Anasayfa Anne & Bebek Çin Takvimi ve Astrolojisi Nedir?

Çin Takvimi ve Astrolojisi Nedir?

87
0
Çin Astrolojisi

İlk olarak Çinliler tarafından kullanılmaya başlanan Çin takvimi 12 hayvanlı bir takvimdir. Bu takvimde 12 burç ve sembol vardır. Çin astrolojisi hayvanlardan meydana gelmektedir ve her yıl bir hayvanla temsil edilmektedir. Çin takviminde hayvanlar kullanılmakla birlikte bu yılların astroloji içerisinde bir başlangıç ve bitiş tarihleri vardır. Çin takvimi yaklaşık 700 yıldan beri doğacak bebeklerin cinsiyetini tahmin etmek için kullanılır. Erkek ve dişi kutupları Yin ve Yang olan iki zıt kutup olarak isimlendirilir. Bu iki temel gücün temsilcileri ise Güneş ve Aydır. İki temel güce çeşitli elementler eklenerek Çin Astrolojisi oluşturulur. Bu elementler: Ateş, toprak, metal, su ve ağaçtır. Orijinal Çin Takvimi Pekin Üniversitesi’nde muhafaza edilmektedir. Çin takvimi 12 hayvandan oluşarak Çin astrolojisini meydana getirir ve bu sıralama her 12 yılda bir tekrarlanır.

Çin Burçları Nelerdir?

Çin takviminde 12 hayvandan oluşan burç vardır.

 1. Fare
 2. Manda
 3. Kaplan
 4. Tavşan
 5. Ejderha
 6. Yılan
 7. At
 8. Keçi
 9. Maymun
 10. Horoz
 11. Köpek
 12. Domuz

Takvimine Göre Bebeğinizin Cinsiyeti Nasıl Belirlenir?

Takvimine göre bebeğin cinsiyeti belirlenmek istenirse ilk olarak annenin yaşına ihtiyaç duyulur daha sonra hangi ayda hamile kaldığı bilgisine ihtiyaç vardır.

Takvime göre bebeğin cinsiyetinin erkek olma ihtimali annenin yaşının genç olmasına bağlıdır ve bu yaş ideal olarak 18 seçilmiştir. Ancak takvime göre hamile kalınan ayda önemlidir. Eğer kadın Ocak ve Mart aylarında hamile kaldıysa bebeğin kız olma ihtimali diğer aylara göre daha yüksektir.

Bir kadının kız çocuğuna sahip olma ihtimali en fazla 21 yaşında ve ocak ayında hamile kalmasına bağlanmıştır.

Bu takvim bilimsel bir gerçeklik taşımamakla birlikte takvim sonuçları %70 ile %90 arasında doğru çıkmaktadır.

Sizde bebeğinizin cinsiyetini takvime göre öğrenmek isterseniz aşağıdaki tablodan yaşınızı ve hamile kaldığınız ayı birleştirerek öğrenebilirsiniz.

Çin Astrolojisi Nedir?

Çin astrolojisine göre gelecek değişkendir. Bu sebeple bu astroloji geleceğin ne olacağından bahsetmez. Onlara göre doğduğunuz yıl ve doğduğunuz aile karakterinizde çok büyük etkilere sahip. Çin astrolojisi karakterinizdeki bu etkileri inceler.

Çin astrolojisi binlerce yıl öncesine kadar dayanmaktadır. Antik çağ “Çin Takvimi” esas alınır. Bunun hesaplaması ise Ay’ın devirlerine ve Güneş’in hareketlerine bakılarak yapılır. Bunun yanında Çin felsefesinde bulunan 5 elemente bakılır. Bu 5 element olumlu ve olumsuz yönlerine bakıldığında 12 sembolik hayvan yılı ortaya çıkarır. Bu yönden batı astrolojisi ile ayrılıklar göstermektedir.

Doğu bilgeliği olan Taoizm’den kaynaklı olarak Çin astrolojisinde takımyıldızlara insanın davranışlarına göre anlamlar yüklenmez. Bu felsefenin temel amacı evrende bulunan iki zıt gücün sürekli bir çatışma altında olduğu düşünülür. İki zıt güç erkek ve dişi kutupların çekişmesi olarak ortaya çıkar ve “Ying-Yang” olarak adlandırılır. Erkek ve dişi güçlerini temsil eden şeyler ise Güneş ve Ay olarak belirtilmiştir.

Çin felsefesindeki 5 element; odun, ateş, toprak, metal ve su tarafından yönlendirilir. Her bir element tarafından yönlendirilen zamanlara ele alındığı zaman her burcun 60 yıl ara ile meydana geldiği görülür. Bu yüzden Çin takvimi 60 yıllık periyottan oluşur. Çinliler bu felsefeler sayesinde dünyanın en büyük astrologları ve aynı zamanda da en büyük astronomları olmuşlardır.

Çin Astrolojisi Nasıl İşler?

Çin astrolojisi batı astrolojisi gibi takımyıldızların hareketlerini incelemez. Çin astrolojisinde burçlar Güneş ve Ay’ın hareketlerinin yanında odun, ateş, toprak, su ve havadan oluşan beş element tarafından yönetilir. Her bir element bir 12 yıllık döngüyü yönetir. Çin astrolojisinden bir tam döngü tüm elementlerin toplamında 60 senede tamamlanır. Çin astrolojisinde bir yıl boyunca Ocak ayına kadar devam eder, şubat ayında değişir.

Çin Takvimi

Çin Astrolojisine Göre Burçlar

Çin halkı tarafından karakteristik özelliklere sahip hayvanlar burçları oluşturmaktadır. Bunlar Çin efsanelerinin kahramanlarıdır. Çin astrolojisi içinde bulunan 12 hayvan yukarıda da bahsettiğimiz gibi; fare, kaplan, ejderha, at, maymun, köpek, domuz, horoz, koyun, yılan, tavşan, öküzdür. Hepsine yüklenmiş belli karakterler vardır. 12 yıllık döngü Jüpiter’in hareketi ile aynıdır ve bu burçlar yıllara göre ayrılır. Çin günü iki saatlik periyotlar halinde bölünür ve 12 periyottan oluşur. 23.00’dan 01.00’a kadar devam eden süreç ilk periyotu oluşturur. Periyotların her biri göksel sap diğeri ise dünyevi sap olarak adlandırılır.

Çin Astrolojisi aynı zamanda yılları pozitif ve negatif olarak ikiye ayırır. Pozitif yıllarda doğanlar kariyerlerinde daha başarılı olurlar ve insanları etkilemede yeteneklidirler. Negatif yıllarda doğanlar ise maddi başarılarını savaşarak ve mücadele ederek elde ederler.

Çin Astrolojisi ve Batı Astrolojisi Arasındaki Farklar

Çin astrolojisi ile batı astrolojisi arasında ciddi temel farklılıkları bulunmaktadır. Çin astrolojisinde hesaplamalar Ay’ın devirleri ile Güneşin kısmi hareketlerine göre yapılır. Aynı zamanda batı astrolojisinden çok farklı olarak 12 hayvan yılı sistemini kullanırlar.

İki astroloji arasında en temel fark bağlı oldukları dönüşümdür. Klasik astroloji Güneş dönüşümüne bağlı iken Çin astrolojisi Ay’ı esas alır. Batı astrolojisinde tüm burçlar Güneş, Ay ve evrendeki diğer gezegenleri esas alırken Çin astrolojisi sadece kendi hazırladıkları Çin Takvimini esas alır.

Çin Burcu Nasıl Hesaplanır?

Çin burcunuzu hesaplamak çok basittir. İnternette bulacağınız yıl tablolarından doğduğunuz yıla bakarak Çin astrolojisindeki burcunuzu öğrenebilirsiniz. Çin horoskopu denen etrafından 12 hayvanın bulunduğu hayvanlar dairesi Çin geleneğinde yer alan Yin-Yang kavramından gelmektedir. Güneş Yang, Ay ise Yin’dir. Aynı zamanda Yang göğü, Yin dünyayı temsil eder.

Önceki İçerikÇocuklarda Öfke Nöbetleri
Sonraki İçerikChichen Itza Piramidi Nerededir?

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz