu değildir. Ev taşırken ilgilenmeniz gereken birden çok konu vardır ve bu sizi strese sokabilir. Bu yüzden evinizi taşırken olabildiğince planlı şekilde çalışmalı ve yardım alarak bu işi yapmalısınız ki bütün bu işin stresini tek başınıza çekmek zorunda kalmayın. Bunun yanı sıra birkaç küçük ipucu ile bu süreci daha kolay ve eğlenceli hale getirebilirsiniz. Size yardımı dokunacak birkaç ipucundan bahsedelim.

Evini taşımayı kim daha kolay hale getirmek istemez ki? Bir sürü eşya yığını içinde yalnız başınıza kalmak gerçekten zor bir şeydir. Size yardım edebilecek insanlar da olabilir. Ama onlar da ne yapacakları konusunda hiç bir fikre sahip değilse size faydadan çok zararları dokunur. Ne yapacaklarını bilmeden herkes eline aldığı herhangi bir eşyayı herhangi bir kutuya koyabilir ve bu sizin kendinizi içinden çıkılmaz bir karmaşada bulmanızı sağlayabilir. Kimse böyle kötü bir durumda kalmayı tabi ki istemez. Bu yüzden size faydası olacak birkaç küçük ama önemli ipuçlarını bu yazıda bulabilirsiniz.

Karton Kutuların Sıkıntısı

Evinizi taşırken hareketli bir gün olacak ve elinizde bir sürü kâğıt atık da oluşacak. Bu konuda dikkat etmeniz gereken nokta şu ki taşındıktan sonra bile depolamanız gereken boş kartonlar olacak. Kartonları katlayıp depolayabilirsiniz fakat bir daha eski haline getirmeniz zor olabilir. Bunun için size farklı bir önerimiz daha var.

Evde sıkıntısız depo edebileceğiniz ve her mağazadan satın alabileceğiniz yeniden kullanılabilir plastik kutuları tercih edebilirsiniz. Bunların içlerini doldurduktan sonra hem dışardan görebilirsiniz hem de doğrudan uygun yerlere gitmeleri için etiketleyebilirsiniz. Veya bir birleşim yaparak, önemli eşyalarınız için bu sağlam ve daha güvenli plastik kutuları kullanabilir, eşyalarınızın geri kalanı için de karton kutuları tercih edebilirsiniz. Ayrıca kırılabilecek eşyaları sarmak için eski çarşafları veya gazete kâğıtlarını kullanmayı düşünebilirsiniz.

Taşınmadan Önce Kutu Stoklama

Her ne olursa olsun herkes bahsettiğimiz plastik kutuları alma imkânına sahip olamayabilir. Bu yüzden karton kutuya ihtiyacınız olduğu da açık bir gerçektir. Paketlemeye başlamadan birkaç hafta önce, çevrenizdeki alışveriş yaptığınız marketi veya başka marketleri her ziyaret ettiğinizde birkaç tane kendinize uygun karton kutu alabilirsiniz.

Küçük kutuların veya kapların bize sağladığı avantajlardan biri de küçük merdivenlerden veya dar yollardan geçerken onları daha kolay taşıma imkânımız olmasıdır. Dar açılara sahip yeni bir eve taşınıyorsanız küçük karton veya plastik kutuları kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Nakliye Şirketi İle Çalışırken Kayıt Almak

Bu konu özellikle evden eve nakliyat şirketi kiralıyorsanız gereklidir. Evden çıkardığınız eşyalarınızın elinizde bir kaydının olması, eşyalarınız arasında bir eşyanız eksik olduğunda, onun hangi eşya olduğunu bulmanız ve bilmeniz konusunda yararlıdır.

Eğer bilgisayar kullanıyorsanız her kutunun içinde nelerin bulunduğunu bir metin sayfasında tutmayı düşünebilirsiniz. Ardından, her kutuya bir numara verirsiniz ve yapmanız gereken tek şey bu sayıyı her iki tarafa yazmak olur. Bunu oda oda veya kutulara vereceğiniz isimler ile de yapabilirsiniz, burada önemli olan hangi kutuda nelerin olduğunun karışmamasıdır.

Doğru Taşıma Şeklini Seçin

Eşyalarınızı taşımaya hazırladıktan sonra asıl önemli olan şey onları gideceği yere taşımaktır. Bunun için en doğru yolu seçmek hem sizi fazla uğraştan kurtarır, hem de daha kolay şekilde, eşyalarınıza zarar vermeden taşınmasını sağlar.

