Etiket

Uyku

Arıyor

Narkolepsi Nedir?

Beyinsel açıdan uyku ve uyanıklığı kontrol eden beyin fonksiyonu bozukluğu narkolepsi şeklinde tanımlanır. Kişilerin uyanık olmalarına rağmen aniden bir uykululuk hali yaşaması ve uygunsuz zamanlarda dahi uyanık kalamama söz konusudur. Belirtileri ise ne kadar uyunursa uyunsun yine de dinlenememe ve uyku uyuma isteği, gün içinde uyuma atakları ve sürekli yaşanan yorgunluk gibi durumlar göz ardı edilmemelidir. Araba kullanırken, çalışırken veya yemek pişirirken dahi narkolepsi atağına yakalanan ve uyumasına rağmen otonom davranışlarına devam eden tehlikeli hastalar da vardır.

Bebeklerde Gece Uykusu Terörü

Bebeklerde görülen gece uykusu terörü başlı başına bir uyku problemidir. Genel olarak uykuda korku bozukluğu olarak adlandırılır. Bebek, uyuduktan ortalama 1,5 saat sonra uykunun REM olarak adlandırılan ikinci evresine geçer. Bebeklerde görülen gece uykusu terörüne bu evrenin üçüncü ya da dördüncü kısmında rastlanır. Uyku terörünü, ebeveynlerin kabuslarla karıştırma ihtimali oldukça yüksek olsa da kabustan çok farklı bir durumdur.

Horlama Probleminin Altında Yatan Sebepler

Horlamanın Nedenleri Ve Horlamaya Neden Olan Hastalıklar Nelerdir?

Horlamaya neden olan hastalıklar ve horlamanın başlıca sebepleri arasında ilk sırada olan şey fazla kilolardır. Eğer fazla kilolarınızı verirseniz bu sorunu büyük oranda azaltmış olacaksınız. Fazla kiloların dışında, solunum yollarınızdaki sorunlar da horlamanın nedenleri arasındadır. Yaşlandıkça horlamaların sıklığı ve derecesi de artar.

Ağzı Açık Uyumanın Nedenleri ve Tedavisi

Ağzı açık uyunması genel olarak burun tıkanıklığına veya bazı hatalı alışkanlıklara bağlı olarak görülmektedir. Ağzı açık uyuma sorununun engellenebilmesi için genellikle günlük önlemlerin alınabilmesi yeterli olmaktadır. Ama bazen solunum yollarında tıkanıklıklar sebebiyle ağzı açık uyuma sorunu kaynaklanabilmektedir. Böyle durumlarda doktor tavsiyelerine uyulması veya tıbbı müdahalelere ihtiyaç duyulmaktadır.