Taşınacağınız yer çok yakınsa bir araca ihtiyacınız olmayabilir. Ama uzaksa illaki bir araca veya evden eve nakliyat yapan bir şirketin yardımına ihtiyacınız olabilir. Eğer eşyalarınız az ise küçük bir araçla da (kendinizin veya arkadaşlarınızın araçları olabilir) evinizi taşımanız mümkün olabilir.

Aynı şehirde başka bir eve taşınmıyorsanız, yani başka bir ile taşınıyorsanız da şehirden şehre yani ilden ile taşımacılık da tercih edebilirsiniz. Bu firmaların büyük araçları ve tecrübeli ekipleri olur. Bu sayede evinizi taşırken uzman kişilerden yardım almış olursunuz ve içiniz daha rahat olur.

Taşınmayı Paraya Dönüştürün

Taşınırken ortaya çıkan fırsatları yakalayın. Başka bir yere taşınma, eşyalarınızı organize etmek ve artık kullanmadığınız eşyalardan kurtulmak için harika bir fırsattır. Eğer zamanınız varsa ve çevreniz buna uygunsa Amerikan usulü garaj satışı yapabilirsiniz ya da gereksiz eşyaları internette satarak evi taşımak için ihtiyacınız olan bütçenin tamamını yâda bir kısmını karşılayabilirsiniz. Bir başka konu da giymediğiniz düzgün giysileri, kolay satış uygulamaları ile satma konusu. Artık çok giymediğiniz ve dolabınızda fazla yer kaplayan giysileri taşımaktan da bu sayede kurtulabilirsiniz.

Ya da giymediğiniz veya kullanmadığınız giysi ve eşyaları, yakınınızda ihtiyacı olan insanlara veya bu işi yapan aracı kurumlara bağışlayabilirsiniz. Bu şekilde evinizi taşırken maruz kaldığınız bunca stresin altında kendinize biraz mutluluk sağlayabilirsiniz.

Bir Paketleme Düzeni Oluşturun Ve Onu Yönetin

Birden fazla kişi ambalajlama işlemini yapıyorsa, bir sistem kurarak organize olun ve işin daha düzgün ve hızlı yapılmasını sağlayın. Bir kişi için, her alan veya oda ile başa çıkmak ve her eşyayı paketlemek gerçekten zordur. Bu iş için belirli kategoriler belirleyin, kutuların içerisinde neler bulunacak diye düşünün ve bunları boş kâğıtlara yazın. Son olarak hazırladığınız veya hazırlayacağınız yani dolduracağınız kutuların üzerine, boş kâğıtlara yazdığınız yazıları yapıştırın. Bu sayede siz veya başka bir arkadaşınız yanlış bir eşyayı yanlış bir kutuya koymaz. Yeni taşındığınız yerde evinize yerleşirken, hangi kutuda neler olduğunu bileceğiniz için daha kolay eşya yerleşimi yapabilirsiniz.

Her Şeyi Etiketleyin

İçini doldurduğunuz taşınmaya hazır kutunun her tarafını ve sıkıca bantlamayı sabitlemeyi unutmayın. Kutuları kim taşıyacaksa içinde ne olduğunu bilir ve ona göre taşımaya özen gösterecektir. Her etiketin her taraftan kolayca göründüğünden emin olun ve onları okunabilecek şekillerde hazırlayın. Böylece ihtiyacınız olan kutuyu ve eşyaları kolayca bulabilirsiniz.

Taşındığını Binanın Kurallarını Öğrenin

Bir apartman dairesine taşınmak, ön kapıya kadar kamyonları yanaştırıp, eşyalarınızı kapının önüne çekip, kutularınızı bir asansöre yüklemek kadar kolay değildir. Taşınma gününü planlamadan önce hareket politikasını kontrol ettiğinizden emin olun. Örneğin, bazı apartmanlar veya siteler pazar günü ev taşınmasına izin vermiyor. Bu yüzden taşınacağınız yerdeki kuralları öğrenmeli ve ona göre kendinizi ve nakliye şirketinizi ayarlamalısınız.

Ayrıca taşınacağınız daire çok yüksekse asansörlü taşımaya ihtiyaç olabilir, bunu da nakliyat yapacak firmaya daha önceden söylemeniz gerektiğini unutmayın.

Paketlemeniz Gereken Şeyleri Paketleyin

Kısacası valizinizi yanınıza almalısınız. Neden kullandığınız ve ihtiyacınız olacak önemli kıyafet ve malzemeleri kutulara koyasınız ki. Onları temiz ve düzgün kalması için valizinize alın ve böylece ihtiyacınız olan eşyalarınızı elinizin altında tutmuş olun. Aynı zamanda bunu yaparak boşu boşuna boş valizleri taşımamış olursunuz ve size yardımı da olmuş olur.

Yeni Taşındığınız Ev İçin Bir Kit Hazırlayın

Eve taşındığınız zaman kullanmanız gereken ilk ve önemli malzemelerden olan: temizlik malzemeleri, ampuller, tuvalet kâğıdı, çöp torbaları, kıyafetler ve benzerlerini diğerlerinden farklı kutulara ayırın ki hemen bulup kullanabilesiniz. Bir önceki konuda yer alan kullanmanız gereken kıyafet ve eşyalarınızı valize koyma fikri gibi, burada bahsi geçen eşyalar için de özel bir kutu hazırlayabilirsiniz.

Hazır Olun

İşi yapacak olan kişiler veya arkadaşlarınız ister iş ister yakın arkadaşlarınız olsun onlar geldiklerinde onlara hazır olun. Evden eve nakliyat yapan bir şirkette, paketleyicileri işe almadıysanız eğer, ekip gelmeden önce eşyaların hazır olmasını ve paketlenmesini sağlayın. Bazı şirketler için, kutuların ve eşyaların hazır olmaması taşınma hareketinizi geciktirecek ve maliyetinizi artıracaktır.

Değerli Eşyalarını Koruyun

Değerli eşyalarınızı evi taşıyacağınız günde saklamak için güvenli bir yer bulun. Bir evden eve nakliye şirketi kullanıyorsanız değerli veya kırılabilir olan her şeyi sigortalayın. Ve bu eşyalar arasında bir bilgisayarı taşıyorsanız, içlerinde lazım bir şey olması durumunda önemli dosyaların hızlı bir şekilde yedeklenmesini sağlayın.

Yâda bu tür eşyaları kendi aracınıza veya kendinize özel hazırladığınız valizinize alabilirsin. Bu sayede daha güvende olur.

Yeni Eşya Aldıysanız Teslimatı Planlayın

Bir kanepe veya yemek odası takımı gibi yeni satın alma işlemleri yaptıysanız, taşıma gününden sonraki gün için teslimatı planlayın. Bu, dikkatinizi taşıma gününe odaklamanıza yardımcı olacak ve teslimat yapan kişiler ile evinizi taşıyan kişiler arasındaki herhangi bir çakışmadan kaçınmanızı sağlayacaktır.

Eşyalarınızı Çöp Torbalarına Koymamaya Çalışın

Çöp torbasında eşyaların paketlenmesini önlemeye çalışın. İyi niyetli bazı arkadaşlar ya da aileler onları yanlışlıkla çöp sanıp çöpe atabilirler.

Temel Hizmetlerinizi Önceden Bağlatın

Yeni taşınacağınız ev faturalarının (gaz, su, elektrik) önceki sahiplerden size nasıl aktarılacağını anladığınızdan emin olun. Borçlar var ise ödenmesini isteyin. Üzerinize almanız gerekiyorsa alın ve temel hizmetleri aktif hale getirin. Ayrıca internet kullanacaksanız internetinizi aktarma talebi oluşturun ve bundan önce hatların çalışıp çalışmadığını da öğrenin.

O Gün İçin Bir Evcil Hayvan Bakıcısı Bulun

Eğer yaramaz ve ortada dolaşıp sıkıntı çıkarabilecek bir evcil hayvanınız varsa, evinizi taşıyacağınız gün onun bir yerlerde kalmasını sağlayın. Uzun mesafeli bir hareket için evden eve nakliyat şirketi ile anlaşma yaptıysanız, evcil hayvanınızın güvenli şekilde yeni evinize getirileceğinden emin olun.

Yeni Komşularınızla İyi Geçinin

Taşındığınız yeni yerdeki komşularınızı ve araçlarının olduğu yerleri bilin ki taşıma yaptığınız araçla komşularınızın araç çıkışlarını kapatmayın. Eğer kış günü taşıma yapacak iseniz evin önündeki kar ve buzlu yolları temizlemeyi unutmayın. Nakliye kamyonunu park etmek için bolca yeriniz olduğundan emin olun. Bu yoğun sokaklarda şarttır, aksi halde taşınmayı yavaşlatabilir ve olabilecek kazalarda toplam maliyetinizin artmasına sebep olabilirsiniz.

Yüzleri Güldürün

Kiralanmış nakliye şirketi ve taşıyıcılar, ister arkadaşlar ister aileniz olsun, herkes için hazır yiyecek ve içecekler koyup biten taşınma işinin tadını çıkarın. Sıcak bir yaz gününde, ekibinize soğuk bir içeceği hediye etmeniz onların sevgisini kazanmanızı sağlayacaktır.

Önceki İçerikSarı Kız (Baba Tepe)
Sonraki İçerikTesettürlü Giyim İçin Tatil Kombin Fikirleri

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz